Fareler Oyunda Direniş Özel Sayısı Yayınlandı

Çiçeği burnunda online oyun kültürü dergisi Fareler Oyunda ikinci sayısıyla yayında. Kapak konusu “direniş” olan özel sayı,  Türkiye’de Gezi Parkı ile girilen yeni süreci oyuncuların bakış açısından değerlendiriyor.

Fareler

Fareler Oyunda alıştığımız oyun dergilerinden değil, mesele ettiği şeyler farklı bir kere. İnternette her yerde bulunabilecek video oyunu tanıtımlarından ziyade “oyun nedir?”, “oyuncu nedir?”, “kim kiminle neden oynuyor?”” gibi sorulara cevap arayan, ararken de okuru düşünmeye yönelten bir dergi. Zaten bu sebeple bir sayfada Braid ya da Hotline Miami gibi indie (bağımsız) bilgisayar oyunlarından bahsedilirken bir başkasında saklambaç, köşe kapmaca konuşulduğunu görebiliyorsunuz. Direniş özel sayısı da bu geniş “oyun” tanımı ile direniş fikrinin kesiştiği noktaları elden geldiğince sunmaya çalışıyor.

Fareler Oyunda’nın direniş sayısında yeri gelecek, Gezi Parkı ile başlayan sürecin ve sokakların Age of Empires ile anlatıldığına tanık olacaksınız. Başka bir sayfada hayatınızda belki de ilk defa Football Manager, Civilization ve Zizek isimlerini aynı metin içinde göreceksiniz. Bazı yazılar ile video oyunlarda direnişi ya da polis tasvirini konuşurken, bazılarında ise medyanın çok sevdiği “Türkiye üzerine dönen oyunlar” klişesini sorgulayacaksınız. Bunların dışında Mehmet Ali Alabora’nın yönettiği, alışılmamış bir tiyatro deneyimi sunan ve Gezi olayları sonrası hedef tahtasına döndürülen Mi Minör oyunu da Fareler Oyunda’nın sayfalarında tartışılmakta.

Fareler Oyunda’nın özel sayısını şu linkten ücretsiz edinebilirsiniz.

http://www.fareleroyunda.com/

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yorum var

  1. blank

    bir oyunlara entelliği bulaştırmadıkları kalmıştı. gameshow gibi dergi istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir