Death Note Sonunda Yönetmenini Buldu! 1 – Death Note

Death Note Sonunda Yönetmenini Buldu!

14 Ocak 2011

Hollywood, kült mangayı sinemaya aktarmaya kararlı…

Her ne kadar ülkesi Japonya’da 2’si mangaya sadık olmak üzere 3 farklı uyarlaması çekilse de, Shinigamiler (Ölüm Melekleri) Hollywood’a sıçramaya kararlı… Özgün çizimleri, derinlikli karakterleri ve sürükleyici hikâyesiyle anime/manga dünyasının başyapıtı ilan etmenin bile kendisini tarif edemeyeceği kült yapım Death Note sonunda ABD’de de uyarlanacak. Light Yagami ve Dedektif L’in dünyalar üstü bir satranç müsabakasını andıran kovalamacaları bu sefer okyanus ötesinde, Warner Bros. tarafından sinemaya uyarlanacak. Stüdyo yönetmenini buldu, hatta imzalar bile atıldı.

Death Note Sonunda Yönetmenini Buldu! 2 – Death Note

‘Kiss Kiss Bang Bang’ ile ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştiren ve daha çok ‘Cehennem Silahı’ serisinin senaristi olarak tanınan Shane Black, ABD’de yaklaşık bir düzine yapım firmasının ilgilendiği ‘Death Note’ uyarlamasını yönetecek olan şanslı isim oldu. İyi polis – kötü polis temalı klasik Hollywood aksiyon komedilerine pek benzemeyen zekice kurgulanmış senaryosuyla manganın fanlarını endişelendiren bu haber, Hollywood’un bir başka efsaneyi daha ruhsuz bırakacağı yönünde.

‘Death Note’ severleri ne kadar rahatlatır bilinmez ama, uyarlama senaryonun Black tarafından değil, Anthony Bagarozzi ve Charles Mondry tarafından yazıldığını söyleyelim. İkilinin yazdıkları Doc Savage isimli yine bir çizgi-roman uyarlaması daha var, onu da yine Shane Black’in yönetmesi bekleniyor.

Ülkesinde büyük paralar harcanarak, en ince ayrıntısına kadar planlanarak ve mangaya sadık kalınarak hayata geçirilen 3 uyarlamasının da manganın ve animenin yerini tutamadığı göz önüne alındığında, Death Note, Hollywood tarafından yerle bir edilmeden önce okunması/izlenmesi, eğer izlendiyse tekrar edilmesi gereken önemli bir yapım…

Kaynak: http://www.beyazperde.com/haber/16440/

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Büyükada'da Yazlık Sinema Keyfine Eylül'de de Devam 3 – Karnaval 2013

Büyükada’da Yazlık Sinema Keyfine Eylül’de de Devam

Büyükada'da yazlık sinema keyfine Eylül'de de devam! Adalar Kent Konseyi’nde
FilmYAP! Fikrin Var, Filmin Yoksa Hemen Başvur! 4 – Film Yap

FilmYAP! Fikrin Var, Filmin Yoksa Hemen Başvur!

Short by Short ile Okan Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği FilmYAP! fikri