Chained: Jennifer Lynch’ten Karanlık Bir Hikâye

Chained: Jennifer Lynch'ten Karanlık Bir Hikâye 1 – Chained posterBoxing Helena / Helena’yı Sarmak (1993), Surveillance (2008) ve Hisss’in (2010) yönetmeni Jennifer Chambers Lynch, son filmi Chained ile karanlık bir hikâyenin peşine takılmış.

“Sekiz yaşındaki Tim ve annesi Sarah sinemadan eve dönerken Bob isminde psikopat bir taksi şoförü tarafından kaçırılır. Bu Tim ve annesinin beraber son yolculukları olacaktır. Bob, çocuğun annesini öldürür ve Tim’i tutsak alır. Cinayetlerine devam eden Bob, her cinayet sonrası etrafı küçük Tim’e temizlettirir. Birkaç başarısız kaçma girişiminden sonra Tim’i sadece evin içerisinde gezinebileceği uzunlukta bir zincire bağlar. Tim’in ismi artık Rabbit olmuştur. Seneler geçtikçe Bob, Rabbit’e anatomi ve insan davranışları dersi vermeye başlar. Ergenliğe girdikten sonra Bob tarafından kendi cinayet serisine başlamak için baskı gören Rabbit’in önünde iki yol vardır: ya Bob’un ayak izlerini takip edip bir seri katil olacaktır ya da son bir kez özgürlüğe kaçmayı deneyecektir.”

Usta yönetmen David Lynch’in kızı Jennifer Lynch, son filminde bir seri katil ile küçük tutsağı arasındaki ilişkiyi anlatmış. Konusu bana biraz 31. İstanbul Film Festivali’nde izleme şansı bulduğum, bir pedofil ve tutsak ettiği çocuğun günlük hayatından kesitler sunan Avusturya yapımı Michael’ı (2011) anımsattı. Bir hayli cesur bir konuyu beyazperdeye aktaran yönetmen Marcus Schleinzer, hassas birçok sahnenin altından akılcı çözümlerle kalkmayı becerebilmişti. Bakalım Lynch, Chained ile izleyenleri ne kadar huzursuz edebilecek?

Başrollerde Vincent D’Onofrio, Gina Phillips, Conor Leslie, Evan Bird, Jake Weber ve Julia Ormand var. Psikopat seri katili canlandıran D’Onofrio’nun performansının Chained’in başarısındaki belirleyici unsurlardan biri olacağı muhakkak.

Chained: Jennifer Lynch'ten Karanlık Bir Hikâye 2 – Chained 01

Chained: Jennifer Lynch'ten Karanlık Bir Hikâye 3 – Chained 02

Chained: Jennifer Lynch'ten Karanlık Bir Hikâye 4 – Chained 03

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yorum var

  1. blank

    Filmi Frightfest’te izleyen yazarlarımızdan Can Evrenol’dan Chained ile ilgili (twitter üzerinden) gelen ilk yorum:

    “David Lynch’in kızı Jennifer Lynch’in filmi CHAINED, insanın kanını donduran bir seri katil hikayesi! Başrolde Vincent D’Onofrio müthiş!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir