FilmYAP! ile Hayallerine Bir Adım Daha Yaklaştılar

Fikri olup filmi olmayan öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmek amacıyla Short by Short kısa film izleme platformu ile Okan Üniversitesi Sinema TV Bölümü’nün ortaklaşa düzenlediği FilmYAP! sona erdi. Bir film atölyesinin her şeyden önce film üretimini hedeflemesi gerektiğini belirten FilmYAP!’ın düzenlediği yarışmanın kazananları özel bir ödül töreni ile açıklandı. Türkiye genelinde 100’e yakın üniversitelinin katıldığı yarışmada; Zafer Geyikçi Abis projesiyle, Hilal Şahin ise Dilemma projesiyle yapım desteği alarak hayallerine bir adım daha yaklaştı.

Kısa film dünyasını desteklemek ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla Bulut Reyhanoğlu tarafından kurulan kısa film izleme platformu Short by Short’un İstanbul Okan Üniversitesi Kısa Film Festivali kapsamında gerçekleştirdiği FilmYAP! sona erdi. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 100’e yakın projenin yer aldığı atölye kapsamında düzenlenen yarışmada, ön elemelerin ardından 10 proje finale seçildi. Proje sahipleri öncelikle Bulut Reyhanoğlu ile sunumlarına hazırlandılar, ardından sunumlarını gerçekleştirdiler. Yarışmanın sonunda Bekir Okan Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde; Abis projesiyle Zafer Geyikçi, Dilemma projesiyle ise Hilal Şahin yapım desteğine hak kazandılar.

Yapım desteği kazanan iki filme FilmYAP! tarafından; profesyonel isimler ve kurumlarla işbirliği ile senaryo danışmanlığı, teknik ekipman, prodüksiyon tasarımı, casting ve post prodüksiyon desteği sağlanacak. Ödülü kazanan yönetmenler aynı zamanda, profesyonel isimlerle çalışma, sektörle ilişki kurma şansına da sahip olacak, bir sonraki projeleri için deneyim kazanacak ve profesyonel ilişkiler kurabilecekler.

Türkiye’de kısa film üretiminin nitelikli olarak artmasını ve sinema dünyasına yeni yönetmenler kazandırmayı amaçlayan FilmYAP!, film üretim süreci boyunca kısa filmcilerin yanında olmayı amaçlıyor.

Bilgi için: shortbyshort.com

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bak bunu da seversin...

Serkan Fakılı: ‘Kadrajın dışına çıkıp baktığımızda hayata temas ediyoruz’

Banu Bozdemir, Kaset filminin yönetmeni Serkan Fakılı ile ilk film sürecini, hikâyesini ve duygusunu konuştu… İyi okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir