Efsane 11 Ocak'ta Yükseliyor: Creed II 1 – Creed II 08

Efsane 11 Ocak’ta Yükseliyor: Creed II

13 Aralık 2018

Metro Goldwyn Mayer Pictures, Warner Bros. Pictures ve Chartoff Winkler Productions “Creed II: Efsane Yükseliyor” filmini sunar. Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

Efsane 11 Ocak'ta Yükseliyor: Creed II 2 – Creed II posterEmekli eski ağır sıklet şampiyonu Rocky Balboa’yla çalışmak üzere California’dan Philadelphia’ya gelişinden bu yana geçen üç yıl içinde, Adonis (Jordan) aşkı ve başarıyı bulmuştur. Akıl hocası, koçu ve “amcası” Rocky’nin kanatları altında, kısa sürede profesyonel boks dünyasındaki ağır sıklet şampiyonluğu arenasında yerini almıştır. Uzun zamandır birlikte olduğu aşkı Bianca (Thompson) yıldızı yükselmekte olan, güzel ve yetenekli bir şarkıcı-bestecidir. İki genç artık birbirlerine söz verip bir aile kurmaya hazırdırlar. Adonis’i evlat edinmiş olan Mary Anne Creed (Phylicia Rashad), her ne kadar onun babasının izinden gitmesini arzu etmemiş olsa da merhum kocasını boksun en büyük şampiyonlarından biri yapan yeteneği ve tutkuyu Adonis’te de gördüğü için genç adamın seçimini kabullenmiştir.

Adonis, kendisini zirvede hissetmesi gerekirken, içten içe dünyanın kendisine sunduğu kabullenme ve pohpohlamayla ilgili şüphelerle boğuşmaktadır. Eski ağır sıklet şampiyonu Apollo Creed’in gayrimeşru oğlu olan Adonis -babası daha o doğmadan önce ringde can vermiştir- şöhretin getirdiği spot ışıklarının altında babasından miras kalan efsane ve kendi hayatı arasında bocalamaktadır. Genç boksör, başarısına rağmen beklentilere, özellikle kendi beklentilerine yanıt verememekten korkmaktadır. Yeteneklerini sorgulamakta ve en iyi dövüşünü ortaya koyup koymadığını, şampiyonluğa layık olup olmadığını merak etmektedir.

Adonis’i şüpheleriyle yüzleşmeye ve aklındaki soruları yanıtlamaya zorlayan bir rakibin ortaya çıkışı çok uzun sürmez. Genç, yenilgisiz ağır sıklet şampiyonu Viktor Drago (Florian “Big Nasty” Munteanu), Apollo’yu otuz yıl önce ringde öldüren Rus boksör Ivan Drago’nun (Dolph Lundgren) oğludur ve Adonis’e dünyanın gözü önünde meydan okur. Boks dünyası bu maçı yeni neslin tarihi “Creed-Drago” karşılaşması ilan eder.

Babasının intikamını almak isteyen Adonis için Drago’yu heyecanlı bir unvan maçında yenmek sıradan bir dövüşten fazlasıdır. İntikam peşindeki bu iki oğlun karşılaşmasında tarihin tekrar edeceğinden korkan Rocky’ye göre ise kaybedilecek şey unvandan fazlasıdır.

“Creed: Efsanenin Doğuşu“ndaki rollerini yeniden üstlenen isimler arasında Tony “Little Duke” Burton rolündeki Harris ve boksör Danny “Stuntman” Wheeler rolündeki eski yarı ağırsıklet şampiyonu Andre Ward bulunuyor. “Rocky IV”te Rus boksör Ivan Drago’yu canlandırmış olan Dolph Lundgren, bu ikonlaşmış role geri dönerken, Russell Hornsby de kadroya boks destekçisi Buddy Marcelle olarak katılıyor. “Creed II: Efsane Yükseliyor” ile sinemaya iz bırakacak şekilde adım atan isim ise Viktor Drago rolünü canlandıran Florian “Big Nasty” Munteanu.

Efsane 11 Ocak'ta Yükseliyor: Creed II 3 – Creed II 09

Ödüllü sinemacı Steven Caple Jr.’ın (The Land) yönettiği filmin orijinal hikayesini ve senaryosunu, Sylvester Stallone’nin yarattığı karakterlere dayanarak, Juel Taylor ve Sylvester Stallone, hikayesini ise Sascha Penn ve Cheo Hodari Coker kaleme aldı.

Önceki Creed ve Rocky filmleri geleneğine uygun olarak, oyuncu kadrosunda spor medyasından ve boks dünyasından tanıdık yüzlere de yer verildi. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir: Hakem Kenny Bayless; ring anonsçusu Michael Buffer; yorumcular Max Kellerman, Jim Lampley ve Roy Jones, Jr.; gerçek hayatta boks antrenörü olan ve filmde köşelerde çalışan Robert Sale ve Patrice “Boogie” Harris ve “Stitch” rolüne geri dönen, dövüş dünyasının efsanevi kesikçi adamı Jacob “Stitch” Duran.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Beyoğlu Sinemasız Kalıyor!

Beyoğlu ve Yeşilçam Sinemaları borç ve seyirci ilgisizliği nedeniyle perdelerini
İstanbul Modern Sinema’nın Biz de Varız! Programı 11 Ocak’ta Başlıyor 4 – Hayat 2023 001

İstanbul Modern Sinema’nın Biz de Varız! Programı 11 Ocak’ta Başlıyor

İstanbul Modern Sinema’nın sinemamızdan en yeni filmleri bir araya getirdiği