Bozkırın Ozanı Cengiz Aytmatov Sinema Haftası 1 – Elveda Gulsari

Bozkırın Ozanı Cengiz Aytmatov Sinema Haftası

14 Şubat 2011

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bozkırın Ozanı: Cengiz Aytmatov Sinema Haftası’ 19-22 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Bozkırın Ozanı Cengiz Aytmatov Sinema Haftası 2 – Cengiz Aytmatov10 Haziran 2008 yılında hayata veda eden, Kırgız kültürünü Sovyet edebiyatının başlıca motiflerinden biri haline getirerek evrenselleştiren usta yazar Cengiz Aytmatov, birçoğunun senaryolarını da bizzat yazdığı sekiz uyarlama eseriyle sinemaseverlerle buluşacak. 19-22 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek sinema haftasında iki sergi ve bir de panel yer alacak.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen, Sefaköy ve Cennet Kültür Merkezleri olmak üzere iki ayrı salonda gösterilecek filmler, Aytmatov uyarlaması olmakla kalmıyor, aynı zamanda Sovyet ve Kırgız sinemalarının da unutulmaz yapımları arasında sayılıyor. Kırgız ailelerinin efsanelerin gölgesindeki gündelik yaşamlarından kesitler sunan, kopamadıkları geleneklerin Sovyet rejimiyle çelişkilerini aktaran yapıtlarının orta yerine sımsıcak aşk öyküleri konduran Aytmatov romanları bir çok sinemacıya esin kaynağı oldu.

Bolotbek Shamshiyev’in ‘Beyaz Gemi / Belyy Parokhod – Ak Kame’ (1976) ve Bakyt Karagulov’un ‘Boranlı İstasyonu / Boranly Beket’ (1996) filmleri Aytmatov dünyasını beyazperdeye taşıyan en iyi örnekler olarak seçkideki yerlerini aldı. Her biri otantik Kırgız yapımları olmanın yanı sıra uluslararası festivallerde yarışmış, ödüller kazanmış, dünya çapında gösterilmiş ve çok olumlu eleştiriler almış filmler.

Bozkırın Ozanı Cengiz Aytmatov Sinema Haftası 3 – Elveda GulsariAndrey Konçalovski’nin yönettiği ‘İlk Öğretmen / Pervyy Uchitel’ 1966 yılında Venedik Film Festivali’nde yarıştı ve Natalya Arınbasarova’ya Altınay rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Volpi Kupası’nı kazandırdı. Kırsal kesimde eğitim sorunsalına şiirsel bir aşk öyküsü fonunda değinen ‘İlk Öğretmen’ çoktandır bir Hollywood yönetmeni olan Konçalovski’yi dünya sinemasına tanıtan ilk film oldu.

Deneyimli yönetmen Ardak Amirkulov’un yönetmenliğini yaptığı, yazarın ünlü kısa romanını yeniden beyazperdeye taşıyan ‘Elveda Gülsarı / Proshai Gulsary’ (2008), imanlı bir Kazak komünistin, aslında özgürlüğü ve idealizmi simgeleyen atına karşı duyduğu sevgiyi melankolik bir şekilde anlatır.
Ünlü Kırgız yönetmen Tolomuş Okeyev’in ilk filmi ‘Çocukluğumuzun Gökyüzü / Nebo Nashego Detstya’ (1966) kırsalda yaşayan ve bütün çocukları kente göçmüş yaşlı bir at bakıcısının, son oğlunu dağlarda tutma ve ona at çobanlığını öğretme gayretini anlatan hüzünlü bir hikayedir.

Bolotbek Shamshiyev’in yönettiği ‘Fujiyama’ya Çıkış / Voskhozhdeniye Na Fudziyamu’ (1988); Tarık Tarcan’ın da rol aldığı ve gösterimine de katılacağı Khodzakuli Narliev’in ‘Mankurt’ (1990) ve köylü kızı Asya ile kamyon şoförü İlyas’ın aşklarını anlatan Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerini paylaştığı, usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın eşsiz eseri ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ yenilenmiş kopyasıyla Cengiz Aytmatov Sinema Haftası’nda izleyicilerle buluşacak.

Bozkırın Ozanı Cengiz Aytmatov Sinema Haftası etkinliğinin Açılış Gecesi 19 Şubat 2011 Cumartesi günü Sefaköy Kültür Sanat Merkezi’nde saat:19.00’da gerçekleştirilecek. Açılış gecesinde Türkistan Halk Dansları topluluğunun folklor gösterisi, ayrıca açılış filmi ‘Mankurt’un gösteriminden önce İrfan Gürdal mini konser dinletisi izleyicilere keyifli dakikalar yaşatacak.

Sergiler

Bozkırın Ozanı Cengiz Aytmatov Sinema Haftası 4 – Cocuklugumun GokyuzuKüçükçekmece Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Bozkırın Ozanı: Cengiz Aytmatov Sinema Haftası’ içerisinde usta yazarın romanlarından uyarlanan filmlerinin gösterimleri dışında, ayrıca iki sergi yer alıyor.

Resimlerinde genellikle 3 boyut kullanan Kırgız sanatçı Taci Küntüz’e ait geleneksel Kırgız motiflerinin işlendiği Kırgız El Sanatları Sergisi’nde, Kırgız yaşam ve kültüründen örnekler sunulacak.

Küratörlüğünü Atilla Küntüz’ün yaptığı ‘Kırgızlar Fotoğraf Sergisi’nde, çadır ev, at ve kartal motifli fotoğraflar ile Kırgız kültürüne ait geleneksel giysili insan ve anıt mezar fotoğraflarından oluşan 50 fotoğraf sergilenecek.

FİLM ve ROMANLARINDA AYTMATOV’UN DÜNYASI PANELİ

20 Şubat 2011 Pazar Saat: 16.00

Konuşmacılar:
Aklybek Atabaev (Kırgız Basın Yayın Daire Başkanı ve Dünya Kırgızistan Manas Ata Vakfı Başkanı)
Bakyt Karagulov (Yönetmen)
Roza Aytmatova (Millî “Ayaldara Cardam Borboru” Derneği Başkanı, Cengiz Aytmatov’un kızkardeşi)
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz (Ardahan Üniversitesi Rektörü)
Prof. Dr. Orhan Söylemez (Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı)

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Mafya Dergi İşine Giriyor: Kültür Mafyası 5 – kultur

Mafya Dergi İşine Giriyor: Kültür Mafyası

Kültür Mafyası dergisi 1 Ekim’de bayilerde… Kültür Mafyası, 1 Mart
Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması Kazananları 6 – Sabanci Vakfi 6 Kisa Film Yarismasi odul toreni

Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması Kazananları

Sabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla bu sene altıncısını