Prometheus Hangi Sırları Aralayacak? 1 – derelictmovieview

Prometheus Hangi Sırları Aralayacak?

30 Mayıs 2012

Evrenin en Acayip Uzaylısı: Space Jockey

Cuma günü vizyona girecek olan Ridley Scott’un son filmi “Prometheus” Space Jockey hakkında tüm merak ettiklerimize cevap verecek, birçok sırrı aralayacak gibi duruyor. Peki şimdiye kadar gördüklerimizin ışığında bir cevap ararsak, kim ya da ne bu Space Jockey?

spacejockey1

Herşey Ridley Scott’un Dan O’Bannon’un ‘ucuz’ senaryosunu devşirerek bir başyapıta çevirmesi ile başladı. Senaryo “Starbeast” önadından da anlaşılacağı üzere daha basit bir filmi planlıyordu fakat Ridley Scott’un harika dokunuşu,  daha sonra ise James Cameron ve David Fincher’in de desteğiyle (Hiç bakmayın! Ben Alien 3’e bayılırım) yaratılan Alien mitosu üzücüdür ki, 20TH Century Fox’un parasever yöneticileri tarafından Alien vs. Predator tuhaflığında ince ince doğranarak harcandı. Halbuki her iki seri ayrı ayrı daha çok yakıta sahipti. ÇR evreninde sık sık karşılaşılan bu tür birliktelikler (mesela bir keresinde Conan’ın Örümcek Adam’a karşı savaştığı bir macera okumuştum) sinemada çok da anlamlı durmuyor ne yazık ki…

spacejockey-tile

Serinin ilk filmi olan  A L I E N,  daha o zamanlarda bile çoktan tüketilmiş olan Uzaylı ve Gemi ekibi macerasını çok üst bir sanatsal ve tekniksel düzeye taşımış, oyunculuklar tavana vururken yönetmen tüm detaylara hakimiyetiyle “2001 Space Oddysey” ayarında bilimsel ve kurgusal bir gayret göstermişti.

Alien serisi, üzerine kitap yazılabilecek kadar derin bir maden ama ben bu defa ilk filmin ilk dakikalarında rastladığımız ve benim için gelmiş geçmiş en acayip ve ilginç uzaylı yaşam formu olan The Pilot’tan yani Mala’kak* ırkından olup  Space Jockey ismi ile tanınan, talihsiz dev uzaylı yaşam formundan bahsetmek istiyorum.

90506-004-4db1e1ed-tileAçgözlü Dünya madencilik şirketi Weyland Yutani’ye ait Nostromo gemisi personeli uyutulmuş halde zorlu ve uzun bir ‘iş’ yolculuğundan dönmektedir. Tam da LV-426 gezegeninin yakınından geçerken ana bilgisayar tarafından uyandırılırlar ve  gelen sinyali incelemek üzerek gezegene inecek  Dallas, Kane, Lambert’ten oluşan bir ekip hazırlanır, ekip yola çıkar ve 4 film boyunca görüleceği üzere, orada “ebe”den ve bizim “yaratık” diye bellediğimiz Xenomorph kozalarından başka bir şey yoktur!

Mürettabatın gezegene inip gelen sinyalin kaynağını bulduklarında, sinema salonunda olup da onlardan bile çok şaşıran tek kişi bendim.  Çünkü aslında “YAKLAŞMAYIN!” manasına gelen bu sinyali gönderen yaşam formu dev bir uzaylı idi ve aslanım Scott bu acayip detayı kafasını dev uzay gemileri vs. şeylerle bozmuş olan yeteneksiz Roland Emmerich daha çelik çomak oynarken yapmaktaydı.

Ben film boyunca ve hatta serinin kalanında bu kocaman sorunun cevabını bekledim. The Pilot kimdir? Neredendir? Neden oradadır? ama belki de 5. filmde cevaplandırılacak bu soru Alien vs. Predator hezimeti ile hepten sorulamaz kaldı.

Bir görüşe göre The Pilot, Xenomorph‘ları tasarlayan ırkın bir üyesidir ve gemisi Derelict Ship (aslında geminin adı bu değil ama “meçhul” anlamına gelen bu ingilizce kelime geminin adı ile eşdeğer kullanılıyor.)  ile başka bir gezegeni istila derelictmovieviewetmek ya da oradaki savaşın seyrini değiştirmek üzere yola çıkmıştır.  Ya da bu savaşcı yaratıkları satmak için başka bir gezegene götürmektedir ama gemisi bir kaza sonucu gezegene düşmüştür. Bu görüşü destekleyen en önemli şey “Derelict Ship”‘in, sanki içinde bulunan binlerce Xenomorph kozasını taşımak istercesine formlandırılmış olmasıdır. Ama sıkı takipcilerin büyük bir kısmı bütün bunların Giger adlı deli deha tasarımcının elinden çıktığı için benzeştiğini iddia ederler.

Aksi görüş ise The Pilot’un da göğüş kafesinin parçalanmış olmasından gelmektedir. Bu görüşe göre The Pilot bir gezegen seyyahıdır ve ziyaret ettiği başka bir gezegende xenomorph tarafından kozalanmış, durumu farkettiğinde gemisini bu gezegene indirmiş ve ölmeden önce son bir tehlike sinyali yollamıştır. The Pilot’un içinde yetişen xenomorph diğer kozaları oluşturmuş ve koloni belki de yüzyıllarca sessizce yeni kurbanlarını beklemiştir.

Son olarak The Pilot, Steve Perry kitabı Earth Hive’da Uzayda xenomorph kozalarını toplayan bir koleksiyoncu olarak betimlenmiş…

Not: Mala’kak adı aslında yeni telaffuz edilen bir kelime… Son yayınlanan Alien kitabı olan ve Michael Firiedman’ın yazdığı Aliens: Original Sin adlı kitapta The Pilot bu şekilde refere edilmiş…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

6 Comments

 1. haha! çok güzel bir yazı.

  ve evet katılıyorum Alien3 harika bir filmdir. AvP filmleri de rezil terbiyesizlik timsali filmimsilerdir. Ne yazık, halbuki AvP bilgisayar oyunları çok çok iyiydi. Özellikle (AvP2 bilgisayar oyunu) harika bir hikayaye sahipti. Çok yazık.

 2. yazı gerçekten de bilgilendirici olmuş. ilk izlediğimden beri o yaratığın iskeleti her zaman kafamı karıştırmıştır. AvP başta beni çok heyecanlandırmıştı ama sonrası hepimizin bildiği şeyler.

 3. Aynen katılıyorum avp filmleri beklendiği gibi olmadı ama bu iki yaratığın birbiine bağlanması çok ilgi çekici kabul etmek gerek.

  Ayrıca son Predators filminde Predatorlerden saklanmak isteyen ekibin sığındığı gemi bana Derelict Ship’i anımsattı. hatta sanırım aynı gemiydi.

  Alien serisinin 2080’li yıllarda geçtiği var sayılınca, Predators filminde geçen olaylar yaklaşık 70 yıl önce yaşanmış olaylar.

  Gemi 70 yıl önce orada olduğuna göre demek ki Space Jockey’in gezegene düşmesi yüz yıllar önce yaşanmış olabilir. Hatta belki de bu ırkın nesli tükenmiş bile olabilir.

  Bu serinin daha iyi işlenmesi gerekli. Star Wars’ta Lucas’ın başarıyla gerçekleştirdiği alternatif evren kavramı Alien ve Predatör serileri için gerçekleştirilirse tadından yenmez.

 4. Derelictship’in girişi dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama biraz giger kimdir ne işler yapmıştır diye bakarsanız aslında o girişin ne olduğunu anlarsınız.Burdan yola çıkarak geminin ne amaçla kullanıldığını anlayabilirsiniz

 5. 80’lerin başında alien filmini ilk izlediğimde yaratığın yarattığı korku,nostromo’nun gotik bir şatoyu andıran görüntüsü ve karanlığı,derelict ship’in yumurta koridoru ve gizemli tınılar içeren müziği ve tabiki xenomorph’un şekli ile bende etkileri inanılmaz olsada o fosilleşmiş yabancının kim yada ne olduğu hep bir sır olarak kaldı.

 6. Bence bu space jockey abilerimiz silah taciridir
  ve başka gezegendeki yaratıklara ürettikleri
  siyah biyolojik silahlari kavanoz içinde satıyorlardi
  Dünya’da kendi üzerlerinde bu maddeyi denediler
  ve 1 tanesi bu yüzden ölüp DNA saçmıştır suya ve
  bu DNA kalıntıları Dünya’da yaşamın başlamasina
  olanak sağlamıştır

  Sonra başka bir gezegene çakilmislar bizim bahtsiz bedeviler
  ordaki yaratıklar siyah madde yüzünden evrim
  geçirmis xenomorphlar (alien) ortaya cikmistir.
  Space Jockeylerde alienlara kahvaltı olmuslar (üzüldüm)

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Her Salı Kült Film Gecesi’nde Bu Hafta: Seks ve Cinayet 2 – Aşka Susayanlar1972 1136654978 n

Her Salı Kült Film Gecesi’nde Bu Hafta: Seks ve Cinayet

The Public Hotel'de, 7 Nisan Salı akşamı 20:00’da erotizm ve
Justin Reed'den Film İllüstrasyonları 3 – jaws

Justin Reed’den Film İllüstrasyonları

Justin Reed'in sinema filmleri için hazırladığı nefis illüstrasyonların bir kısmını