Burak Çevik’e Londra’dan Yeni Yetenek Ödülü 1 – Burak Cevik

Burak Çevik’e Londra’dan Yeni Yetenek Ödülü

11 Eylül 2019

Burak Çevik’e Londra’dan Yeni Yetenek Ödülü 2 – Aidiyet poster Türkiye Festival VersiyonBurak Çevik ikinci filmi Aidiyet ile Open City Film Festivali’nde en iyi yönetmen seçildi. Londra’da düzenlenen ve yaratıcı belgesel sinemanın en önemli film festivallerinden sayılan Open City’de Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü’nü kazanan film, jüri kararında “belgeselin ne olabileceğine dair bize ilham veriyor” sözleriyle övüldü. Eylül ayında Kanada’da iki festivalde birden gösterilecek olan Aidiyet, Türkiye’de de Adana Altın Koza Film Festivali’nde yarışacak.

25 yaşındaki yönetmen ve sanatçı Burak Çevik, ikinci filmi Aidiyet ile Open City Festivali’nde en iyi yönetmen seçildi. Festivalin ilk ya da ikinci filmini çekmiş, yılın en ilham verici yönetmenlerini buluşturduğu ana yarışmasında yer alan Aidiyet, Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü’nü (Emerging International Filmmaker Award) kazandı. Jürinin “Belgesel türüne olan provakatif yaklaşımı ve duygusal açıdan zorlayıcılığıyla ‘Aidiyet’, belgeselin ne olabileceğine dair bize ilham veriyor” sözleriyle övdüğü filmin, festival yolculuğu ise sürüyor.

Türkiye prömiyeri Adana’da!

Türkiye, Kanada ve Fransa ortak yapımı olan film, Eylül ayında Kanada’da iki festivalde birden gösterilecek. 18-29 Eylül tarihlerinde 20. Calgary Film Festivali’nin Dünya Sineması seçkisinde Kanada prömiyerini yapacak olan Aidiyet, 26 Eylül-11 Kasım tarihleri arasında ise 38. Vancouver Film Festivali’nin Panorama bölümünde Türkiye sinemasını temsil edecek. Film, 23-29 Eylül tarihlerinde de Türkiye’de Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak.

Dünya galasını Şubat ayında Almanya’da 69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan ve New Directors/New Films (ABD, New York), Fajr Film Festivali (İran, Tahran), Transilvania Film Festivali (Romanya, Cluj), Altın Kayısı Film Festivali (Ermenistan, Erivan), FIRST Uluslararası Film Festivali (Çin, Xining), Dokufest Film Festivali (Kosova), Saraybosna Film Festivali (Bosna-Hersek), FestiFreak Bağımsız Filmler Festivali (Arjantin, La Plata) gibi birçok festival ve müze programında yer alan Aidiyet, Türkiye’de 2019 yılı sonunda gösterime girecek.

Yol ve aşk filmi

Selman Nacar ve Burak Çevik’in yapımcılığında çekilen film; 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarına ve yönetmenin kişisel hafızasına dayanıyor. Suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi olma özelliği de taşıyan Aidiyet, The New York Times, Film Comment, The Film Stage, MUBI gibi yayınlarda da övgü dolu yorumlarla karşılandı.

Yenilikçi diliyle övülen yönetmen

Burak Çevik 1993’te dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi’nde okurken çekmeye başladığı kısa filmler birçok festivalde gösterildi ve ödüller kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede başlayan film gösterme deneyimlerini Fol Sinema adlı film platformuna dönüştüren Çevik, 2016 yılında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Başka Haller” bölümünün, 2017 yılında ise İstanbul Film Festivali’nin “Işığın Peşinde” bölümünün küratörlüğünü yaptı. İlk uzun metraj filmi Tuzdan Kaide (2018), dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin Forum bölümünde yarıştı. Yenilikçi sinema diliyle büyük övgüler toplayan Çevik, ikinci filmi Aidiyet ile bir kez daha Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne kabul edilerek önemli bir başarıya imza attı.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ölü Mevsim Filminin Çekimleri Tamamlandı 3 – Olu Mevsim 1

Ölü Mevsim Filminin Çekimleri Tamamlandı

Yönetmenliğini Doğuş Algün’ün üstlendiği, Türkiye-Kuzey Makedonya ortak yapımı Ölü Mevsim
Hypnotic: Zihin Avı 2 Haziran’da Sinemalarda 4 – Hypnotic 2023 1

Hypnotic: Zihin Avı 2 Haziran’da Sinemalarda

2 Oscar ödüllü Ben Affleck, adrenalini yüksek, heyecan dolu aksiyon,