Festivalin Ulusal Belgesel Yarışması Jürisi Açıklandı

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması jürisi belli oldu: Yönetmen Rûken Tekeş, yapımcı yönetmen Yasin Ali Türkeri ve yönetmen sanatçı Ezgi Kılınçaslan.

Festivalin Ulusal Belgesel Yarışması Jürisi Açıklandı 1 – 39 İFF Ulusal Belgesel Yarışması Jürisi 2020

RÛKEN TEKEŞ

1976’da Diyarbakır’da doğdu. Uluslararası insan hakları uzmanı olarak uzun yıllar Birleşmiş Milletler’de çalıştı ve insan hakları üzerine üniversitede dersler verdi. Toplumsal, siyasi ve çevresel konular üzerine senaryolar yazmaya ve yönetmenlik yapmaya 2015’te başladı. Çok ödüllü ilk kısa filmi Hevêrk / Çember (2016), dünya genelinde 200’den fazla festivalde yer aldı ve Avrupa Film Ödülleri’nde 2017 Avrupa Kısa Filmi ödülüne aday gösterildi. İlk uzun metrajlı filmi olan Aether (2019), dünya prömiyerini Visions du Réel Film Festivali Uluslararası Yarışma bölümünde yaptı ve 2019 İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması’na seçildi. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Jüri Ödülünü alan film, DocPoint Helsinki, DokuFest, dok.fest Münih, Taormina, Inconvenient Films gibi uluslararası festivallerde gösterildi ve birçok ödül kazandı. Avrupa Film Akademisi üyesidir ve kurucusu olduğu yapım şirketi Sarya Films Collective, kendi filmlerinin yapımını üstlenirken sinemada kadınlara da destek veriyor.

YASİN ALİ TÜRKERİ

1976’da doğdu. Üniversite yıllarında fotoğraf ve sinema çalışmalarına başladı. Birçok ödüllü kısa film ve belgeselin kurgusunu üstlendi. 2006’da ESR Film’in kurucuları arasında yer aldı. 2008-2014 arasında, Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali organizasyon komitesinde yer aldı. Belgesel Sinemacılar Birliği yönetim kurulu üyesi ve Uluslararası Belgesel Birliği (IDA–International Documentary Association) üyesidir. Istanbul Cinema Network girişiminin kurucularındandır. Sinema filmlerinde yönetmen ve yapımcı olarak çalışmaya devam etmektedir.

EZGİ KILINÇASLAN

1973’te Beşni’de doğdu. İstanbul Marmara Üniversitesi’nde sanat ve pedagoji okudu. Ardından, Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde (UdK) yüksek lisansını tamamladı. Berlin’de yaşıyor ve sanat çalışmalarına burada devam ediyor. Resimle başladığı kariyerine fotoğraf, video ve yerleştirme çalışmalarıyla devam ederek çeşitli kavramsal aracılarla deneysel işler yapmaktadır. Özellikle ataerki ve cinsiyetle ilgili güç konularını çalışmalarının merkezine alan sanatçı, çağdaş sanat alanında farklı tema ve malzemeleri kullanarak araştırmalarına devam etmektedir. Halen Tarabya Kültür Akademisi kapsamında davetli sanatçı olarak bulunmaktadır.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir