Can Evrenol ve Sandık 1 – sandik
Can Evrenol Sandık filminin çekimlerinde...

Can Evrenol ve Sandık

30 Kasım 2008

Öteki Sinema’da güzel şeyler oluyor. Kısa süre önce Masis’le birlikte yeni bir site ve tam da bizim kafamıza göre bir kısa filmci olan Can Evrenol‘u keşfetmiştik. Özellikle ‘Sandık‘ adlı gore çalışması bizi kendimizden geçirmişti ki, Masis kendisinden bir mail almış…

Can da bizden haberdar olduğunu ve bundan çok mutlu olduğunu söylemiş ayrıca ‘Öteki Sinema’ için yazılar yazmak istediğini de belirtmiş ki zaten bizim de çok istediğimiz bir şey bu. Murat Kızılca ve Tolga Demirtaş‘ın katılımıyla güçlenen yazar kadromuz ve artan yazı çeşitliliğimiz, bir yıldır kendisinden haber alınamayan Xkyoya‘nın da geri dönüşü ile tadından yenmez oldu. Ayrıca sadece okurların değil,  örneğin Serdar Kökçeoğlu gibi sinema ile ilgili yazan ciddi kalemlerin de takibinde olmak güzel bir duygu…

Can Evrenol Sandık filminin çekimlerinde...
Can Evrenol Sandık filminin çekimlerinde…

Can Evrenol ayrıca internet sansürüne karşı hazırladığı sitesi ile de kendinden söz ettiriyor farklı ve çarpıcı bir protestoya imza atan bu siteyi biz de olanca gücümüzle destekliyoruz. Kurban Bayramı sitesi için Can’ın şöyle bir açıklaması var:

“Kurban Bayramı’ adlı 6 dakikalik bu kısa filmde ülkemizin uğradığı tecavüzü sembolize eden bir hikaye yarattık. Kurbanlik koyun metaforunu kullandık. Amerikan dış politikasıyla, Büyük Orta Doğu projesi içindeki stratejik yeriyle, dini sömürenler ve politikaya alet edenlerle, ülkemizdeki kültür erezyonuna ve karanlık geleceğimize işaret ettik. Evlerimizin içine, akşam yemeklerimize baş misafir olan televizyonu biz de hikayemizde baş koşeye oturttuk. Hikayemizin sonundaki terörün de kimliği mechul kalmasını ve bize Irak savaşı esnasında televizyonlardan yansıyan en korkunc dehşetleri hatırlatmasını istedik.”

Site posterler ve sticker’lar ile bircok yerde tanıtılmaya başlandı biz de buradan sizi haberdar etmek isteriz.   Sitenin adresi: www.kurbanbayrami2008.com

Ayrıca buradan da Serdar Kökçeoğlu’nun, Can Evrenol ile yaptığı bir söyleşiye ulaşabilirsiniz.

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Mortal Engines Filminden İlk Fragman Geldi! 2 –

Mortal Engines Filminden İlk Fragman Geldi!

Mortal Engines / Ölümcül Makineler, Oscar ödüllü görsel efektler sanatçısı
Christopher Nolan Filmi Oppenheimer’dan Yeni Fragman 3 – Oppenheimer 2023 3

Christopher Nolan Filmi Oppenheimer’dan Yeni Fragman

21 Temmuz'da gösterime girecek yeni Christopher Nolan filmi Oppenheimer’dan yeni