Dovlatov 10 Ağustos'ta Başka Sinema'da 1 – Dovlatov 2

Dovlatov 10 Ağustos’ta Başka Sinema’da

28 Temmuz 2018

Dovlatov 10 Ağustos'ta Başka Sinema'da 2 – Dovlatov posterYönetmenliğini Aleksey German’ın üstlendiği Dovlatov 10 Ağustos’ta Başka Sinema’da gösterime giriyor.

Sinopsis

1971, Leningrad. Ölümünden sonra ünlenecek Rus yazar Sergei Dovlatov, günlerini yazılarının yayımlanmasının koşulu olan Yazarlar Sendikası’na üyeliğini kovalayıp ufak yazı işleriyle geçirmektedir. Akşamları ise caz dinlenen partilerde kentteki sanatçı ve yazarlarla bir araya gelir. Under Electric Clouds’un yönetmeni Aleksey German, dünya prömiyerini Berlin’de yapan yeni filminde Dovlatov’un hayatından altı günü anlatıyor ve bu hikâye üzerinden dönemin entelektüel çevresi ve onların Brejnev zamanı Sovyetler Birliği’yle ilişkisinin de portresini sunuyor. Yönetmen, John Steinbeck’ten Vladimir Nabokov’a uzanan referanslarla dolu senaryosunu, koreografileriyle büyüleyen sahnelerle aktarıyor.

Yönetmen Aleksey German

Dovlatov’u ilk okuduğumda nispeten geç bir yaşta, 26 yaşındaydım. Tüm kitaplarını bir oturuşta okudum. Daha o zamanlar onun hakkında bir film yapmanın iyi olacağını düşünüyordum ama 15 yıldır bunu nasıl yapacağımı bilemedim. Dovlatov, 20. yüzyılın son çeyreğinin en sevilen sembollerinden. Rus edebiyatının süper yıldızı. Kendisi neredeyse bir roman kahramanı olan, incelikli ve inanılmaz derecede yetenekli biri. Artık içimizden böyle insanlar çıkmaması bizim ayıbımız.

Film, 70’lerin ilk yıllarındaki Leningrad’ın aşırı ilginç, canlı ve zengin dönemini perdeye taşıyor. Bu dönemde henüz ne Brodsky Amerika’ya gitmiş ne de Dovlatov Estonya’ya geçmişti. “Yumuşama” döneminden gelen özgürlüğün yavaş yavaş sınırlandırılması söz konusuydu. Karakterlerimiz, 30’larını yaşayan hala genç ve enerjik insanlar. Başta hepsini bitkin, kirli sakallı görsek de umutlarını koruyorlar. Tarihi ve özel yaşamları kaynaştırmamız, siyasi iklim yüzünden istediğini yapamayan ama kendilerinden taviz vermeyip özlerine sadık kalan yetenekli sanatçıları göstermemiz mühimdi.

Ne kimseyi idealize etmek ne de kirli çamaşırları ortaya dökmek gibi bir amacımız oldu. Dovlatov’u şapşal değil, “yaşayan” bir birey olarak göstermeye hevesliydik. Filmimiz, onun yazıları ve sözleriyle şekil buldu. Dovlatov’un evliliğine, aile üyelerine, kitaplarının yayımlanması için çırpınışlarına değinen bir döneminden kısa bir kesit sunmaya çalıştık. Farklı zamanlarda St. Petersburg’a gelen kızları Elena ve Ekaterina Dovlatov ile görüştük. Başından itibaren projemizden haberdarlardı çünkü birinin kişisel hayatını işgal ederken kendisinin konu hakkındaki fikirlerini almamayı kabalık olarak görüyorum.

Dovlatov’un arkadaşlarıyla da konuştuk. Tüm bunlar, onun karakterinin özünü ve o dönemin görünüşünü oluşturmamıza yardımcı oldu. O dünya bugün tamamen değişti: Renkler, ışık, elbiseler, asfalt, insanların yüzleri… Bugün onun yaşadığı Rubinstein Sokağı barlarla dolu. Bugün Leningrad’da, herkesin büyük bir masanın etrafına doluşup sabahlara kadar tartıştığı, ortaklaşa kullanılan devasa daireler artık yok. O dönem kayboldu ama o dönemin hissini yaratabilmek için elimizden geleni yaptık.

Ülkenin her bölgesinden hatta yurt dışından birçok oyuncuyla görüştük. Yüzlerce simayı inceledik. Bu sürede birisi, Brodsky’nin daha önce hiç yayınlanmamış, bilinmeyen şiirlerini ve kısa öykülerini keşfetti. Oyuncu seçimi sırasında yaşadığımız en büyük zorluk, Dovlatov’un bir film yıldızı kadar yakışıklı ve ama inanılmaz derecede karmaşık bir iç dünyası olmasıydı. Ekibimiz, Dovlatov’un Yahudi ve Ermeni köklerinin beraberinde getirdiği ayırt edici görüntüsü yüzünden, fiziksel benzerliğin hikâye açısından önemli olduğunda karar verdi. Tüm bu kriterlere uygun bir aktör bulmak çok zordu. Kolay bir arayış olduğunu söyleyemeyeceğim. Bu yüzden Milan Maric’i keşfettiğimiz için çok memnunduk.

Dovlatov 10 Ağustos'ta Başka Sinema'da 3 – Dovlatov 2 1

Dovlatov 10 Ağustos'ta Başka Sinema'da 4 – Dovlatov 1

Dovlatov 10 Ağustos'ta Başka Sinema'da 5 – Dovlatov 3

Yönetmen: Aleksey German
Oyuncular: Milan Maric, Danila Kozlovsky, Helena Sujecka
Ülke: Rusya, Polonya, Sırbistan
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Dariusz Jablonski
İthalat: Bir Film

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

YouTube Shorts Fonu Şimdi Türkiye’de 6 – why is it smart to buy youtube views

YouTube Shorts Fonu Şimdi Türkiye’de

YouTube, kısa video içerik üretimini teşvik etmek amacıyla YouTube Shorts
DenizBank İlk Senaryo Yarışması İçin Başvurular Başladı 7 – 5 DenizBank Ilk Senaryo Ilk Film Yarismasi basvuru

DenizBank İlk Senaryo Yarışması İçin Başvurular Başladı

DenizBank ve TÜRSAK iş birliğinde hayata geçirilen İlk Senaryo İlk