Derginiz Bayan Yanı Olsun!

Bayan Yanı

Bayan Yanı 8 Mart Özel Sayısı Çıktı!

Bayan Yanı Dergi bu yıl 3. yaşını süper bir 8 Mart Özel sayısı ile kutluyor! Cesur, itaatsiz, sarsıcı, kederli, komik ve hayata dair yazı ve çizgilerle Bayan Yanı Özel bayilerdeki yerini aldı! 

2011 yılında LeMan camiasının kadın yazar ve çizerlerinin yanı sıra, pek çok kadın yazarın da katkısı ile hazırlanmış ve özel bir 8 Mart sayısı olarak yayınlanmıştı Bayan Yanı. Ancak gelen tepkilerin coşkusuna ve ısrarına karşı koyamamış; böylece sürekli yayınlanan, aylık bir yayın halini almıştı. 

Bayan Yanı, 2010’dan beri her Mart sayısını 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle özel bir sayısı olarak hazırlıyor. Bayan Yanı’nın 2014 Mart özel sayısı da gene arşivlik ve çok özel…

unnamed (1)68 sayfalık özel sayıda ÖrenDayan Femen, Sıdıka, Ramize Erer, Feyhan Güver, Gülay Batur, Paparazziye, Melda Onur, İpek Özsüslü, Elif Nurşad, Ezgi Aksoy, Betül Yılmaz, Ayşe Özer, Katina Karanikola, Sibel Bozkurt, Duygu Yavuz ve Zehra Ömeroğlu’nun yanı sıra; REDHACK‘ten Şirine, Beyrutlu yazar ve aktivist Joumana Haddad‘dan “Doğmamış Kımıza Mektup”, Kolombiyalı yazar María Ximena Pineda‘dan “Latin Aşık Miti”, oyuncu Nilüfer Açıkalın, yazar Arzum Uzun, yazar, aktivist ve pantomim sanatçısı Janset Karavin, yazar Müge İplikçi, yazar Özlem Kumrular, sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, Aslı Erdoğan, İmrozlu Eleni Mavriyano, sinema ve popüler kültür sitesi Öteki Sinema‘nın kadın yazarları ve daha pek çok sürpriz isim yer alıyor.

Özel sayının en önemli sürprizleri arasında ise Gezi’nin anneleri var. Gezi direnişinde hayatını kaybeden Abdullah Cömert‘in, Ali İsmail Korkmaz‘ın ve Ahmet Atakan‘ın anneleri, oğullarını kaleme aldılar; isyanlarını kağıda döktüler…

Özel sayının bir diğer sürprizi de; Gezi direnişinin simgelerinden “taş atan teyze” ya da “sapanlı teyze” olarak tanınan Emine Cansever. Cansever de neden sapanı eline aldığını ve Hasan Ferit Gedik‘in vurulduğu o günü anlatıyor.

Tüm bu isimleri ve diğer sürprizleri kaçırmak istemiyorsanız, Bayan Yanı Özel’i bayinizden ısrarla isteyiniz…

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir