Fantastik Filmler Festivali 22 Aralık’ta Başlıyor!

Fantastik Filmler Festivali 22 Aralık’ta Başlıyor! 1 – Fantastik Filmler Festivali afişFantastik Filmler Festivali, bu yıl ilk kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye ve dünya sinemasından türünün en nitelikli ve ses getiren filmlerini programına alan festival 22-24 Aralık tarihleri arasında İstanbul Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirilecek.

Fantastik Filmler Festivali, türünün en yeni örneklerinden, sinema tarihine damga vurmuş kült filmlere uzanan ve özenle hazırlanan programıyla sinemaseverlerle buluşacak. 3 gün sürecek festivalde toplam 14 film gösterilecek.

22 Aralık Cuma akşamı 21.30’da başlayacak festival, 24 Aralık Pazar akşamı 21.30’a kadar kesintisiz sürecek seanslarla devam edecek. Cuma ve Cumartesi geceleri, fantastik ve korku türünü sevenlerin gözdesi olan gece seanslarıyla da festival seyircisine geceyarısı çılgınlıkları yaşatacak.

Fantastik Filmler Festivali Beyoğlu Sineması’nda!

İstanbul’un ve bağımsız sinemanın en önemli mekanlarından olan Beyoğlu Sineması, Fantastik Filmler Festivali için sokağa açılan kapısıyla bir kez daha sinemaseverleri ağırlamayı bekliyor. Festivalin biletleri, 15 Aralık Cuma gününden itibaren festivale ev sahipliği yapacak olan Beyoğlu Sineması gişesinden temin edilebilir.

Fantastik Filmler Festivali Programı

HOUSEWIFE (2017)

Yönetmen: Can Evrenol

22 Aralık Cuma – 21.30*

İlk uzun metraj kurmacası Baskın: Karabasan ile cehennemin kapılarını aralayan Can Evrenol, ikinci uzun metraj kurmacasında bizi Holly’nin kabuslarına sürüklüyor. Dünya prömiyerini Paris l’Etrange Film Festivali’nde gerçekleştiren filmin baş rollerinde Clementine Poidatz ve David Sakurai yer alırken, özellikle Sakurai performansıyla seyircinin korkulu rüyası oluyor.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

BASKIN: KARABASAN (2015)

Yönetmen: Can Evrenol

22 Aralık Cuma – 23.59*

Can Evrenol’un ilk uzun metraj kurmacası dünya prömiyerini Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Geceyarısı Çılgınlığı bölümünde yaptı. 5 polisin gece devriyesi sırasında gelen yardım çağrısı üzerine gittikleri terk edilmiş tarihi bir Osmanlı karakolunda başlarına gelenleri konu alan film, tam bir kabuslar silsilesi.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

APRIL AND THE EXTRAORDINARY WORLD (2015)

Yönetmen: Christian Desmares, Franck Ekinci

23 Aralık Cumartesi – 12.00

Türkiye’de ilk kez büyük perdede gösterilecek olan April and the Extraordinary World, 1940’lı yılların Fransa’sından izler taşıyor ve bir genç kız olan April’ın, bilim insanlarının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasının sonucunda ebeveynlerini arayışını konu alıyor. Marion Cotillard ve Jean Rocherfort’un sesleriyle karakterlere hayat verdiği bu sıra dışı steampunk örneği, Fransız çizgi roman sanatçısı Jacques Tardi’nin aynı adlı eserinin leziz bir beyazperde uyarlaması.

THE BRAND NEW TESTAMENT (2015)

Yönetmen: Jaco Van Dormael

23 Aralık Cumartesi – 14.00

Bay Hiçkimse (2009) ve 8. Gün (1996) gibi başarılı filmlere imza atan Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael’in Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Altın Küre adayı olan filmi Yeni Ahit, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaptı. Süresince, seyirciye farklı hazlar yaşatan ve insanlığın tarih boyunca kabul ettiği tüm değerleri alt üst eden bu dinlerüstü deneyim, modern bir başyapıt.

LO CHIAMAVANO JEEG ROBOT (2015)

Yönetmen: Gabriele Mainetti

23 Aralık Cumartesi – 16.30

Bari Uluslararası Film Festivali başta olmak üzere onlarca festivalde gösterilen ve toplamda 16 adet ödül toplayan Lo Cihamavango Jeeg Robot, Türkiye’de ilk kez büyük perdede. Bilim kurgu severlerin yakından takip ettiği, İtalyan yönetmen Gabriele Mainetti’nin bu filmi aksiyon dolu bir bilim kurgu. Bol süper kahramanlı, Amerikan filmlerinden sıkılanlar için çölde bir vaha.

A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT (2014)

Yönetmen: Ana Lily Amirpour

23 Aralık Cumartesi – 19.00

İran’ın Bad City adlı şehrinde tuhaf olaylar yaşanmaktadır. Kasabada fahişeler, uyuşturucu bağımlıları, kadın tüccarları ve daha birçok sefil ruh, kol gezmektedir. Ölümün ve umutsuzluğun kol gezdiği bu kasabada bir kadın vampir, kasabanın azılı suçlularının peşine düşer. İran’ın ilk vampir filmi olarak lanse edilen, Ana Lily Amirpour’un bu feminist draması; spaghetti western, çizgi roman, korku filmleri ve İran Yeni Sineması’nı bir araya getiriyor. Film, prömiyerini dünyanın en başarılı bağımsızlarının sahne aldığı Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ (2013)

Yönetmen: Onur Ünlü

23 Aralık Cumartesi – 21.30*

Ali Atay, Demet Evgar, Damla Sönmez, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal, Ezgi Mola, Serkan Keskin, Nadir Sarıbacak, Derya Alabora, Ayşenil Şamlıoğlu, Cengiz Bozkurt, Kaan Yılmaz ve Tansu Biçer’den oluşan muhteşem oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmde Onur Ünlü, her biri doğaüstü güçlere sahip kahramanların olağan, hatta sıkıcı gündelik hayatlarını ve sıradan dertlerini William Shakespeare’den esinlendiği bir kurmaca ile anlatıyor. Türkiye’de ilk kez İstanbul Film Festivali’nde gösterilen ve festivalden en iyi film de dahil 4 ödül ile ayrılan film, nev-i şahsına münhasır yönetmen Onur Ünlü’nün kariyer zirvesi ve kayıtsız kalınamayacak bir kara film örneği.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

GÜNEŞİN OĞLU (2008)

Yönetmen: Onur Ünlü

23 Aralık Cumartesi – 23.59*

Onur Ünlü’nün sinemasının evrileceği yön ile ilgili ilk mesajları verdiği Güneşin Oğlu, yönetmenin kendi deyimiyle en fantastik filmi. Başrollerini Haluk Bilginer, Özgü Namal, Bülent Emin Yarar, Hümeyra ve Köksal Engür’ün paylaştığı filmde, bütün hayatını bir mucize bekleyerek geçiren Fikri Şemsigil’in, Güneş’in oğlu olduğunu öğrenmesinden sonra başından geçen fantastik olaylar anlatılırken Ünlü, seyirciyi bir kez daha etkileyici bir hikâye ile baş başa bırakıyor.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

LITTLE PRINCE (2015)

Yönetmen: Mark Osborne

24 Aralık Pazar – 12.00

İdealist bir anne ile meraklı kızı; modernize edilmiş feminist bir Küçük Prens esinlenmesi. Antoine de Saint-Exupery’nin 1942’de yayımlanan başyapıtından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanan filmde, küçük bir kız yeni taşındıkları mahallede, iyi kalpli bir pilot ile tanışır ve zamanla bu yaşlı pilotun enteresan dünyasını keşfetmeye başlar. Yaşlı pilot, yeni arkadaşına her şeyin mümkün olduğu olağanüstü bir dünya anlatır. Küçük kız, Küçük Prens’in evrenine doğru büyülü bir yolculuğa çıkarken, filmin yönetmeni de meraklı seyirciye fantastik bir dünyanın kapılarını aralar.

PRINCESS MONONOKE (1997)

Yönetmen: Hayao Miyazaki

24 Aralık Pazar – 12.00*

Studio Ghibli’nin sunduğu renkli ve etkileyici anime dünyasının kapılarını izleyicisine aralayan Princess Mononoke, 1500’lü yıllarda doğaüstü yaratıkların, doğayı katleden insanlara karşı başlattığı destansı mücadeleyi konu ediyor. Film, Hayao Miyazaki’nin başlı başına bir doğa güzellemesi yaptığı eserlerinden biri. Hayal gücünün derinliklerinde büyülü bir yolculuk vadeden film, köyüne saldıran kötücül bir tanrıyı öldürürken edindiği ve üzerinde taşıyacağı lanetli izi araştırmanın peşine düşen Ashitaka’nın bu yolculuk esnasında Princess Mononoke ile karşılaşmasını konu alır.

*Pera Sineması’nda gösterilecektir.

DREDD (2012)

Yönetmen: Pete Travis

24 Aralık Pazar – 14.00

John Wagner ve Carlos Ezquerra imzalı Yargıç Dredd çizgi serisine dayalı olan film, son yılların en etkileyici uyarlamalarından. Sırasıyla 28 Gün Sonra (2002), Beni Asla Bırakma (2010) ve Ex Machina (2014) filmlerini kaleme alan Alex Garland’ın senaryosunu yazdığı filmde gelecekte bir zamandayız. Amerika, radyokaktif bir çöplüğe dönmüş. Boston’dan başkent Washington’a kadar sahil boyunca uzanan, 400 milyon insanın sürekli korku içinde yaşadığı dev bir şehir var: 1 Numaralı Büyükşehir. Şehre düzen getirmeye çalışan yegâne kurum ise Yargıçlar. Bu Yargıçların en kıdemlisi ise, Dredd.

KAYGI (2017)

Yönetmen: Ceylan Özgün Özçelik

24 Aralık Pazar – 16.30

Ceylan Özgün Özçelik’in dünya prömiyerini Berlinale’de gerçekleştiren psikolojik gerilim türündeki filmi Kaygı, South by Southwest Film Festivali’nde öne çıkan kadın yönetmenlere verilen LUNA Gamechanger Ödülü‘yle döndü. Algı Eke’nin başrol oynadığı filmde genç bir kadın olan Hasret, gerçekliği sorgularken, bu gerçeklik üzerinden yaşanılan toplumsal hafıza kaybının izlerini arıyor. Algı Eke’nin yanı sıra Özgür Çevik ve Selen Uçer‘in de başarılı performanslarıyla göz doldurduğu filmde, Ceylan Özgün Özçelik etkili ses ve mekan kullanımının atmosfer yaratmadaki etkisini gözler önüne seriyor.

*Gösterim yönetmen katılımıyla gerçekleşecektir.

MOON (2009)

Yönetmen: Duncan Jones

24 Aralık Pazar – 19.00

Yaşamın Şifresi (2011) ve Warcraft: İki Dünyanın Karşılaşması (2016) filmlerinin başarılı yönetmeni Duncan Jones’un ilk uzun metrajı. Bir Lunar Industries çalışanı olan astronot Sam Bell, 3 senedir Ay’da tek başına işlettiği enerji merkezinde Dünya’nın temel enerji kaynağını çıkarıp Dünya’ya iletmekle görevlidir. Sam’in dünya ile irtibatının kopması sonucu paranoyası iyice artar ve yaşadığı halüsinasyonlar üzerine yaşamı darmadağın olmaya başlar.

ONLY LOVERS LEFT ALIVE (2013)

Yönetmen: Jim Jarmusch

24 Aralık Pazar – 21.30

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmış, modern bir başyapıt. Vampir hikayelerinin geçmişten günümüze geçirdiği başkalaşım göz önünde bulundurulduğunda Jim Jarmusch’un vampir temsili konusunda yenilikçi bir tavır sergilediğini, müzik ve edebiyatı iç içe geçirerek entelektüel anlamda da doygun ve yanı sıra fantastik bir anlatı kurguladığını söylemek mümkün. Vampirlerin kan ihtiyacını dahi postmodern diyebileceğimiz bir söylemle para karşılığı alışverişe dönüştüren Sadece Aşıklar Hayatta Kalır, Tom Hiddleston ve Tilda Swinton’ın başarılı performanslarıyla göz dolduruyor.

Festival ile İlgili Merak Edilen Her Şey Sosyal Medyada!

Fantastik Filmler Festivali ile ilgili merak edilen her türlü bilgiye, festivalin internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşmak mümkün. Ayrıca sinema severler festivalle ilgili her konuda fantastikfilmfest@gmail.com mail adresi üzerinden, festival ekibine ulaşabilir.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir