Edi ile Büdü Tiyatrocu Star TV Kült Filmler Kuşağı'nda 1 – Edi ile Büdü Tiyatrocu

Edi ile Büdü Tiyatrocu Star TV Kült Filmler Kuşağı’nda

2 Temmuz 2012

Edi ile Büdü Tiyatrocu Star TV Kült Filmler Kuşağı'nda 2 – edi ile büdüSakarlıklar, sululuklar ve saf ama sevimli kahramanlar… Daha önce izlediklerimizden biraz farklı ama yine nadide bir film: Edi ile Büdü Tiyatrocu.

Kült Türk Filmleri kuşağında Edi ile Büdü Tiyatrocu, 07 Temmuz 2012 Cumartesi (08 Temmuz 2012 Pazar’a bağlayan gece), saat 01:30 Star TV’de.

Yeni işe girdikleri tiyaronun hem yıldızı hem de sahibinin kızı olan Gülendam’ın oyuncu Fahri tarafından kaçırılmasıyla başlayan bir dizi olayda onu kurtarmaya çalışan Edi ile Büdü’nün içine düştükleri komik durumlar hikaye ediliyor. (Zafer Algan – Sinematurk.com)

Başrollerini Vasfi Rıza Zobu ve Münir Özkul gibi unutulmaz sanatçıların paylaştığı, Türk Sinemasının derin tarihinden gelen 1952 yapımı ilgiye değer bir komedi… Sinema arkeolojisini sevenler için…

Filmden bir sahne: Üsküdar’a Gider iken

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

 1. Arkeolojik bir kazıyla şu filmlere ulaşmak ve seyretmek isterdim,

  Baharın Bittiği Yer-Ziya Öztan-1989-TRT de seyrettiğimi hayal meyal hatırlıyorum.O yıllarda Ahmet Leventoğlunu,Ateşten Günler i falan çok severdim.TRT nostaljisi yapmak için işte.

  Akdeniz Korsanları-Kadri Ögelman-1950-Efsane kadın Adalet Pee yi görmek için.

  Ayvaz Kasap-Özkan Subutay-1964-Yönetmenin tek filmi olması dışında herhangi bir özelliği yok galiba,sadece Suphi Kaner e olan hayranlığımdan.

  Bir Millet Uyanıyor-Muhsin Ertuğrul-1932-Atıf Kaptan ın meşhur sahnesini ve Kadir Savun amcanın 7,8 yaşlarındaki halini görmek için.

  Kanatlardan Türbe-Mümtaz Ener-1949-Türk Sinema Tarihi nin ilk havacılık filmiymiş,izlenir.

  Köroğlu-Mümtaz Ener-1945-Mümtaz Ener Ruşen Ali,büyük ihtimalle Hulusi Kentmen de Bolu Bey i rolünde.
  30 lu yaşlarda bir Hulusi amca görmek için.

  Üçüncü Göz-Orhan Oğuz-1988-80 li yılların bu bunalım filmleri,entel filmleri,12 eylül le hesaplaşma filmleri gibi envai çeşit isim takılan filmlerini seviyorum.90 lı yılların ilk yarısı bu filmleri izlemekle geçti.Tekrar o moda geçmek için bu filmi izlemek istiyorum.

  Bücür-Arşevir Alyanak-1964-Cin Ali denen çocuk yıldızını bir de bu filmde görmek için.

  Atıf Yılmaz dan,Kumpanya,Bu Vatanın Çocukları,Beş Hasta Var.

  1978-79 yıllarında TRT de Atıf Yılmaz ın Değirmen inin dizisi oynamış.Şener Şen in rolünü Orhan Çağman,Ali Erkazan ın rolünü de Levent Kırca canlandırmış. Bu diziyi acayip merak ediyorum.

  Yörük Elif-Süha Arın-1978-İki güzel insan Oğuz Tunç u ve Semra Özdamar ı görmek için,hem de bir Süha Arın belgeseli işte.Özellikle Oğuz Tunç un her filmini izlemek isterim,garip bir yeri vardır hayatımda,

  80 li yıllarda ben ilkokula giderken Sadri Alışık filmlerinden fırlamış mahallemizde,devasa bahçeli iki katlı yerevimizin hemen bitişiğindeki salıncaklara uzun saçlı,elinde sürekli kitaplar olan,Oğuz Tunç a tıpatıp benzeyen bir abi gelirdi.Benle aynı yaştaki komşu kızıyla sabahın köründe hep onu görmeye giderdik.Bir yarım saat falan bizimle konuşup,bir takım ülker ürünleri verdikten sonra,etraf yavaş yavaş hareketlenmeye başladığı anlarda gözden kaybolurdu.Yandaki kızla artık her sabah onu görmek için can atardık.Bir gün bu abiyi sokak arasında mahallenin esnafı ve polisin döve döve,yaka paça arabaya tıkarken gördüm.Hiç anlamını bilmediğim sözler-sonradan öğrendim anlamlarını-bağırıyorlardı.Çok korkmuştum,hiç tepki vermediğimi hatırlıyorum.Aynı yıllarda Oğuz Tunç un bir dizisini ailece izlerken -sanırım 9. H.Koğuşuydu-hüngür hüngür ağlamaya başlamıştım da hiç kimse bir anlam verememişti.Büyük ihtimalle o abi bir devrimciydi.Şimdi geriye dönüp baktığımda acaba yaşıyormudur,yaşıyorsa nerededir hep merak ederim.Ne zaman Oğuz Tunç u görsem o aklıma gelir.

  Bir Gün Mutlaka-Bilge Olgaç-1975-Türünün tek örneği sanırım,acayip merak ettiğim filmlerden.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Mimaroğlu Belgeseli Fongogo Destek Kampanyası 3 – Mimaroğlu Belgeseli 1

Mimaroğlu Belgeseli Fongogo Destek Kampanyası

İlhan Mimaroğlu’nun müziğine; İlhan ve Güngör’ün yazılmamış biyografilerine de yer
Dr Who Lego Set 4 – Dr Who Lego Set 1

Dr Who Lego Set

Lego Ideas hız kesmeden yeni setler çıkartmaya devam ediyor. Sırada