1. Çanakkale Kısa Film Festivali Filiz Akın’ın Katılımıyla Sona Erdi 1 – 1. Çanakkale Kısa Film Festivali 05

1. Çanakkale Kısa Film Festivali Filiz Akın’ın Katılımıyla Sona Erdi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen 1. Çanakkale Kısa Film Festivali, onur konuğu Filiz Akın’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreniye sona erdi. Ödül töreninde festivalin onur konuğu olan Türk sinemasının yaşayan efsanesi Filiz AKIN’a onur ödülü verildi. Usta oyuncu törendeki konuşmasında Çanakkale’de olmaktan dolayı duyduğu şöyle ifade etti: “Beni burada çok güzel, çok sıcak karşıladınız. Zaten yaklaşık 50 senedir karşınızdayım. Bu uzun sürede bana gösterilen sevgiye, saygıya bütün kalbimle teşekkür ediyorum.”

Dereceye Giren Filmler Belli Oldu

Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla ana teması ‘’Çanakkale Ruhu’’ olarak belirlenen festivalde, milli birlik, beraberlik, barış ve dostluk, vatan sevgisi gibi milli ve manevi değerleri konu alan pek çok kısa film arasından ön değerlendirmeyi geçen 15 film arasından; alanında uzman sinema sanatçısı ve akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirmesiyle birinciliği Doruk Can AKCA’nın yönettiği “Dumlupınar Son Dalış”, ikinciliği Erkan ÖZCAN’ın yönettiği “Sonsuza Kadar Dumlupınar”, üçüncülüğü Ali Kerem GÜLERMEN’in yönettiği “Siper İçinde” filmleri üstlenirken, Jüri Özel Ödülü’nü ise Adem AKYOL’un yönetmenliğini yaptığı “1915 Hafızalarda Kalanlar” isimli kısa film aldı.

Festivalde birinciye 10.000 TL, ikinciye 5.000 TL, üçüncüye ise 3.000 TL para ödülü ve festival plaketi verildi.

1. Çanakkale Kısa Film Festivali 03

Çanakkale Kısa Film Festivali Bundan Sonraki Süreçte Belli Periyodlarda Devam Edecek

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel ACER’in yaptığı konuşmada Çanakkale’ye böyle güzel ve anlamlı bir etkinliği kazandırdıkları için Kısa Film Festivali projesini başarılı bir şekilde hayata geçiren Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarına teşekkür etti. Ayrıca Çanakkale Kısa Film Festivali’nin bundan sonraki yıllarda da devam edeceği duyurusunu yaptı.

Festival etkinlikleri kapsamında yalnızca film gösterimleri değil, aynı zamanda, alanında uzman akademisyen ve sanatçılarla belgesel kısa film, sinemada kurgu, Türk Sineması üzerine çeşitli söyleşiler ve dereceye giren film yönetmenleriyle söyleşiler de gerçekleşti.

1. Çanakkale Kısa Film Festivali 04

Detaylı Bilgi için: canakkalekisafilmfestivali.com

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir