Cell / Frekans 8 Temmuz'da Sinemalarda! 1 – Cell Frekans banner

Cell / Frekans 8 Temmuz’da Sinemalarda!

26 Mayıs 2016

Stephen King’in çoksatan korku romanı uyarlamasında, John Cusack, Samuel L. Jackson ve Isabelle Fuhrman’ı, bilinmeyen bir frekansın, cep telefonu kullanıcılarını vahşi yırtıcılara dönüştürmesinin ardından Boston’dan kaçmaya çalışan üç felaketzedeyi canlandırdıkları rollerde izleyeceğiz. Stacey Keach ise özel bir erkek akademisinin müdürünü canlandırdığı yardımcı rol ile karşımızda. Tod Williams’ın yönetmenliğini yaptığı Cell / Frekans, günümüz digital çağında çekilen zombi türününün yeni bir örneği.

Clay Riddell (John Cusack) arasının açık olduğu eşi Sharon’ı, Boston’daki Havalanı’ndan iyi haberleri vermek için arar: Grafik romanın bilgisayar oyun haklarını yeni satmıştır ve New Hampshire’daki evine, oğlu Johnny’nin yanına gelmek istiyordur. Ancak eşi cevap veremeden önce hat kopar. Bilinmeyen bir frekans GSM şebekelerinde dolaşmaya başlar ve bu cep telefonu kullananlarda ölümcül bir öfke oluşmasına neden olur. Telefon delilerince metroya kadar takip edilen Clay, metronun kondüktörü Tom McCourt (Samuel L. Jackson) ile birlik olur. Metro tünellerini kullanarak birlikte şehirden kaçmaya çalışırlar ve sonunda Clay’in dairesine ulaşmayı başarırlar. Burada 17 yaşında bir başka felaketzede olan Alice (Isabelle Fuhrman) ile karşılaşırlar. Boston alevlere teslim olmuşken, üçlü Clay’in ailesini aramak üzere kuzeye doğru gitmeye karar verirler. Yol boyunca attıkları her adımda, kendilerini endişe verici oranda evrim geçiren “telefon kullanıcılarından” korumak zorunda kalırlar. Sonunda grup Clay’in evine vardıklarında Johnny’nin bir telefon tuzağına düştüğünü görürler ve Clay, oğlunu kurtarabilmek için her şeyi riske atmak zorunda kalır…

YÖNETMEN YORUMU

Cell Frekans poster“Dünyada kayıtlı 6 milyar cep telefonu kullanıcısı var ki bu da küresel nüfusun %80’ine yakın bir rakam. Söz konusu bu aletlerle inanılmaz yakın bir ilişkimiz var. Alan, zaman, toplum, hatta varoluş algımızı bile değiştirdiler.

Söz konusu bu etkili değişimlerin olumlu etkileri estetik reklamlarla kutlanıp satılmakta. Ancak ben bahsi geçen bu başarılara eşlik etmekte olan karanlık ve ölümcül gölgeyi fark etmeye başladım. Stephen King 2006 yılında bu ağır adımlarla gerçekleşmekte olan küresel istilanın farkına vardı, bu gelişime ivme kazandırıp onu bir felakete dönüştürdü.

Frekans, birey ve kolektif topluluk arasında geçen bir savaş. Ancak onu, destansı yanının ötesinde ilginç kılan bir savaştan çok daha öte olması… Aynı zamanda bir ölüm kalım meselesi olması… Film içinde sorular barındırıyor, izleyiciler cevapları bulabilmek için koltuklarında mücadele ederlerken, dikkatleri dağılınca kendilerini çok ürkütücü bir deneyimle karşı karşıya buluyorlar. Bu deneyimi sinemadan çıktıktan sonra da konuşup tartışacaklar ve ironik bir şekilde bunu Twitter ve Facebook’ta, telefonlarında konuşarak ya da mesajlaşarak yapacaklar.

Frekans, adeta kabusu andıran görselleriyle bir kıyamet masalı. Bu tür hikayeleri izlemeyi niye bu kadar çok seviyoruz? Korku unsurları niye bizi cezbediyor? Niye korkmak istiyoruz? Rebecca Solnit’in bu konuda şaşırtıcı ve çok akıllıca bir tespiti var: Budist öğretilerinde felaketler tüm canlılar için çok eğiticidir.

İzleyici için gerçekçiliğin çok önemli olduğuna inanıyorum. İzlediğiniz şeyin gerçek bir deneyim olduğuna ne kadar çok inanırsanız o zaman bu deneyim sizin için o kadar yoğun oluyor. Ancak Frekans’ın sunduğu deneyim sıradan olmaktan çok uzak…

Stephen King romanıyla işe başlamak, aynı zamanda büyük oyuncularla çalışmak anlamına geliyor. Bu tür filmlerde alışılagelenin aksine çok gerçekçi, oyuncular için canlandırmaya değer, özel karakterler yazdığından büyük oyuncularla çalışıyorsunuz.

John Cusack bugüne kadar aralarında Frekans’ın da yer aldığı üç Stephen King uyarlamasında rol aldı ve King’in kelimeleriyle konuşmanın ne kadar eğlenceli olduğunu iyi biliyor. Stephen King’e olan sevgisi çok güçlü ve bu filme katkısı inanılmazdı. Clay Riddell rolüne doğal bir ruh, zeka ve büyük bir derinlik kattı.

Samuel Jackson tıpkı bir bilim adamı kadar titiz canlandırdığı Tom McCourt karakteriyle vurucu bir biçimde beklenenden oldukça farklı bir karakter yarattı.

Isabelle Fuhrman film için adeta ilham kaynağı oldu. Canlandırdığı Alice karakteri filmin ruhu oldu. Onun karakterini romandan bağımsız kılmayı bile aklımızdan geçirdik ancak bunu yapmadık.

Stacy Keach’in yapamayacağı bir şey yok ve bunu her zaman gözlerindeki büyüleyici bir parıltıyla yapıyor ki bu izleyicinin hep tetikte olmasını sağlıyor. Stacy, onu John Huston’ın Fat City adlı filminde izlediğimden beri benim daimi kahramanlarımdan biri.“

Cell Frekans 01

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

  1. Cell; Stephen King’in en sürükleyici romanlarından biriydi. Romandaki gerilim ve atmosferin çeyreğini filme yansıtabilirlerse başarılı bir işe imza atmışlar demektir. Merakla bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Black Phone / Siyah Telefon Yeni Fragman 2 – The Black Phone Siyah Telefon 12

The Black Phone / Siyah Telefon Yeni Fragman

24 Haziran’da vizyona girecek olan The Black Phone / Siyah
Kabus / Fairytale Fragman 3 – Kabus Fairytale 2012

Kabus / Fairytale Fragman

Kabus / Fairytale isimli korku filmine ait fragman yayında! Film