Deddo sushi

8 Ağustos 2012

Deddo sushi 1 – dead sushi poster1969 doğumlu Japon sinemacı Noboru Iguchi, son filmi Deddo sushi (Dead Sushi) ile çılgın filmografisine yeni bir tuğla daha eklemiş gibi görünüyor.

Iguchi, kariyerine porno filmler çekerek başladı. 2003 yılında yazıp yönettiği A Larva to Love isimli korku komedide, Japonya’nın Tom Savini’si olarak bilinen özel efekt dahisi Yoshihiro Nishimura ile ilk kez birlikte çalıştı. Bu film, günümüze kadar devam eden verimli birlikteliğin ilk adımıydı. Iguchi, asıl çıkışını gene Nishimura ile beraber çalıştığı, şimdiden ‘gore’ kültler arasında gösterilen The Machine Girl (2008) ile yaptı. Kolu kopan bir genç kızın, kopan kolunun yerine yerleştirdiği makineli tüfek ile etrafı kana bulayarak aldığı intikam öyküsünü anlatan film, dur durak tanımayan enerjisiyle geniş kitlelere yayılmayı başardı. Bunu takiben RoboGeisha (2009), Mutant Girls Squad (2010), Karate-Robo Zaborgar (2011) ve Zombie Ass: Toilet of the Dead (2011) gibi sınırları dibine kadar zorlayan, garip işlerle yoluna devam etti.

İnternette dolanmaya başlayan fragman ve görüntülere bakarak, Iguchi’nin son filminin önceki işlerini aratmayacak gariplikte olduğunu söylemek mümkün. Efsanevi bir suşi şefinin kızı olan Keiko’nun evini terk ettikten sonraki maceralarını anlatan Dead Sushi’nin konusu kısaca şöyle:

“Evden kaçan Keiko, kırsal bölgeye kurulmuş, gözlerden ırak bir termal otelde iş bulur. Tuhaf davranışları ve kişiliğiyle oteldeki müşterilerin ve çalışanların alay konusu olur. Bu esnada otele eski bir bilim insanı gelir. Kendisine yapılan haksızlıklara isyan eden bu canı sıkkın müşteri, müthiş bir intikam planı hazırlamıştır. Bulduğu serum ile suşilerin öldürme içgüdüsünü harekete geçirerek, onları kana susamış birer canavara dönüştürür. Keiko, hem suşi eğitimini, hem de dövüş sanatları yeteneklerini kullanarak herkesi kurtarıp uçan katilleri yenmelidir.”

Başrollerinde Rina Takeda, Shigeru Matsuzaki, Kentaro Shimazu, Asami ve Demo Tanaka’nın olduğu Dead Sushi’nin galası 22 Temmuz’da Montreal Fantasia Uluslararası Film Festivali’nde yapıldı. İngiltere’deki Film4 FrightFest’e de katılacak olan filmin gösterim tarihi ise 26 Ağustos olarak belirlendi. Ekim ayında Japonya’da vizyona girmesi planlanan Dead Sushi, Iguchi hayranlarını yarı yolda bırakmayacak denli eğlenceli görünüyor.

Deddo sushi 2 – dead sushi 01

Deddo sushi 3 – dead sushi 02

Deddo sushi 4 – dead sushi 03

Deddo sushi 5 – dead sushi 04

Deddo sushi 6 – dead sushi 05

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Contractor / Komplo Fragman 7 – The Contractor Komplo 1

The Contractor / Komplo Fragman

8 Nisan’da vizyona girecek olan The Contractor / Komplo filmine
Paul Greengrass İmzalı 22 July'dan Resmi Fragman 8 – 22 July 2018 02

Paul Greengrass İmzalı 22 July’dan Resmi Fragman

Paul Greengrass imzalı 22 July, Åsne Seierstad’ın kaleme aldığı “One