!f İstanbul’da Zaman Yolculuğu ve Rock’n Roll

Bu yıl 12. kez düzenlenen !F İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın her yanında ses getirmiş bağımsız filmleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de sinemaseverlerle buluşturuyor.Festivalin bu yılki seçkisinin ilgi çekici filmlerinden biri “Oyun” kategorisinde yer alan Safety Not Guaranteed / Zaman Yolcuları…

f 2013 !f 2013ten Seçtiklerimiz seçki if 2013 Film Festivali !f İstanbul !f 2013

Geçtiğimiz yıl Sundance’te gösterilir gösterilmez, birçok eleştirmen tarafından yılın en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen film, Mumblecore sinema akımının öncülerinden Mark Duplass ve Aubrey Plaza’yı buluşturuyor. Film, üç dergi çalışanının zamanda yapacağı yolculuk için yanına yol arkadaşı aradığına dair ilan veren tuhaf ve gizemli bir adamı takip etmesini anlatıyor. Özünde çok sade ve samimi bir karakter çalışması olan film, bir yandan zaman yolculuğuyla ilgili alışılmış klişeleri yıkarken, diğer yandan karakterlerine geçmişteki hatalarını çözmeleri için bir şans veriyor.

-- dariuskennethtruck.jpeg

Festivalde dikkat çeken bir diğer film de The Sopranos dizisinin yaratıcısı David Chase’in ilk beyazperde çalışması olan Not Fade Away / Sen Gitmeden Önce“Galalar” kategorisinde yer alan film, 60’larda baskınlaşan Rock’n Roll furyasının gençler ve aileler üzerindeki farklı etkilerini inceliyor. O dönemki çatışmaları bizzat yaşayan Chase, kariyeri boyunca hayatının en büyük mihenk taşı olarak gördüğü bu dönemi filmleştirmek istemiş. Efsane TV dizisi The Sopranos’ta olduğu gibi bu filmde de bolca baba-oğul çekişmesi ve aşka şahit oluyoruz. En başta kızları etkilemek için bir rock grubu kurmaya karar veren üç ergen erkeği takip ettiğimiz filmde, onların başarılı olup olamayacağını merak ederken, Rock’n Roll’un o dönemki gençlerde bıraktığı kültürel ize şahit oluyoruz.

NOT FADE AWAY

Gnçtrkcll’li sinemaseverler, diğer tüm etkinliklerde olduğu gibi !f’te de çeşitli ayrıcalıklar yaşayacak. Gençler, festival sırasında Twitter’da yapılacak küçük yarışmalar sonrasında bu iki filmden birine çift kişilik biletin yanı sıra 16 ve 22 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek (+24 yaş sınırlı) partilere davetiye kazanabilecek.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir