15. Eskişehir Film Festivali 3 Mayıs’ta Başlıyor

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen, geniş bir izleyici kitlesine ulaşan 15. Eskişehir Film Festivali 3 Mayıs’ta başlıyor.

EFF-04

15. Eskişehir Film Festivali 3-12 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Türkiye’de üniversite kimliği taşıyan uluslararası uzun metrajlı tek film festivali olan Eskişehir Film Festivali, 15. yılında büyük bir heyecan ve coşku ile hazırladığı programı seyircilerine sunuyor. Her sene olduğu gibi programa alınan filmlerin niteliği ile dikkat çeken 15. Eskişehir Film Festivali sinemaseverlere film gösterimlerinin yanısıra gösterimi yapılan filmlerin yönetmenlerinin de içine bulunduğu usta sinemacıların katılacağı söyleşiler ve atölye çalışmalarının ve sinema derslerinin yer aldığı zengin bir program sunuyor.

Anadolu Üniversitesi 15. Eskişehir Film Festivali kapsamında gösterilecek 50 uzun metraj ve 58 kısa film ile Eskişehir yine sinemaya doyacak. 14 yıl önce büyük bir heyecanla sinema günleri olarak başlayan etkinlik, Anadolu Üniversitesi’nin sınırlarını aşıp tüm Eskişehir’in heyecanla beklediği, kent dışından da sinema meraklılarını çeken bir film festivaline dönüştü. Katılan yönetmen ve oyuncuların, seyirci ile buluşmanın başka yerde böyle sıcak ve keyifli olmadığını dile getirdikleri, sinemayı gerçek bir şenliğe dönüştüren Eskişehir Film Festivali kent dışından da sinema meraklılarını her yıl Mayıs ayının ilk haftasında Eskişehir’e çekmeye devam ediyor.
 
3-12 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Anadolu Üniversitesi 15. Uluslararası Eskişehir Film Festivali Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim elemanlarının, öğrencilerin ve çalışanların eseri.

Festival; 3 Mayıs Cuma gecesi Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da gerçekleşecek açılış töreninin ardından, Srdan Golubovic’in yönettiği, 2013 Sundance Film Festivali: Özel Jüri Ödülü ve 2013 Berlin Film Festivali: Forum Ekümenik Jüri Ödülü’nü alan, Circles (Kesişen Hayatlar) ile kapılarını sinemaseverlere açacak.

IMG_0088Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin geleneği haline gelen Onur Ödülleri ve Sinemaya Emek Ödülleri açılış töreninde sahiplerine sunulacak.
 
Festivalin Onur Ödülleri bu yıl, Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Ayşen Gruda, Münir Özkul ve Halit Akçatepe’ye verilecek. Sinemaya Emek Ödülleri ise, ülkemizde sinema alanında ileri düzeyde eğitim verilmesini amaçlayan ve bunun için yoğun emek veren ve Türk sinemasını geleceğe taşımak amacıyla Türkiye’de ilk film arşivini yaratmış, ilk sinema müzesini kuran Prof. Dr. Sami Şekeroğlu; Avrupa Film Akademisi üyesi, çeşitli gazete ve dergilerde sinema üzerine yazıları yayınlayan ve 2008 yılından bu yana Cannes ve Berlin Film Festivallerinde açılan Türkiye Sinema Stantlarının yöneticiliğini üstlenmekte ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde Dünya Sineması Koordinatörü olarak çalışan Ahmet Boyacıoğlu ve Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen film haftalarının koordinatörlüğünü yapmış olan ve 2008 yılından bu yana Cannes ve Berlin Film Festivallerinde açılan Türkiye Sinema Stantlarının yöneticiliğini üstlenmekte ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde Dünya Sineması Koordinatörü olarak çalışan Başak Emre’ye verilecek.

Dünya Sinemasının Genç Yıldızları


Festivalin bu bölümünde sinema dünyasına yeni adım atmış genç yönetmenlerin filmleri yer alıyor. Sinemaseverler yeni yönetmenlerle tanışıyor. Bu filmler:

The Rocket (Kim Mordaunt), Bekas (Karzan Kader), Harmony Lessons (Emir Baigazin), Lore ( Cate Shortland ), Beats Of The Southern Wild (Benh Zeitlin), Tabu (Miguel Gomes), Bullhead ( Michael R. Roskam), No (Pablo Larrain), War Witch (Kim Nguyen).

Sinema Tarihinin Unutulmazları

Sinema tarihinin unutulmazları bölümü, klasikleri orijinal kopyalarından izlemenin değerini bilen gerçek sinema tutkunları için yine birbirinden değerli filmlerle 15. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde! Üzerinden yıllar geçse de unutulmayan filmler geçmişe dönüp hatırlamanın sımsıcak tadı ile bizi sarıp sarmalayacak. Sidney Lumet’in yönetmenliğini yaptığı 12 Angry Men, Robert Wise imzalı West Side Story, Stanley Kubrick’in yönetmenliğini yaptığı Paths Of Glory ve Charles Laughton’ın unutulmaz eseri The Night Of The Hunter filmleri bu bölümde izleyiciyle buluşacak.

Dünya Festivallerinden


Dünya festivallerinde gösterimleri yapılmış olan filmlerden bir seçkinin yer aldığı bu bölümde sinemaseverlerin keyifle izleyeceği filmler yer alıyor. Bu filmler: Amour (Michael Haneke), I Am So Excited (Pedro Almadovar) Holy Motors (Leos Carax), The Hunt (Thomas Vintenberg), Blancavıenes (Pablo Berger), Beyond The Hılls (Christian Mungiu), On The Road (Walter Salles), Vıc+Flo Saw A Bear (Denis Cote), Camille Claudel 1915 (Bruno Dumont),
In The House (François Ozon) ve Barfi (Anurag Basu) .

Türk Sineması

Festivalin bu bölümünde, festivallerden ödülle dönmüş Türk Filmleri sinema severlerle buluşacak. Jin, Zerre, Kuma, Eve Dönüş: 1915, Şimdiki Zaman, Güzelliğin On Par Etmez, Rüzgarlar, Evdeki Yabancılar, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Devir ve Küf filmlerinin gösterimi yapılacak.

Anısına

Yakın zamanda kaybettiğimiz Türk Sinema tarihinin iz bırakan yönetmenlerinin anısına düzenlenen bu bölümde Metin Erksan’ ın yönetmenliğini, Müşfik Kenter, Sema Özcan ve Süleyman Tekcan’ın başrollerini paylaştığı Sevmek Zamanı ve Delbert Mann’ın yönetmenliğini yaptığı Ernest Borgnine filmleri gösterilecek.

Gece Yarısı Sineması

Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin klasiği haline gelen Geceyarısı Sineması bölümü bu sene de izleyiciye gergin geceler yaşatmaya hazırlanıyor. Festivalin bu bölümünde V/H/S ve Sinister (Lanet) filmlerinin gösterimi yapılacak. Hasan Karacadağ’ın el-Cin filmi de korku filmlerinin tutkunlarıyla buluşacak.

Canlandırma Sineması


Animasyon filmler, Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin olmazsa olmazı. Bu bölümde, son dönemdeki en başarılı animasyon filmleri izlemek mümkün! The Kings Of Pigs ve Alois Nebel bu bölümün ilgiyle izlenecek filmleri.


Hayatımız Belgesel

Festivalin bu bölümü, sinemacının gözü ile belgelenen hayatları bize sunuyor. Benim Çocuğum (Can Candan), More Than Honey (Markus Imhoof), Searching For The Sugar Man (Malik Bendjelloul) bu bölümde gösterimi yapılacak filmler.

Sinemada İnsan Hakları

Festivalin bu yıl eklenen yeni bölümünde gösterilecek filmler; Inch’allah (Anais Barbeau-Lavalette), F Tipi Film (10 Yönetmen) ve Ruhi Karadağ’ın yönettiği Simurg.

Açık Hava Sineması

Bu sene festivalin yenilikleriniden biri de nostaljik çağrışımlar yapacak olan açık hava sineması. Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı, başrollerini Münir Özkul, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda’nın paylaştığı Gülen Gözler filminin gösterimi açık hava sinemasında yapılacak.

Kısa Filmler

Festivalde, Sundance Kısa Film Seçkisi’nden seçilen 8 kısa film, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Seçkisi 12 film, Hisar 2013 Seçkisi’nden 10 kısa film, Dünya’dan kısalar 11 film ve Türkiye’den 17 kısa film olmak üzere toplamda 58 kısa filme yer verilecek.

Sinema Dersleri

Uluslararası Eskişehir Film Festivali ustalardan sinema dersleri ile sinema öğrencilerine ve sinema alanında kendini geliştirmek isteyen herkese fırsat yaratıyor… Festival programında bu sene de birçok atölye çalışması yer alıyor:
 
Ana Moreira ile Oyuncular ile Yönetmenler Arasında Bağ Kurmak, Aziz Zhambakiyev ile Bilgiden Duygulara: Görüntü Yönetmeninin Unutulan Dili, George Christopoulos ile Film Müziği Dünyası: 21. Yüzyıldaki Sanat ve Zanaat, Doç. Dr. N.Aysun Yüksel, Yard. Doç. Dr. Canan Uluyağcı ve Yard. Doç. Dr. Hatice Yeşildal ile Kadın Bakış Açısıyla Bir Film Çözümlemek ve Timur F. Oğuz ile Lady Macbeth’ten Nuri Alço’ya Vicdanın Gizli Tarihi konulu atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Yönetmenler ve Oyuncular Seyircileri İle Buluşuyor

Festival seyircisini de, filmlerin yaratıcıları olan yönetmen ve oyuncuları da memnun eden, katılanların başka festivallerde bu denli sıcak bir buluşmanın olmadığını dile getirdikleri film arkası söyleşiler, festivalin en sevilen anları. Bu yıl da Evdeki Yabancılar, Benim Çocuğum, Rüzgarlar, Harmony Lessons, Simurg, Şimdiki Zaman, Jin, Eve Dönüş: 1915, Kuma, Devir, Tabu, Sen Aydınlatırsın Geceyi ve Güzelliğin On Par Etmez filmlerinin yönetmen ve oyuncuları seyircileriyle buluşacak.

Kapanış Konseri

12 Mayıs 2013’de Anadolu Üniversitesi AKM’de, Oticons Ensemble film görüntülerinin üzerine o filmin müziklerini canlı canlı çalacak, kaçırılmaması gereken bir kapanış sinemaseverleri bekliyor. Bu etkinliğin bilet satışları Sinema Anadolu’da yapılacak.

Festival Salonları


Festival filmleri Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü SİNEMA ANADOLU da ve Espark CINEMAXIMUM da gösterilecek. Bilet fiyatları herkes için 3 TL, kısa filmler ise ücretsiz izlenebilecek.
 
Biletler, Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü, Sinema Anadolu’da ve Espark Cinemaximum’da, günlük olarak satışa sunulacak.

Askıda Bilet Var mı?

Sinema Anadolu’da her yıl olduğu gibi bu yıl da askıda bilet uygulaması yapılacak. Sadece Eskişehir Film Festivali’nde yapılan bu uygulama ile bir bilet alan, bir bilet ücretini askıya bırakabilecek ve bu sayede ekonomik durumu uygun olmayanlar da diledikleri kadar film izleyebilecekler.

Festivalin Web Sitesi: www.eskfilmfest.com

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir