Yeni Cin Korkusu Geliyor: Şeytan-ı Racim 1 – seytan racim002

Yeni Cin Korkusu Geliyor: Şeytan-ı Racim

7 Ağustos 2013

Yaşanmış bir hikâyeden yola çıkan Şeytan-ı Racim Türk korku film türünde yeni bir ilk olma iddasıyla karşımıza çıkıyor. Gerçek cin ve ifrit çağırma seansları ve ritüel sahnelerine de yer verdiğini iddia eden Şeytan-ı Racim 13 Eylül’de izleyicilerle buluşacak.

şeytan-ı racim afiş

İstanbul’da Üniversitede okuyan iki ev arkadaşı Emrah ve Salih’in hayatları Salih’in Havas ilmine duyduğu merakla sonsuza kadar değişir. Cin’ler âleminin ürkütücü varlıklarını kendi emri altına alarak isteklerini gerçekleştirmeleri için kullanmak isteyen Salih ve hiçbir şeyin farkında olmayan ev arkadaşı Emrah kendini bir anda bu korkunç döngünün içinde bulurlar. Emrah’ın hiç huzuru kalmamıştır. Her gece şiddetini daha da artıran kâbuslar ve ürkütücü olaylar zinciri başlar.

seytan racim002

Salih öteki âlemin kapılarını açmış ve her şey kontrolden çıkmıştır. Kurtulmak istedikçe daha da derine batmaktadırlar. Emrah, okulunu bırakır ve ailesinin yanına İzmit’e döner. Babası ve ailesi her geçen gün daha da batağa saplanan Emrah’a yardım etmeye çalışırlar. Ancak neyle karşı karşıya olduklarını kimse bilmemektedir.

seytan racim003

Yardım için son çare Bakırcı Mehmet diye bilinen bu konularda ilim sahibi olan yaşlı bakırcı ustasıdır. Bakırcı Mehmet, Emrah ve Salih’i içine düştükleri bu kara dünyadan kurtarmak için tüm ilmini kullanacaktır. Ancak her şeyin bir sınırı vardır. Karşılarındaki güç kimsenin bir gün karşı karşıya gelebileceğini düşünmediği bir varlıktır. Hak katından kovulmuş olan Şeytan-ı Racim yani İblis ’in intikam almak için eline bir fırsat geçmiştir. Önce bir oyun gibi başlayan bir cin çağırma seansı daha sonra iki gencin hayatını kâbusa çevirecek bir karabasana dönüyor.

Hasan Karacadağ’ın yaptıklarına benzer bir pazarlama stratejisi ile tanıtımı yapılan filmin kendi iddiası şu;

Gerçek cin çağırma duaları ve ritüelleri uygulandı. 600 yıllık Cin çağırma bilgileri içeren tarihi Havas ilmi kitabı kullanıldı. Gerçek cin çağırma ve korunma muskaları, mühürleri ve şifa tasları filmde önemli yer teşkil ediyor. Çarpılma ve cin çağırma sahnelerinin gerçekçiliği nedeniyle set ekibinden rahatsızlananlar etkilenerek seti bırakanlar oldu. Murat Bardakçı’nın arşivinden gerçek cin çağırma Vefk’i filmde en önemli sahnede kullanıldı.

Seytan-i racim

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pera Film’den Etgar Keret Seçkisi: Çarpıcı Gündelik Yaşamlar 2 – Outside

Pera Film’den Etgar Keret Seçkisi: Çarpıcı Gündelik Yaşamlar

Pera Film, yaratıcı kısa hikâyeleriyle tanınan Etgar Keret’in filmlerini Türkiye’de
Mezarına Tüküreceğim 3’ten İlk Görseller! 3 – unnamed3

Mezarına Tüküreceğim 3’ten İlk Görseller!

Sert sahneleri ile hafızalara kazınmış 1978 yapımı gerilim filmi Mezarına