Boğaziçi’nin Uluslararası Yarışma Jüri Üyeleri Belli Oldu

Bu yıl sinemaseverler ile 8. kez buluşmaya hazırlanan Boğaziçi Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisinin başkanlığını Polonyalı yönetmen Joanna Kos-Krauze üstlenecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı’nın destekleriyle Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23-30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 8. Boğaziçi Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisi açıklandı. Yarışma jürisine bu yıl My Nikifor, Plac Zbawiciela, Papusza ve Birds Are Singing in Kigali filmlerinin Polonyalı yönetmeni Joanna Kos-Krauze başkanlık edecek.

Polonya Yönetmenler Birliği’nin başkanlığını yürütmüş olan yönetmen, senarist ve yapımcı Joanna Kos-Krauze, eşi Krzysztof Krauze ile birlikte yazıp yönettiği filmlerle çok sayıda ödülün sahibi oldu. Filmlerini hümanist bir bakış açısıyla çeken yönetmen, My Nikifor filmiyle 2005 yılında Karlovy Vary Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü dahil toplam dört ödülün sahibi olurken, 2006 yılında ikinci uzun metraj filmi olan Plac Zbawiciela ile Trieste Film Festivali’nde Büyük Ödül’e uzandı. Yönetmenin Papusza filmi 2012 yılında Karlovy Vary Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, Valladolid Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü dahil olmak üzere yarıştığı çeşitli festivallerde de toplamda 25 ödül aldı. Krauze’nin seyirciyle buluşan dördüncü filmi Birds Are Singing in Kigali ise 2016 yılında Locarno Uluslararası Film Festivali’nde Best Work in Progress ödülü alırken; dünya çapında ise 200’den fazla gösterimi gerçekleşti. Uluslararası arenada birçok ödülün sahibi olan Krauze, Çağdaş Polonya Sineması’nın önemli isimlerinden biri olarak tanınıyor.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Üyeleri

Boğaziçi'nin Uluslararası Yarışma Jüri Üyeleri Belli Oldu 1 – 8 Bogazici Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi Juri Uyeleri

Joanna Kos-Krauze’nin başkanlığında Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda filmleri değerlendirecek jüri üyeleri arasında; dünya prömiyerini San Sebastian Film Festivali’nde yapan ve 90’ların başında Yugoslavya Federasyonu’nun parçalanma sürecindeki Kosova’da yaşananları anlattığı Cold November filmi ile 6. Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olan yönetmen Ismet Sijarina, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan Homeward ile 7. Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan Ukraynalı yönetmen Nariman Aliyev, Locarno Film Festivali, Toronto Uluslararası Film Festivali ve Busan Uluslararası Film Festivali gibi prestijli film festivallerinde gösterilen Mariam filminin yapımcısı, Kazakistan Sinema Merkezi Uluslararası İlişkiler Başdanışmanı Anna Katchko ile Hırvat Film Eleştirmenleri Derneği Başkanı, FIPRESCI Üyesi ve Pula Film Festivali Artistik Direktörü Zlatko Vidackovic yer alıyor.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda 5 Ödül Dağıtılacak

Joanna Kos-Krauze’nin başkanlık edeceği Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi bu sene 50.000 TL’lik En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film ödülünün yanı sıra En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ve Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam 5 kategoride 95.000 TL’lik ödül dağıtacak.

8. Boğaziçi Film Festivali, Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 23-30 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir