Ferahfeza İstanbul Film Festivali’nde Yarışıyor

Ferahfeza İstanbul Film Festivali'nde Yarışıyor 1 – ferahfeza 001 35055 6162302 1Ferahfeza: Yönetmen Director: Elif Refiğ Senaryo Screenplay: Elif Refiğ Görüntü Yön. Director of Photography: Türksoy Gölebeyi Kurgu Editing: Evren Luş & Weı-Hsın Yang Müzik Music:Okan Kaya & Ahmet K. Bilgiç Ses Tasarım Sound Design: Murat Çelikkol Oyuncular Cast: Uğur Uzunel, Sitare Akbaş, Mert Asutay, Hüseyin Sevimli, Engin Hepileri, Sırrı Süreyya Önder Yapımcı Producer: Elif Refiğ, Mehmet Betil

FERAHFEZA / 2012 / DCP / Renkli Colour / 94’
http://film.iksv.org/tr/film/269

Gösterim Tarihi: 13.04.2012, Atlas Sineması, 19:00

Baskıcı babası Raif ve acar arkadaşı Kısmet’le Tuzla tersane bölgesinde tedarikçi olarak çalışan Ali, 20 yaşında hayalci bir gençtir. Denize açılan gemileri imrenerek seyrederken uzakta bir yerlerde kendisi için daha güzel bir hayat olduğuna inanır. Ali, babasının isteklerini gönülsüzce yerine getirirken tesadüflere anlam yüklemeyi ve onu daha mutlu edecek bir hayata dair işaretler toplamayı alışkanlık haline getirmiştir. Bir gece Kısmet’le sıklıkla zaman geçirdikleri tepelik alanda şehri başka bir açıdan görmek için bir kulenin tepesine tırmanır. Çevreye bakınırken karşıdaki yıkık duvarda yarım yapılmış bir gemi grafitisi gören Ali bunun çok öneml bir işaret olduğuna inanır. Bu grafitiyi yapan kişiyi bulmalıdır. Bu kişi ona bu diyarlardan gideceği yolculukta eşlik edecektir. “90’ların çocukları olan bizler anne babalarımız gibi mecburiyet veya ihtiyaç kaynaklı bir uzaklaşmadan ziyade, daha varoluşçu ve dünyayı keşfe yönelik bir uzaklaşmayı temsil ediyoruz. Şimdi yaşadığımız dünya düzeninde tüm ideolojiler çöktü. Ferahfeza kişinin kurduğu hayalin peşinden giderken, bu hayali gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinden bağımsız olarak yaptığı yolculuğun onu büyüten, geliştiren ve değiştiren gerçeklik olduğunu savunan bir hikâye. Eda ve Ali’nin hikâyesi, genç nesilleri cesarete ve hayal kurmaya davet ediyor.”

Ferahfeza İstanbul Film Festivali'nde Yarışıyor 2 – film0031

Elif Refiğ Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdikten sonra 2009 yılında Columbia Üniversitesi film bölümünde yüksek lisans yaptı. Kısa filmleri Bekleyolu, Esperanza Starring, Three Bodies ve Erkek Adam uluslararası film festivallerinde gösterildi ve birçok ödül aldı. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan senaryo geliştirme ve yapım desteği alan ilk uzun metrajlı filmi Ferahfeza’nın çekimleri Ekim 2011’de tamamlandı. Ferahfeza 2010 yılında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Köprüde Buluşmalar Ortak Yapım Platformu ve 2011’de Karlovy Vary Film Festivali Works in Progress bölümlerinde yer almıştır. Türkiye gösterimi 2012 İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde yapılacaktır.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir