!Geceyarısı Filmleri! antiKubrick

13553_174526995167_633745167_3372130_3610077_n

“Karanlıktan korkar mısınız?”

Hazırlayan: KargART ve Serdar Kökçeoğlu

*13 Kasım Cuma, Saat: 23:00

“antiKubrick”

Biri Beni Gözlüyor (Turkish Shining)
Yönetmen: Ömer Uğur
1988/88 dakika

Vinyl
Andy Warhol
1965/70 dakika

“!Geceyarısı Filmleri! Kaliteden Ödün Vermeye Devam Ediyor…

Kasım ayının başlığı “antiKubrick” adını taşıyor. Şüphesiz amacımız sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden birine karşı oluşturulmuş bir programla karşınıza çıkmak değil. Stanley Kubrick’in sinema tarihinin belli başlı türlerine başyapıtlar kazandırdığını ve üstelik “Otomatik Portakal” gibi eşi benzeri olmayan, türler üstü bir filme imza attığını unutmamak lazım.

Öte yandan biz Kubrick’le andığımız, onun filmlerinden aşina olduğumuz hikayelere başka türlü bakmanızı sağlayacak bir program hazırladık. Tüm zamanların en korkunç filmlerinden biri olan “The Shining”in kalitesi ortada; peki bu kült filmin 1988 yapımı yerli versiyonunu izlemeye hazır mısınız? Tarık Tarcan’ın cinayetle kafayı bozmuş bir yazarı, Selin Dilmen’in de eşini canlandırdığı, kötü ama eğlenceli (hafiften atmosferik) bir uyarlama.

Peki ya Otomatik Portakal dünyasının Andy Warhol yorumuna ne dersiniz? Warhol 1965 yılında A Clockwork Orange kitabını beyazperdeye uyarlamıştı. “Vinyl” için klasik bir uyarlama demek doğru olmaz, fakat klasik bir Warhol filmi olduğuna şüphe yok!

Kısaca, Kubrick hikayelerinin Yeşilçam sinemasında ve Amerikan yeraltında nasıl gözüktüğüne bir bakalım istedik. “Kaliteden ödün vermem, Kubrick’i tek geçerim” diyenleri şimdiden uyaralım.

blank

Yazar hakkında: Masis Üşenmez

blank
1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir