Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü Özel: Edepsiz Kadınlar 1 – Sinemanin Edepsiz Kadinlari BETTYS BOAT

Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü Özel: Edepsiz Kadınlar

21 Ekim 2022

Türkiye’nin en önemli endüstriyel kültür miraslarından Beykoz Kundura, 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü’nü sessiz film seçkisi Sinemanın Edepsiz Kadınları ile kutluyor.

Piyanoda Gonca Feride Varol ve kemanda Seçil Başabak Kalyoncu’nun canlı müziği eşliğinde gösterilecek seçki, 20. yüzyılın ilk çeyreğinden keşfedilip restore edilmiş sessiz filmleri buluşturuyor. Kolektif hafızamıza dönüşen bu filmleri hep birlikte hatırlamaya davet eden seçki, Laura Bayley, Bertha Regustus, Red Wing, Sarah Duhamel gibi dönemin meşhur olan ama bugün unutulmuş kadın oyuncularına da selam gönderecek.

Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü Özel: Edepsiz Kadınlar 2 – Sinemanin Edepsiz Kadinlari LEA BAMBOLA

Küratörlüğünü Eye Filmmuseum’un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni ve yazar Laura Horak ve film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı programın adı ise ABD eski başkanı Donald Trump’ın 2016’daki Başkanlık Tartışması’nda rakibi Hillary Clinton’a yönelik hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketin sloganına dönüşen “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın) sözünden geliyor. 30 Ekim Pazar günü saat 15:00’te Kundura Sinema’da gösterilecek Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları adlı seçkiyi izlemek için davetiyenizi randevu sistemiyle beykozkundura.com adresinden ücretsiz alabilirsiniz.

1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından olan Beykoz Kundura, 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü’nü (WDAH) bu yıl da özel bir gösterimle kutluyor. Sinema tarihinden ilk kadın komedyenlerin şaşırtıcı ve çığır açan performanslarını hatırlamaya davet eden Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları adlı sessiz film seçkisi, canlı müzik eşliğinde 30 Ekim Pazar günü Kundura Sinema’da ücretsiz gösterilecek.

İlk kadın komedyenleri hatırlamak

Piyanoda Gonca Feride Varol ve kemanda Seçil Başabak Kalyoncu’nun canlı performansları eşliğinde izlenebilecek seçki, kolektif hafızamıza dönüşen bu filmleri hep birlikte hatırlamaya ve Laura Bayley, Bertha Regustus, Red Wing, Sarah Duhamel gibi dönemin meşhur olan ama bugün unutulmuş kadın oyuncularına selam göndermeye çağırıyor.

1903-1914 yılları arasında çekilmiş 8 sessiz filmin yer aldığı seçkide, “Mary Jane’s Mishap; Or Don’t Fool With The Paraffin” (1903), “Laughing Gas” (1907), “Madame Fait Du Sport / Madame Is Athletic” (1908), “The Red Girl And The Child” (1910), “Le Bateau De Léontine / Betty’s Boat” (1911), “Rosalie A La Maladie Du Sommeil” (1911), “Lea Bambola” (1913) ve “Daisy Doodad’s Dial” (1914) adlı filmler gösterilecek.

Trump’tan feministlere slogan

Adını, ABD eski başkanı Donald Trump’ın 2016’daki Başkanlık Tartışması’nda rakibi Hillary Clinton’a yönelik hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketin sloganına dönüşmüş “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın) sözünden alan Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları seçkisinin küratörlüğünü, EYE Filmmuseum’un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni ve yazar Laura Horak ile film ve medya yazarı Maggie Hennefeld birlikte üstlendi.

30 Ekim Pazar günü saat 15:00’te Kundura Sinema’da gösterilecek Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları adlı seçkiyi izlemek için davetiyenizi randevu sistemiyle beykozkundura.com adresinden ücretsiz alabilirsiniz.

42 yıldır kutlanıyor

İnsanların yaşamları ve kültürleri hakkında kolektif bir hafıza yaratan ve farklı ulusları ortak paydalarda buluşturarak kültürel mirasa katkıda bulunan görsel ve işitsel her türlü belgenin korunması, kaybolmaya yüz tutan arşivlerin tekrar keşfedilmesine dair kamusal farkındalığın yaratılmasını hedefleyen 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü, UNESCO tarafından 1980 yılında kabul edildi. Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından olan Beykoz Kundura da bu günü, film arşivlerince keşfedilmiş ve restore edilmiş filmlerin özel gösterimleri ile kutluyor. İlk kez 2018 yılında, Jules Dassin’in 1948 yapımı “The Naked City / New York Esrarı” adlı filminin gösterimi ile başlayan 27 Ekim özel gösterimleri, “Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri” ve “Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları” adlı seçkileriyle devam etmiş; geçen yıl da, ARTE işbirliği ile “The Melies Mystery / Melies’in Gizemi” (2021) adlı belgeselin gösterimi gerçekleşmişti.

Gösterim öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Etkinlik günleri biletinizi göstererek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Beykoz Kundura’ya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, etkinlik bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servisler de ücretsiz sunulmaktadır.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

FİLM: SİNEMANIN EDEPSİZ KADINLARI

Tarih: 30 Ekim 2022, Pazar
Saat: 15:00
Yer: Kundura Sinema
Ücretsiz

  • LAUGHING GAS (ABD, 1907, 6’40”)
  • MARY JANE’S MISHAP; OR DON’T FOOL WITH THE PARAFFIN (Birleşik Krallık, 1903, 4’)
  • LE BATEAU DE LÉONTINE / BETTY’S BOAT (Fransa, 1911, 4’48”)
  • ROSALIE A LA MALADIE DU SOMMEIL (Fransa, 1911, 4,5’)
  • DAISY DOODAD’S DIAL (ABD, 1914, 10’)
  • LEA BAMBOLA (İtalya, 1913, 6’)
  • MADAME FAIT DU SPORT / MADAME IS ATHLETIC (Fransa, 1908, 10’)
  • THE RED GIRL AND THE CHILD (ABD, 1910, 17’)

Ortak Küratörler: Laura Horak, Maggie Hennefeld, Elif Rongen-Kaynakçı | Yapımcı: Bret Wood (Kino Lorber) | Müzik Süpervizörü: Dana Reason (Oregon State Üniversitesi) | Proje Koordinatörü: Kate Higginson (Carleton Üniversitesi) | Anlaşmalar Yetkilisi: Aslı Eran (Carleton Üniversitesi) | Araştırma Görevlileri ve Çevirmenler: Daniel Aufmann (Minnesota Üniversitesi), Aurore Spiers (Chicago Üniversitesi), Vanessa Cambier (Minnesota Üniversitesi) | Katılımcı Arşivler: Eye Filmmuseum (Eye Film Müzesi), Library of Congress, Jerome Seydoux Pathe Vakfı, Britanya Film Enstitüsü, Blackhawk Films, George Eastman Müzesi, Kanada Kütüphanesi ve Arşivleri, Norveç Ulusal Kütüphanesi, İsveç Film Enstitüsü, San Francisco Sessiz Film Festivali, Modern Sanat Müzesi | Proje Ortakları: Jay Weissberg (Giornate del Cinema Muto – Pordenone Sessiz Sinema Günleri), Kate Saccone ve Jane Gaines (Women Film Pioneers Project – Kadın Film Öncüleri Projesi), Carleton Üniversitesi (Ottawa)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Scream TV Dizisinden İlk Fragman! 5 – cnujjwucveboapsfc1zj

Scream TV Dizisinden İlk Fragman!

Slasherseverlerin merakla beklediği Scream televizyon serisinin start tarihi ile birlikte
Fatoş Sezer Vefat Etti! 6 – 01 d

Fatoş Sezer Vefat Etti!

80'lerin önemli karakter oyuncularından Fatoş Sezer, Kurtuluş semtindeki evinde sabaha