Vizyon Filmleri: 12 Şubat 2016

deadpool

Haftanın bombası Marvel’in kahraman olmak istemeyen çatlağı Deadpool… Aksiyon ve mizahın gazına köklenerek çekilen bu film süper kahraman filmlerini sevmeyenlerin bile hoşuna gidecek.

Tim Miller’in yönettiği ve Ryan Reynolds, Morena Baccarin, Ed Skrein ile Gina Carano’in oynadığı Deadpool, The Moments Entertainment tarafından vizyona çıkarılıyor.

Deadpool (Wade Wilson) DC’nin süper paralı askeri Deathstroke’un (Slade Wilson) parodisi olarak ortaya çıktı. Şöyle de diyebilirim; doğumu bile bir şaka olan Deadpool haylazlığından bir an olsun vazgeçmiyor ve ilk beyazperde macerasında da filmin kendisi dahil her şeyle dalga geçiyor ama bu bir komedi filmi değil, her ne kadar bir süper kahraman filmi parodisi gibi dursa ve Mel Brooks filmlerinde izlediğimiz türden absürt mizaha bel bağlasa da Deadpool insafsız bir manyak… Elindeki makineli tüfeklerle ateş kusmayı ve katanalarla da kötü adamları biçmeyi ihmal etmiyor. Bazen iyi adamları da öldürdüğü oluyor ama film o kadar acımasız değil.

Vizyon Filmleri: 12 Şubat 2016 1 – DPOOL047 COV%2BcopyDeadpool doz aşımı bir kahraman, maceraları çok vahşi, çok seksi ve aşırı derecede yetişkin mizahı içeriyor. Filmin senaristleri bu dokuyu korumayı başarmışlar ancak çizgi romanını okuyanların fark edeceği üzere Deadpool da bir miktar evcilleşmiş görünüyor.

Süper kahraman filmleri kötü adamı ne kadar etkileyiciyse o kadar başarılıdır derler. Deadpool filminde bu formül işlemiyor çünkü Ryan Reynolds maskenin içinde ve dışında bütün ilgiyi kendi üzerine çekmeye kararlı ama finaldeki boss fight’ı çok başarılı bulduğumu söyleyemem, görsel açıdan da bir muhteşemlik yok. Colossus’un çizgi romandaki halini çok sevdiğimden filmdeki tipi hoşuma gitmedi. O ki süper kahramanların en ince ruhlusudur, tutmuşlar, galvanizli bir sobaya dönüştürmüşler.

Her şeye rağmen Deadpool müthiş bir eğlencelik, hiç sıkılmadan izleniyor ve bir süper kahraman filminin ne kadar komik olabileceği sorusuna cevap oluyor. Kasım kasım kasılan bir sürü pelerinli süperin arasına dalan bu pasaklı ve delik deşik süper kahramanın yeni maceralarını merakla bekliyoruz.

Dilerseniz, bu hafta gösterime girecek diğer filmlere de kısa bir bakış atalım. İşte kararınızı vermeniz için haftanın tüm filmleri, bir bakın sonra da hangisini severseniz ona bilet alın. İyi seyirler…

Danimarkalı Kız

Tom Hooper’ın yönettiği ve Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Ben Whishaw, Sebastian Koch, Amber Heard ile Matthias Schoenaerts’in oynadığı Danimarkalı Kız (The Danish Girl), 12 Şubat 2016’da UIP Filmcilik dağıtımıyla UIP Filmcilik tarafından vizyona çıkarılıyor.

Vizyon Filmleri: 12 Şubat 2016 2 – 23949792930 0a694b5f84 z

David Ebershoff’un kitabından uyarlanan Danimarkalı Kız, Lili Elbe ve Gerda Wegener’in (Oscar ödüllü Eddie Redmayne ile Alicia Vikander tarafından canlandırılan)  özel yaşamlarından esinlenen çarpıcı bir aşk hikâyesi. Yönetmeni Oscar ödüllü Tom Hooper olan film, Lili’nin bir transgender olarak çığır açan yolculuğunu ve Gerda ile olan evliliklerini konu alıyor.

Sessiz Çığlık

Joachim Trier’in yönettiği ve Gabriel Byrne, Isabelle Huppert, Jesse Eisenberg ile Devin Druid’in oynadığı Sessiz Çığlık (Louder Than Bombs), 12 Şubat 2016’da M3 Film dağıtımıyla Bir Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Vizyon Filmleri: 12 Şubat 2016 3 – 24754218245 f60949618f z

Fotoğrafçı Isabelle Reed’in ölümünün üçüncü yılında anısına düzenlenen fotoğraf sergisi, ailenin büyük oğlu Jonah’ın ailesinin yanına dönmesini sağlar. Jonah günlerini görüşmekten kaçındığı babası Gene ve yıllardır görmediği kardeşi Condrad ile geçirmek zorunda kalır. Gene, iki oğlunu aynı çatı altında bir araya getirerek aralarındaki ilişkiyi kuvvetlendirmeye, farklı sebeplerden kendisinden hoşlanmayan oğullarıyla ilişkilerini düzeltmeye çalışır.

Mel-Un

Zafer Kaya’nın yönettiği ve Zehra Özarslan Çelen, Ayşen Kurç, Fevzi Altunbulak, Harun Kızılaslan ile Hülya Kocabıçak’ın oynadığı Mel-Un, 12 Şubat 2016’da MC Film dağıtımıyla Zayka Yapım tarafından vizyona çıkarılıyor.

Vizyon Filmleri: 12 Şubat 2016 4 – 24284473043 04bf531d98 o

Küçük bir köyde kendi halinde geçinip giden köy halkının sakin yaşamı, aralarından genç bir kızın içine şeytani bir ruh girmesiyle, alt üst olur. Şeytanın kızın bedeninden çıkması için tüm halk seferber olur ancak, ruhun kolay kolay gitmeye niyeti yoktur.

Hes@pta Aşk

Gönenç Uyanık’ın yönettiği ve Meriç Aral, Derya Şensoy, Fırat Altunmeşe ile Burak Tozkoparan’in oynadığı Hes@pta Aşk (Hesapta Aşk), 12 Şubat 2016’da Mars Dağıtım dağıtımıyla Depo Film – İmaj Yapım tarafından vizyona çıkarılıyor.

Vizyon Filmleri: 12 Şubat 2016 5 – 23933821910 7d627a261b z

Sosyal medyada tanıştığı sevgilisini görmek için İstanbul’a kaçmayı planlayan Ezgi’nin yakın arkadaşı Didem ile yaptığı plana, anne zoruyla kardeşi Musti’yi dahil etmek zorunda kalmasıyla karışan tatil planları, İstanbul’da hayatlarının sürprizi ile karşılaşmaları ile devam ediyor. Ezgi ve Mert’in sosyal medyada başlayan aşkları, günümüz gençliğinin sosyal medya yaşantısına bakış atıyor.

Dünyanın En Güzel Kokusu

Uğur Yağcıoğlu’nin yönettiği ve Tuba Ünsal, Rıza Kocaoğlu, Burak Altay ile Esra Ruşan’ın oynadığı Dünyanın En Güzel Kokusu, 12 Şubat 2015′de Bir Film dağıtımıyla Endemol Shine Türkiye – Böcek Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Vizyon Filmleri: 12 Şubat 2016 6 – 23076211882 2edff685cb z

Aşkın tükendiğinde inanan Hakan ve en iyi arkadaşı Derya, büyüyen bir çocuk özlemi duymaktadır. Ve bir gün Hakan, ikisinin evlenip bir çocuk yapmalarını teklif eder. Her şey geleneklere uygun olacak, çocuk doğduktan sonra ise bugünün ilişkilerine inanmayan bu iki insan ayrılacak, çocuklarını, ayrı yaşayan anne baba gibi büyüteceklerdir. Derya teklifi önce kabul etmez, ancak nedense bir gün teklifi kabul eder.

Aşkın Seçimi

Ross Katz’ın yönettiği ve Benjamin Walker, Teresa Palmer, Maggie Grace ile Tom Wilkinson’un oynadığı Aşkın Seçimi (The Choice), 12 Şubat 2016’da Mars Dağıtım dağıtımıyla Esen Entertainment tarafından vizyona çıkarılıyor.

Vizyon Filmleri: 12 Şubat 2016 7 – 24224034735 73e00a3307 z(1)

Enerjik tıp öğrencisi Gabby Holland’ın, kadınların karşı koyamadığı Travis Shaw’a komşu olması, ikiliyi asla hayal edemeyecekleri romantik bir yolculuğa sürükler. Travis, bir kadınla ciddi bir ilişki yaşamanın yaşam tarzını kısıtlayacağına inanmaktadır. Gabby ise bir ilişki yaşadığı erkek arkadaşıyla hayatını birleştirmek üzeredir. Ta ki karşı koyulmaz bir arzu, aykırı çiftin planlanmış hayatlarını alt üst edene kadar.

MURAT TOLGA ŞENmurattolga@otekisinema.com

Vizyon Filmleri köşesi sinema/TV eleştirmeni Murat Tolga Şen tarafından hazırlanmaktadır. Filmlere ait künye bilgileri sadibey.com sitesinden alınmaktadır.

 

blank

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir