Bu Konak'tan Çıkış Yok (mu Acaba)! 1 – page1

Bu Konak’tan Çıkış Yok (mu Acaba)!

20 Ekim 2009

Cem Akyoldaş’ın yönettiği ve Almeda Abazi, Kerem Fırtına, Paşhan Yılmazel ile Ogün Kaptanoğlu’nun oynadığı yeni Türk korku filmi Konak, 30 Ekim 2009′da Medyavizyon Film dağıtımıyla Öykü Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Bedelini ödeyebileceksen suç işleyebilirsin!…” önermesinden yola çıkan filmin konusu kısaca söyle: 6 üniversite öğrencisi kültür mirası projesi için Safranbolu’ya gelir. Araçları kentin girişinde arızalanınca bir çekici vinç tarafindan tamir için götürülür. Gençler rezervasyon yaptırdikları otele giderler ancak rezervasyonları iptal edilmiştir. Başka otellerde de ilginç bir şekilde yer yoktur… Bu arada çekicinin şöförü, tamirhaneye götürmek yerine aracı bir uçurumdan aşağı atmıştır… 6 genç kalacak yer bulmaktan umutlarını kestiği bir anda çekicinin şoförüyle karşılaşırlar ve onun gösterdiği konağa yerleşirler…

Konakta geçirecekleri bir gece hepsi için hayatlarının en korkunç gecesi olacaktır…

Buraya kadarı filmin Facebook sayfasından alınan bilgilerle oluştu fakat şimdi hür, bağımsız, gerçek tür meraklısı ve patavatsız “Öteki” olmanın zamanıdır! Açıkcası ben bu filmden de pek umutlu değilim. Türü çok seven ve ısrarla bu konuda gerçekten yetkin bir yerli örnek çıkmasını  şiddetle arzulayan biri olarak afiş ve fragmandan edindiğim izlenim ile bunun da tamamen ticari bir kaygı ile çekilmiş “hap yap, para kap!” çalışması olduğunu söyleyebilirim.

Yine fragmandan yola çıkarak yazmak gerekirse, yeni yönetmenlerin en büyük tuzağı şudur; oyuncakcı dükkanına düşmüş çocuk gibi türle ilgili bildikleri tüm numaraları tek bir filmde sergilemek isterler ve ortaya tadı bir tuhaf,  klişe bombası bir tür çorbası çıkarırlar. (Genellikle…)

Bir de neden bilmem bizim yeni yönetmenler, yapımcılar ısrarla film afişlerine “Bir hede hödö Filmi” diye yazmayı marifet sayarlar. Kardeşim daha önce 20 tane dehşet korku filmi çektin/yaptında mı o yüzden mi bu böbürlenme? Yani senin ismin seyircinin  karar vermesini sağlayan bir etken midir ki o şekilde yazıyorsun? “Paramunt pikçırs prisents, A Fransis Ford Koppola Filmmm!” olsa anlayacağım ama…

Bu arada afiş yapmakla ilgili sıkıntı hala devam ediyor! Murat Özkan bu piyasaya dalmadıkça sağlam bir korku filmi afişi görmek mümkün olmayacak sanırım. Bu arada Safranbolu evleri huzur verici mimari tarzıyla korku mekanı olmaktan epey uzak… Ne kadar filtrelesen de olmuyor işte!

page

Filmin Facebook sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca www.konakfilmi.com‘da flash tabanlı, şık ama  bence yetersiz bir sitesi de var. 30 Ekim’de, yazdığım herşeyi bana yalatmasını şiddetle arzu etmekle birlikte öyle olacağına fazla umudumun olmadığı Konak‘ı bekliyoruz. Film bizim alanımıza girdiği için biz bir şekilde tanıtımını yapmış olalım; işte afiş, işte fragman! karar seyircinin…

Not: “Öteki Sinema” ile alakasız pek çok yerli yapımın PR şirketleri bize her tür materyali gönderip gala, basın gösterimi vb. aktivitelere davet ederken asıl ilgilendiğimiz filmleri çeken arkadaşların/şirketlerin, ayda ortalama 200.000 korku, gerilim, bilim kurgu vs. meraklısının girdiği sitemize karşı gösterdiği duyarlılığa da ayrıca hayranız! Blogların yükselişi sürüyor… Gazetelerin sinema köşesini (adam gibi sinema yazılarının çıktığı Ali Murat Güven’in sinema  sayfasını ayırarak) okuyan pek kalmadı. Sizden çektiğiniz filmleri tanıtabilmeniz için yardım ederken para pul da istemiyoruz ayrıca  “sinemaya giden adam”ı yönlendiren yeni mecra burası (internet) ama yine de siz bilirsiniz.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

4 Comments

  1. Filmin konusu hiç de ilginç gelmemekle birlikte, arkadaşlarla çıktığımız Safranbolu gezisi sırasında yaşadığım bir olayı hatırlatması açısından garip oldu bunu okumam. Aynı böyle bir konakta,gecenin bir yarısı uyumaya çalışırken, yine aynı fragmandaki gibi, alt katta eğlenen gençleri basıp, onları korkutan ben bile, daha korkunç bir görüntü sergilemişimdir, iddiaya girerim.
    Yukarda yazdıklarımın pek kayda değer yanı yok. Farkındayım. Ve de filmi izlemeden homurdanmak da pek yakışık almasa da, filmi izleme ihtimalimin düşüklüğünü göz önüne alırsam, o küçücük ihtimal bile, film hakkında yukardakinden daha fazla birşey yazdırmaz bana, gibi geliyor.
    Son olarak da, Murat Tolga Şen’e, huzurlu Safranbolu mimarisinin mekan olarak kullanılmasındaki yanlışlık hususunda katılırken, bari Cumalıkızık falan olaydı ‘hımhım’lamasını da yapmak istiyorum. Hiç değilse, sokakların darlığı vb. gibi öğeler, süper bir atmosfer yaratabilirdi diye düşünüyorum.
    (Yine de çok bile yazdım değil mi?)

  2. Her yerli korku filmi duyurumunu büyük bir iştahla izlemeye başlıyorum. Ve nedense her teşebbüsüm büyük bir hayalkırıklığı ile son buluyor. Eminim filmin sahipleri, yaratıcıları sevgili Murat’ın yazısını okuduklarında içlerinden, filmi izlemeden nasıl böyle ahkam kesebildiğini falan sorguluyorlardır. Yani tahminim en iyi tabirle böyle hissediyorlardır :) Ama görünen köy kılavuz istemiyor sevgili Gonca Elmas Akay:) Klasik bir konu, kötü çekimler (hele fragmanın başını izleyen tecavüzcü coşkunu, disko topunu falan aramaya başlıyor),amatör makyajlar.. Neyse ki D@bbe 2 geliyor, belki arada kaynarsınız:)

  3. Türk sinemasını desteklemek ve ciddiye almak isteyen biri olarak ne yazıkki sinemacılarımızın Türk sinemaseverleri çok ciddiye almadan film çektiklerini düşündüğümden bende filmle ilgili düşüncelere katılıyorum. Yıllardır tüm dünyada yapılan klişe konu ve görüntüleri 2009 yılında çekilmiş bir filmin fragmanında görmek üzüntü verici. Hemde sinema filminden çok televizyon filmi tadında. Ayrıca filmin facebook sitesi filmden çok, kadın oyuncuların tanıtımı gibi olmuş. Ne olursa olsun şimdiye kadarki tüm Türk korku filmleri gibi bunu da bir şekilde izleyeceğiz ama göründüğü kadarıyla Türk korku sinemasına yeni bir soluk getirmeyecek.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2015’te Bizi Hangi Filmler Korkutacak? 2 – Krampus

2015’te Bizi Hangi Filmler Korkutacak?

2015’te hangi korku filmleri görücüye çıkacak şöyle bir bakalım istedik.
Ghostface / Hayalet Maskeli Neden Bu Kadar Korkunç? 3 – Ghostface Hayalet Maskeli Scream 2022

Ghostface / Hayalet Maskeli Neden Bu Kadar Korkunç?

Scream filminden özel video: Scream filmleriyle özdeşleşen Ghostface / Hayalet