Fransızca Filmler Festivali 7-11 Mart'ta 1 – Les ogres 2015

Fransızca Filmler Festivali 7-11 Mart’ta

İstanbul ve Ankara Fransız Kültür Merkezleri, İtalyan Kültür Merkezi ve İstanbul Modern işbirliği ile ikincisi düzenlenen “İlk uzun metrajım!” Fransızca Filmler Festivali, 7-11 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.

Fransızca Filmler Festivali 7-11 Mart'ta 2 – La Pointe Courte 1955“İlk Uzun Metrajım / Mon 1er Long” film festivali çağdaş yönetmenlerin ilk uzun metrajlı filmleri teması ile Fransızca sinemayı tanıtmayı amaçlıyor. Dünya Kadınlar Günü’ne de uygun olarak kadın yönetmenleri ve kadın portreleri ön plana çıkarmayı ve kadın meselelerine odaklanmayı amaçlayan Fransızca Filmler Festivali; kadın, gençlik, kesişen kaderler ve direniş hikâyeleri anlatacak. Bir kültürel proje olarak tasarlanan ilk uzun metrajım kapsamında söyleşiler ve bilgi paylaşımına fırsat veren buluşmalar da organize edilecek.

Tüm sinemaseverlere ulaşabilmek adına gösterimlerin tamamı ücretsiz ve Türkçe altyazılı gerçekleşecek olan Fransızca Filmler Festivali, “Yönetmen Sineması” olarak adlandırılan eserler arasından seçtiği filmleri sunarak alçakgönüllü ve içtenlikli bir festival yaratmayı amaçlıyor.

Bu yıl Lea Fehner (ilk filmiyle Cesar adayı) ve Julie Bertuccelli (Depuis qu’Otar est parti / Otar Gittiğinden Beri adlı yapıtı ile en iyi ilk film dalında Cesar ödülü sahibi) festivalin konuk yönetmenleri olarak Türkiye’ye gelecekler.

Festival kapsamında ilk uzun metraj filmleri gösterilecek yönetmenler arasında Agnes Varda, Lea Fehner, Julie Bertucelli, Leonor Seraille ve Elsa Diringer gibi kadın sinemacıların yanı sıra Philippe Faucon ve Xavier Legrand bulunuyor.

İstanbul’da 7-10 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşecek festival, ikinci edisyonda «Mon 1er Long- İlk Uzun Metrajım» izleyicisini Ankara’ya kadar genişletiyor ve 9-11 Mart 2019 tarihleri arasında yine ücretsiz gösterimlerden oluşan bir seçkiyi Ankaralı sinemaseverlerin ilgisine sunuyor.

Fransızca Filmler Festivali 7-11 Mart'ta 3 – Fransızca Filmler Festivali 2019

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir