Darth Vader’ın Maymun Olma Durumu

Darth Vader'ın Maymun Olma Durumu 1 – darth vader1980 yılında Darth Vader’ı ilk izlediğim zaman pek birşey anlamamıştım ama ondan korkmuştum. Sonra Empire Strikes Back’i izlediğimde o güne kadar izlediğim en kudretli “kötü” Darth Vader idi. Bir zamanlar iyi bir jedi olsa bile karanlık, acımasız ve çok güçlü olan bu uzun boylu “kötü”, oynadığım oyunlarda da hep gücün karanlık tarafındaydı.

Lucas, Darth Vader ile öyle bir kişilik yaratmıştı ki Return of the Jedi’ın sonunda yaptığı harekete rağmen ölürken; “ama hak etmişti” dedirtti. Galiba biz küçüktük ve 80’lerde bazı şeyler bu kadar iç içe girmemişti. Belki bazı ahlaki değerler zaman içinde değişti ama bugün bile Darth Vader’ın gelişimi üzerine bir şeyler hep havada kalıyor.

Her iyinin içinde bir kötü ve her kötünün içinde bir iyi vardır ama bir filmde bu derinliğe Lucas’ın yaptığı gibi eğilirsek her kötü iyi olur. Bazı sert değerlendirmeler önyargılar yaratır ve  sağlıklı değildir ama sinemada yaratılmış bazı karakterler vardır ki bunları derinlemesine incelemeye gerek yoktur. Özellikle de yaratılan Darth Vader imajının, filmin habire yenilenen versiyonları ve yeni çekilen filmler ile zaman içerisinde uğradığı değişim çok hastalıklı bir durumdur aslında.

Darth Vader'ın Maymun Olma Durumu 2 – darth vader 2Muhafazakar bir hayran eninde sonunda değişime direnir veya her sıkı hayran bir süre sonra muhafazakarlaşabilir. Benim irdelemek istediğim Darth Vader’ın, tabiri caizse bir medya maymununa çevrilmesi süreci.  Bu konuyu irdelerken ele alacağım Darth Vader’ın bizzat Lucas tarafından reklamlara satılan halleridir yoksa komedi programları veya hayran videolarında ele alınan ve tiye alınan Darth Vader farklı bir yerde.

Kuşkusuz Darth Vader’ın bu hale gelme sebebi “para” ancak popüler kültürün bu hale gelerek kendi yarattığı ikonları harcayabilme hali aslında beni korkutan. Bence son 30 yıl içerisinde yaratılan en güçlü karakterin etinden sütünden bu şekilde faydalanılıyor olması ise üzücü ve düşündürücü. Yapabilecek bir şey yok ama yine de eski Darth Vader’a saygı duruşu yaparak birkaç noktayı irdelemek isterim.

Bunun için bazı reklamları ele alacağım ve linkleri üzerine yorumlarım olacak. Yazının sonunda ise sizin için seçtiğim ve Darth Vader’ın Star Wars’taki en iyi sahnelerini içeren bir video olacak.

Aslında Darth Vader’ın en maymun olduğu sahne Star Wars’un son çekilen Revenge of the Sith’teki bu sahne. Montajı tamamlandıktan sonra ayağa kalkarak Rocky’nin Adrian diye bağırmasına gönderme yaparcasına “Noooo” demesi 35. sınıf düşük bütçeli ve kötü oyunculu öğrencilerin yaptığı bir filmde frankenstein’ın uyanış sahnesinden bile daha beterdi. Karizma bir kere çizilmeye görsün… Buna çarpı atmak deniyor galiba.

Bu reklama onay veren Lucas Filmciliğin ne düşündüğünü merak ettim doğrusu. Herşeyden önce her yönüyle kötü bir reklam. Herşeyi geçtim Darth Vader’ın bile bir şey yapamadığı bir şirket imajı çizmek pek güvenilir olmasa gerek. Ama yapmışlar bir kere ve maymun olan sadece Lord Vader olmamış.

Heidi Klum ile Vader’ı bir araya getirelim derken olmamış. Gerçi fikir de çok bayat. Sanırım paraları bol ama fikirleri azdı. Bu 2 isim ve ses efektlerine ne kadar para harcadıklarını merak ediyorum doğrusu.

Daha yeni filmlerle imaj zedelenmeden önce yapılmış bir Pepsi reklamı. Bazı şeylerin sinyali 97’de verilmeye başlanmış…

Bu videodaki espri beni çok güldürüyor ama gelin görün ki Darth Vader’ın karizma yerle bir ediliyor. Şu videoyu izledikten sonra kim ipler siyahlar giymiş Sith Lordunu. Oğlum Vader demli bir çay kap gel şuradan, getirirken sakın dökme.

M&M dünyası ile Darth Vader’ı birleştirme fikri de pek ilginç değil. Minik kardeşlerimizi sevindirebilir ama koskoca Sith lordunu soktuğunuz alemlere bakın.

Golf sahalarında yeşil sahalarda Darth Vader. Komik bir reklam ama ya karizma? Uzak bir galakside uzun zaman önce yer alan bir Sith lorduna golf oynatırken Lucas’ın alnından yine öpüyorum, her şeyi paraya çevirebildin… Kendini bile.

Bu aralar bayağı moda olan bu videoda Kantin sahnesi müziğinde yaratıklar yerine Darth Vader’ın kullanılmış olması da manidardır. Dediğim gibi karizma bir kere çizilmeye görsün.

Hepimizin TV’de izlediği bu reklam aslında ilk beyazperdeye aktarılan Darth Vader karakteri ile en örtüşen ve en az sulandırılmış Vader. Belki bir çocuk ile canlandırılmış ama ilk çekildiği ruha ters düşmeyen bir ruh mevcut.

Bu reklam beni çok eğlendirir. İmaj fazla harcanmamıştır ve espri iyidir. Bu reklamı yeni üçleme çekilmeden önce izlemiştim ancak şimdi başka gözle bakıyorum.

İşte maymun olmamış bir Darth Vader var bu reklamda.

TomTomlarda Darth Vader sesinin olması da ilginç ama düşünsene o “Nooooo” diye bağıran Darth Vader’ı kim ipler ki bundan sonra. Etinden sütünden faydalana faydalana bir hal oldu. Kısacası bu kadar videoda gördük ki bizim Sith Lord Darth Vader bir reklam yüzü, ailemizin lordu ve tok sesli bir babacan figür. Merak ediyorum bir film yapsanız o filmde sinema tarihinin en acımasız kötülerindne birisini yaratsanız ve oldukça sağlam bir imaj yaratsanız, 10 yıl sonra onu maymun eder miydiniz? Hadi Darthcan, oradan yeni demli bir çay kap da gel, bunlar bitti, giderken boşları da götür…

DARTH VADER TRIBUTE

4 Yorumlar

 1. blank
  Mehmet Güntekin

  Yazıyı okudum, film karakterlerinin reklam malzemesi olması anormal bişey değil hele Amerika gibi bi yerde, ama bu Darth Vader gibi gönüllere taht kuran bir karakteri maymun yapmaz, yapsa da yapmaz, en azından yazının başlığında kullanılmamalı :(

 2. blank

  Merhaba,
  @Tansel Hayran yapımı veya komedi dizilerindeki hiçbir Darth vader videosunu eklemedim. Yoksa benim de güldüğüm çok komedi videolar var (Vader in love gibi). Benim eklediğim sadece reklamlar yani ticari amaçlı olanlar.

  @Mehmet Güntekin, zaten gönüllerde taht kurmuş bu karakteri Lucas’ın soktuğu durumu özetlemek için sert bir başlık seçtim yoksa benim gönlümde hep en son eklediğim videodaki gibi yer alır…

 3. blank

  Belirttginiz noktalarin coguna katilmakla beraber en onemli noktayi atladiginizi dusunuyorum. Darth Vader karakteri zaten komik bir karekter. Kafasinda siyah bi maske olan komik bir sekilde yuruyen bir amca. Lucas bu karakterin komik durmamasi icin Darth Vader’in gorundugu sahnelerde o tanidik Darth Vader theme muzigini koyuyor ve nefes alma sesi ve robotik bir ses ekliyor. Herhangi bir Darth Vader sahnesini sesi kisip izlediginizde Vader’in karizmasindan eser kalmaz. Maskeli pelerinli botlu ortada gezinen kara bir sey Vader sonucta.

  Yazinin amaci ticari konularla ilgilidir pek tabi ki fakat Vader zaten basindan beri maymundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir