Cannes Film Festivali'nin Kazananları Belli Oldu! 1 – JS89803229

Cannes Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu!

Bu yıl 69’uncusu düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Altın Palmiye “En İyi Film” ödülüne bu sene işçi sınıfının sorunlarını beyazperdeye taşıyan sosyalist yönetmen Ken Loach’un yönettiği  I, Daniel Blake layık görüldü.

“En İyi Yönetmen Ödülü” Bacalaureat ve Personal Shopper filmleri arasında paylaştırılarak Cristian Mungiu ve Olivier Assayas’a gitti.

“Jüri Büyük Ödülü”nü bu yıl Kanadalı genç yönetmen Xavier Dolan Juste la fin du monde filmiyle alırken “En İyi Senaryo Ödülüne” de İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin Forushande filmi layık görüldü. Ayrıca Forushande filmindeki performansı ile Shahab Hosseini de “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nün sahibi oldu.

“En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü ise bu yıl Jaclyn Jose, Ma’ Rosa filmindeki rolüyle kazandı.

“Altın Kamera Ödülü”nü Divines filmiyle yönetmen Houda Benyamina’ya giderken “Jüri Ödülü” American Honey filmi ile Andrea Arnold’a gitti.

Festivalin Palmiye’ye en yakın görülen Maren Ade imzalı Toni Erdmann ise Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) ödülünün sahibi oldu.

Kaynak: Cineritüel

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir