Burak Çevik Filmi Aidiyet New York’ta! 1 – Aidiyet 02

Burak Çevik Filmi Aidiyet New York’ta!

22 Şubat 2019

Burak Çevik’in yönettiği ve dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de ayakta alkışlanan Aidiyet, şimdi de Amerika’ya gidiyor ve sinemanın geleceğini biçimlendiren yönetmenlerin davet edildiği New Directors/New Films seçkisinde New Yorklu sinemaseverlerle buluşuyor. Modern sanat müzesi MoMA ve Film Society of Lincoln Center’ın ortaklığında düzenlenen ve yarım asırlık tarihi boyunca bugünün birçok usta sinemacısına keşif alanı sağlayan New Directors/New Films, 27 Mart-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Aidiyet, dünyanın dört bir yanından sadece 24 uzun metraj filmin davet edildiği festivalde, Türkiye’yi temsil edecek.

Burak Çevik Filmi Aidiyet New York’ta! 2 – Aidiyet poster

Geçtiğimiz hafta dünya prömiyerini yaptığı 69. Berlin Film Festivali’nde ayakta alkışlanan Burak Çevik filmi Aidiyet, şimdi de Amerika prömiyerini yapmak için New York’a gidiyor. Dünyanın en önemli modern sanat müzesi MoMA ve 1969’dan beri bağımsız sinemanın en önemli destekçilerinden Film Society of Lincoln Center’ın ortaklaşa düzenlediği 48. New Directors/New Films’de gösterilecek.

New Directors/New Films, yarım asırlık tarihi boyunca, Pedro Almodovar, Chantal Akerman, Yorgos Lantimos, Christopher Nolan, Shirin Neshat gibi bugünün usta isimlerinin ilk ya da ikinci filmlerinin Amerika galalarına ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor ve sanat formunu yeniden şekillendiren filmleri bir araya getiren seçkisiyle, genç sinemacılar için en önemli keşif alanlarından biri sayılıyor.

48. New Directors/New Films, 27 Mart-7 Nisan tarihleri arasında ABD’nin New York şehrinde düzenlenecek. (Ayrıntılı bilgi için: filmlinc.org)

Bir yol ve aşk filmi

Burak Çevik’in, 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından yola çıkarak ve kişisel hafızalarına dayanarak yazıp yönettiği Aidiyet, suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi olma özelliği de taşıyor. Çevik’in anneannesinin öldürülme hikâyesini zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde ve kimseyi yargılamadan, topoğrafik gözlemle anlattığı Aidiyet, mekânların belleğinde dolanıyor ve aynı zamanda da sinemanın türleri arasında geçişler yapıyor.

Konu

2003’ün Aralık ayında, İstanbul’un banliyö mahallerinin birinde yaşayan 55 yaşındaki bir kadın, evine giren bir yabancı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayete ilişkin yürütülen soruşturma sonucu, maktulün kızı ve kızının sevgilisi gözaltına alındı. Dava 2007 yılında sonlandığında, mahkeme ikisini de müebbet hapis cezasına çarptırdı. Aidiyet, 15 yıl sonra bu kriminal vakanın mekânlarını takip ederek cinayeti işleyen zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde topoğrafik bir gözlem yapıyor ve ardından çiftin ilk tanıştığı geceye odaklanıyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Memleketin Tüm "Emek"lerini Yaşatalım 3 – kopya2 0462 1

Memleketin Tüm “Emek”lerini Yaşatalım

Şehrinizde AVM’lere kapılanmamış ve inatla film göstermeye devam eden özerk
SİYAD Onur ve Emek Ödülleri Sahipleri Açıklandı 4 – Zuhal Olcay

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri Sahipleri Açıklandı

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 52. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde