!Geceyarısı Filmleri! antiKubrick

13553_174526995167_633745167_3372130_3610077_n

“Karanlıktan korkar mısınız?”

Hazırlayan: KargART ve Serdar Kökçeoğlu

*13 Kasım Cuma, Saat: 23:00

“antiKubrick”

Biri Beni Gözlüyor (Turkish Shining)
Yönetmen: Ömer Uğur
1988/88 dakika

Vinyl
Andy Warhol
1965/70 dakika

“!Geceyarısı Filmleri! Kaliteden Ödün Vermeye Devam Ediyor…

Kasım ayının başlığı “antiKubrick” adını taşıyor. Şüphesiz amacımız sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden birine karşı oluşturulmuş bir programla karşınıza çıkmak değil. Stanley Kubrick’in sinema tarihinin belli başlı türlerine başyapıtlar kazandırdığını ve üstelik “Otomatik Portakal” gibi eşi benzeri olmayan, türler üstü bir filme imza attığını unutmamak lazım.

Öte yandan biz Kubrick’le andığımız, onun filmlerinden aşina olduğumuz hikayelere başka türlü bakmanızı sağlayacak bir program hazırladık. Tüm zamanların en korkunç filmlerinden biri olan “The Shining”in kalitesi ortada; peki bu kült filmin 1988 yapımı yerli versiyonunu izlemeye hazır mısınız? Tarık Tarcan’ın cinayetle kafayı bozmuş bir yazarı, Selin Dilmen’in de eşini canlandırdığı, kötü ama eğlenceli (hafiften atmosferik) bir uyarlama.

Peki ya Otomatik Portakal dünyasının Andy Warhol yorumuna ne dersiniz? Warhol 1965 yılında A Clockwork Orange kitabını beyazperdeye uyarlamıştı. “Vinyl” için klasik bir uyarlama demek doğru olmaz, fakat klasik bir Warhol filmi olduğuna şüphe yok!

Kısaca, Kubrick hikayelerinin Yeşilçam sinemasında ve Amerikan yeraltında nasıl gözüktüğüne bir bakalım istedik. “Kaliteden ödün vermem, Kubrick’i tek geçerim” diyenleri şimdiden uyaralım.

SEVDİYSEN PAYLAŞ BAŞKALARI DA OKUSUN
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir