Çevrimiçi Gösterim: Political Advertisement X: 1952-2020 1 – Political Advertisement

Çevrimiçi Gösterim: Political Advertisement X: 1952-2020

21 Ekim 2020

Sanatçılar Antoni Muntadas ve Marshall Reese’in 36 yıldır devam eden ve 1952’den bu yana ABD’nin başkanlık seçimleri için hazırlanan siyasal TV reklamlarını derleyen projesinin onuncu ve en güncel filmi Political Advertisement X: 1952-2020 27 Ekim-3 Kasım’da (İngilizce; altyazısız) saltonline.org‘da erişime sunulacak.

Çevrimiçi Gösterim: Political Advertisement X: 1952-2020 2 – Political Advertisement

“Bu reklamlara yeniden bakmak, televizyondaki imgeleri ve siyasal pazarlamanın geçirdiği dönüşümleri anlamamızı sağlıyor.” Antoni Muntadas

Antoni Muntadas ve Marshall Reese’in Political Advertisement filmlerinin ilki, 1952 ile 1984 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık seçimleri için hazırlanan siyasal reklamları bir araya getirdi. Her dört yılda bir bu koleksiyonu yeni televizyon reklamlarıyla genişleten sanatçılar, tarih sırasına göre kurguladıkları görüntülerle herhangi bir dış ses kullanmadan ülkenin değişen siyasi iklimini yansıttı. Az bilinenlerden kötü şöhretlilere çok sayıda reklamın derlendiği Political Advertisement, başkanlık yarışında televizyonun önemini vurgularken yurttaşların birer tüketiciye, başkanlık makamının da pazarlanan bir ürüne dönüştürülmesindeki rolüne dikkati çekiyor.

36 yıldır başkanlık kampanyalarının görsel kaydını tutan Muntadas ve Reese, o tarihten bu yana yapılan her genel seçimde filmi güncelleyerek gösterime sundu. Siyasetin ve siyasetçilerin televizyonda temsiline, televizyon spotlarının manipülatif bir pazarlama tekniği olarak gelişimine dair bu kapsamlı projenin onuncu filmi, 27 Ekim ile 3 Kasım arasında herkesin erişimine açık olarak saltonline.org’da.

Political Advertisement X: 1952-2020
27 Ekim-3 Kasım
İngilizce; altyazısız (97 dakika)

saltonline.org

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

SALT Beyoğlu'nda Film Gösterimi ve Soru Cevap Oturumu 3 – Daimi Değişimler Sessiz Tanıklar

SALT Beyoğlu’nda Film Gösterimi ve Soru Cevap Oturumu

Daimî Değişimler, Sessiz Tanıklar’ın (Türkçe; İngilizce altyazılı) gösterimi ve soru

Beyoğlu Sinemasız Kalıyor!

Beyoğlu ve Yeşilçam Sinemaları borç ve seyirci ilgisizliği nedeniyle perdelerini