Boğaziçi Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu 1 – Boğaziçi Film Festivali İşe Yarar Bir Şey

Boğaziçi Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu

27 Kasım 2017

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, dün gece (26 Kasım) Cemal Reşit Rey’de düzenlenen ödül töreni ve kapanış gecesiyle sona erdi. Ebru Akel’in sunuculuğunu yaptığı ve Festival Başkanı Ogün Şanlıer, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli’nin de katıldığı gecede ödüller de sahiplerini buldu.

Boğaziçi Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu 2 – Boğaziçi Film Festivali Misafir

Usta yönetmene Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Gecenin ilk ödülü, festivalin Onur Konuğu olarak İstanbul’a gelen Macar sinemacı Bela Tarr’ın oldu. Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün bu yılki sahibi olan usta yönetmen, ödülünü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy’dan aldı ve İstanbul’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek “Sabahın dördünde sete gittiğinizde her şey çok soğuktur. Ama bilmelisiniz ki, dünyaya bakış açını dik tutmalısın ve bir gün bu sıcak ödülü alacağınızı bilmelisiniz” dedi.

Ulusal Sinema’da Büyük Ödül ‘Misafir’in!

Başkanlığını Derviş Zaim’in yaptığı, Ayfer Tunç, Aylin Zoi Tinel, Feza Çaldıran ve Aslı Tandoğan’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, bu yıl 8 filmi değerlendirdi. Yarışmada Andaç Haznedaroğlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Misafir”, En İyi Film ve En İyi Kurgu (Ahmet Hafez, Can Yağan) ödüllerini alırken, Pelin Esmer de “İşe Yarar Bir Şey” filmiyle En İyi Yönetmen seçildi. Yarışmada, Selman Kılıçaslan “Bütün Saadetler Mümkündür” ile En İyi Senaryo Ödülü’nü, Marton Miklauzic “Sarı Sıcak” ile En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü kazanırken; En İyi Kadın Oyuncu “İşe Yarar Bir Şey” ile Öykü Karayel, En İyi Erkek Oyuncu da “Murtaza” filmindeki performansıyla Cezmi Baskın seçildi.

Uluslararası yarışmada ödüller İran sinemasına gitti

Aida Begic’in başkanlığını üstlendiği, Daphne Patakia, Signe Zeilich-Jensen, Laszlo Rajk ve Zrinko Ogresta’dan oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi’nin seçimi ise, İranlı yönetmen Parviz Shahbazi’nin “Malaria”sından yana oldu. Shahbazi’nin filmi, En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu (Saghar Ghanaat) ödüllerini de topladı. Yarışmanın bir diğer İranlı yönetmeni Majid Majidi’nin yönettiği “Beyond The Clouds/Bulutların Ardında”; En İyi Kurgu (Hassan Hassandoost) ve En İyi Erkek Oyuncu (Ishaan Khattar) dallarında ödülleri alırken; Brezilyalı yönetmen Davi Pretto’nun “Rifle” filmi de En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nün (Glauco Firpo) sahibi oldu.

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü “Sefiller”in

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin Asja Krsmanovic, Gözde Kural ve Hakkı Kurtuluş’tan oluşan Kısa Kurmaca Film Yarışması Jürisi, ulusal yarışmada Necip Çağhan Özdemir’in “Mutluluk”, uluslararası yarışmada ise Kaveh Mazaheri’nin “Retouch” adlı filmlerini seçerken; Aysim Türkmen, Kerime Şenyücel ve Mohammed Almughanni’den kurulu Kısa Belgesel Yarışması Jürisi de ulusal yarışmada Mehmet Can Mıcık’ın “Menderes Kıyısında”, uluslararası yarışmada da Karlis Lesins’in “Grandfather’s Father/Büyük Dede” adlı filmlerini En İyi Kısa Belgesel olarak seçti.

Kısa film yarışmasının jürilerinin ortak kararıyla belirlenen ve 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü ise Ladj Ly’nin yönettiği “Les Miserables/Sefiller” filmine verildi. Burçak Evren, Murat Karahüseyinoğlu ve Mustafa Ziya Ülkenciler’den oluşan İstanbul Medya Akademisi Destekli Kısa Filmler Jürisi’nin belirlediği Genç Yetenek Ödülü ise “Küçük Papatya” adlı kısa filmi ile Nesip Khantürk’ün oldu.

Festivalden yerli sinemaya büyük destek!

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin TRT’nin kurumsal iş ortaklığı ile hayata geçirdiği Bosphorus Film Lab’de ise Pitching ve Work in Progress başlıklı iki kategoride toplam 15 proje yarıştı.

Giovanni Robbiano, Cemil Yavuz ve Mehmet Demirhan’dan oluşan Pitching jürisi, Fatih Özcan’ın “Mavzer” adlı projesine TRT Ortak Yapım Ödülü’nü verirken, “Karıncalar” adlı projesiyle Onur Yağız da Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü’nü kazandı.

Halil Kardaş, Susana Poveda ve Mehmet Eryılmaz’dan oluşan Work in Progress jürisi ise; Banu Sıvacı’nın “Güvercin” adlı projesine 25.000 TL değerindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’nü verirken, bu kategoride Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü’nün kazananı ise “Muhammed Ali” adlı projeleriyle Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken oldu.

Sinemayla dolu geçen 10 gün

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl Bela Tarr, Aida Begic, Bobby Roth, Majid Majidi gibi birçok ünlü sinemacıyı İstanbul’da ağırladı ve Brezilya’dan Hindistan’a, İran’dan Kırgızistan’a, 39 ülkeden 43 uzun ve 64 kısa metraj olmak üzere toplam 107 filmlik programıyla İstanbullu sinemaseverlere dolu dolu bir 10 gün yaşattı.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Ödülleri

Boğaziçi Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu 3 – Boğaziçi Film Festivali Ödüller

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Bela Tarr

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En iyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: Misafir / Andaç Haznedaroğlu
En İyi Yönetmen Ödülü: Pelin Esmer / İşe Yarar Bir Şey
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Öykü Karayel / İşe Yarar Bir Şey
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Cezmi Baskın / Murtaza
En İyi Senaryo Ödülü: Selman Kılıçaslan / Bütün Saadetler Mümkündür
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Marton Miklauzic / Sarı Sıcak
En İyi Kurgu Ödülü: Ahmet Hafez, Can Yağan / Misafir

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En iyi Uluslararası Uzun Film Ödülü: Malaria / Parviz Shahbazi
En İyi Yönetmen Ödülü: Malaria / Parviz Shahbazi
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Saghar Ghanaat / Malaria
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ishaan Khattar / Beyond The Clouds
En İyi Senaryo Ödülü: Malaria / Parviz Shahbazi
En İyi Sinematografi Ödülü: Glauco Firpo / Rifle
En İyi Kurgu Ödülü: Hassan Hassandoost / Beyond The Clouds

Kısa Metraj Film Yarışması

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü: Mutluluk / Necip Çağhan Özdemir
En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü: Menderes Kıyısında / Mehmet Can Mıcık
En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü: Retouch / Kaveh Mazaheri
En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü: Grandfather’s Father / Karlis Lesins
Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Les Miserables / Ladj Ly
İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: Küçük Papatya / Nesip Khantürk

Bosphorus Film Lab

Pitching Kategorisi
TRT Ortak Yapım Ödülü: Mavzer / Fatih Özcan
Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü: Karıncalar / Onur Yağız

Work in Progress Kategorisi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Güvercin / Banu Sıvacı
Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü: Muhammed Ali / Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken [/box]

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Marmara İletişim 13. Kısa Film Yarışması'nda Ödüller Sahiplerini Buldu 4 – Marmara İletişim 13. Kısa Film Yarışması Ödüller

Marmara İletişim 13. Kısa Film Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Marmara İletişim 13. Kısa Film Yarışması, 24 Mart 2016’da Marmara
Altın Kedi için Yarışacak Filmler Belli Oldu 5 – 16 İzmir Kısa Film Festivali 2

Altın Kedi için Yarışacak Filmler Belli Oldu

87 ülkeden 1591 filmin başvuruda bulunduğu Uluslararası İzmir Kısa Film