Bir Video Klip: FiveFourNine - Wicked Son 1 – 549

Bir Video Klip: FiveFourNine – Wicked Son

11 Ocak 2013

Kült siyah beyaz bilimkurgu ve korku filmlere selam çaktıkları bir video klip vesilesiyle sizlere tanıştırmak istediğim Garage Rock grubu Fivefournine yabancı kaynaklarda İtalyan bir müzik grubu olarak geçiyor. Oysa işin aslı biraz farklı.

549

Sardunya (veya Sardinya) adasında bulunan Sassari şehrinden çıkan müzik grubumuz 2000’lerde Sardinya adalı yeni jenerasyonda varolan ve komşuları Korsika gibi bir özgürlük hareketinin parçası olarakta kendilerini gördükleri için sadece İtalyan olarak onları tanımlamak çok doğru olmayacak. Bu yüzden genel İtalyan müzik gruplarından farklı bir yere koymamız gerekiyor.

Benim grupla ilk tanışmam Bologan kentinde düzenlediğimiz Brinc@ isimli bir müzik festivalinde gerçekleşti. O dönemde 4 konserlerinde yanlarında bir nevi tur menejeri olarak onları izleme şansı yakaladım. Grup üyeleri videoda görüldüğü gibi sahnede de oldukça hareketli ve afacanlar. Hatta bir konserde vokalist gaza gelip yedek gitarı da kırdı. Tabi bu gibi minik gruplar için yol parasının yanması demekti bu.

549 rock band

Fivefournine son yıllarda iyice can sıkıcı hale gelen İtalyan rock müzik piyasası içerisinde farklı bir yere sahip bence. Hem enerjileri hem de müziğe geniş bakabildikleri için hem de çoğu İtalyan grup gibi yapmayıp sadece İtalyanca söylemedikleri için geleceği parlak bir grup olabilir.

Sardinya adalı, Sassarili bu 5 kafadarın birlikte çalma hikayeleri 2011 yılında başlamış. İlk ve şimdilik tek albümleri olan Persecution of Perfection is a Loss of Time da 2011 tarihli. 2012’de yaptıkları uzun İtalya turnesinden sonra 2 video klip daha çıkartıp yeni albüme başlayacaklar. Eğer rock’n’roll seviyorsanız beat kuşağını seviyorsanız ve enerjik birşeyler arıyorsanız, 549 isimli beşliye bir şans vermenizi öneririm.

blank

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada yaşıyor. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, O zamandan beri Sinematik Yeşilçam ve Öteki Sinema'da kafasına göre yazmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Özgürlüğün Kanatları: Uçurtma (2015) 2 – unnamed 3

Özgürlüğün Kanatları: Uçurtma (2015)

Uçurtma ülkenin iç ve dış siyasetindeki çalkantılarından nasibini almış bir
“Kısa Filmin Öyküsü”: Boşa Giden Her Şey (2017) 3 – Boşa Giden Her Şey 5

“Kısa Filmin Öyküsü”: Boşa Giden Her Şey (2017)

Kısa Filmin Öyküsü yazı dizimizin üçüncü ayağında sıra Vural Uzundağ’ın