William S. Burroughs Belgeseli Restore Edilecek 1 – Burroughs The Movie poster

William S. Burroughs Belgeseli Restore Edilecek

29 Aralık 2012

Burroughs The Movie posterHoward Brookner imzalı, Amerikalı Beat Kuşağı yazarı ve sanatçı William S. Burroughs belgeseli (ki hakkında yapılmış ilk uzun metrajlı belgesel) Burroughs: The Movie (1983), Brookner’ın yeğeni Aaron Brookner’ın başlattığı bir Kickstarter kampanyasıyla restore edilip bir kez daha izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Yakın geçmişte çıkan Burroughs: A Man Within adlı belgesel daha önce görülmemiş bazı arşiv görüntüleriyle ve Burroughs’un dostlarıyla yapılmış yeni röportajlarla meraklılarına dikkate değer bir Burroughs tablosu çizmişti. Brookner’ın filmi ise, Burroughs ve onu yakından tanıyan pek çok yakın dostu halen hayattayken çekilmiş bir belgesel olmasıyla yazar hakkındaki en önemli biyografik çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor. Filmde, Allen Ginsberg, Brion Gysin, Francis Bacon, Herbert Hunke, Patti Smith, Terry Southern gibi Burroughs’un çağdaşı yazar ve sanatçılarla mülakatlar bulunuyor. Belgeselde ayrıca Burroughs’un Saturday Night Live’da romanı Çıplak Şölen’den bir parça okurken de görmek mümkün.

Burroughs: The Movie’nin VHS kopyalarını ikinci el olarak eBay ve Amazon’da bulabilirsiniz. Bunların fiyatları 25-100$ arasında değişiyor. Aaron Brookner kickstarter projesinde filmin temiz bir kopyasından restore edilmesi, ve kullanılmamış kimi görüntülerle ve hatta ses kayıtlarıyla yeniden piyasaya sürülmesi için çaba sarf ediyor. Şu anda projenin son üç gününe girilmiş durumda ve amaçlanan miktara ulaşmak için yaklaşık 1700 dolarlık toplam bağışta bulunulması gerekiyor. Bağış miktarları 1$ ile 5000$ arasında değişiyor. 25$’a filmin dijital bir kopyasını, 50$’a filmin DVD’sini ve film afişi boyunda bir posterini edinmek mümkün.

Projeye destek için linke tıklayın:
http://www.kickstarter.com/projects/pinball/restoration-of-burroughs-the-movie-by-howard-brook

blank

Can Yalçınkaya

Müzmin öğrenci, Punk Akademik. Avustralya'da yaşıyor ve Türk sineması ve popüler müziğinde melankoli üzerine çalışıyor. Çizgi romanlar, filmler, kitaplar, fanzinler ve saireyle haşır neşir olmayı, yazmayı ve çizmeyi seviyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Gölge e-Dergi Aralık 39. Sayı Yayında! 2 – golge derg aralik kapak

Gölge e-Dergi Aralık 39. Sayı Yayında!

Gölge e-Dergi Aralık 39. sayı yayında! Manga tarzı çizimi ile
Burak Göral Senaryo Atölyesi Başlıyor 3 – DSC00680

Burak Göral Senaryo Atölyesi Başlıyor

Burak Göral Senaryo Atölyesindeki temel eğitimde, fikir aşamasından başlayarak senaryo