Ücretsiz !Geceyarısı Filmleri! 1 – Punshment Park005

Ücretsiz !Geceyarısı Filmleri!

4 Mart 2009

!Geceyarısı Filmleri! –  “Karanlıktan korkar mısınız?”

Hazırlayan: KargART ve Serdar Kökçeoğlu

“Pompa”
Yönetmen: Extramücadele ve Serkan Tunç
Müzik: Baba Zula
3’

“Köle”
Senaryo: Extramücadele
Yönetmen: Hakan Yonat
Müzik: Baba Zula
4’

“Punishment Park / Ceza Parkı”
Yönetmen: Peter Watkins
1971 / 88’
İngilizce altyazı

KargART yeni sezonda her ay bir “gece” sizi özel bir film gösterimine davet ediyor. Cuma akşamları yapılacak olan !Geceyarısı Filmleri! saat 23:00’da başlayacak.

Ünlü “Geceyarısı Filmleri” konseptini örnek alan gösterimler, sinema tarihinin en karanlık köşelerine uzanmayı hedefliyor. Yerli ve yabancı kült filmler, sinema tarihinin zorlayıcı deneysel çalışmaları, bilinmeyen kısa filmler, belgeseller ve video çalışmaları geceyarısına doğru loş duvarımıza yansıyacak.

Mart ayının teması, “Göründüğü Gibi Değil!” başlığını taşıyor. Memleketin müstesna sanatçılarından, kalabalık bir ekip projesi gibi kaliteli işler üreten tek başlı Extramücadele’nin kısa videoları gecenin açılışını yapıyor.

Pompa, Tarantino ve arkadaşlarının Hollywood hesabına çektiği “çakma” istismar filmlerinin estetiğini, “adaletin bu mu dünya” demek için kullanıyor. Şıklığını ve estetize edilmiş yönlerini gizle(ye)meyen bir istismar filmi klişesi içinde, medyanın dünyanın adaletsizliğini gizleme politikalarını sergiliyor. Aynı politik gaz, Extramücadele’nin Hakan Yonat ile çalıştığı, Köle’nin “yumurtacı” üçgeninde de devam ediyor. MTV sonrası gerçeküstücü sinemanın imgelerini hatırlatan bir tür iktidar-halk pornografisi çıkıyor karşımıza.

Konvansiyonel sinemanın “havalı” imgelerini kullanan ama aslında gördünüğü gibi olmayan bu filmlerin yanına, Peter Watkins’in müthiş “sahte belgeseli” Ceza Parkı’nı koymayı uygun gördük. Peter Watkins, Amerika’nın polis devletine dönüştüğünü göstermek için, bir grup özgürlükçü gencin, sistemin koruyucuları tarafından işkence/oyun/ders amacıyla çöle çekilmesini belgesel gibi anlatmayı tercih etmiş. Demokrat sistemin göründüğü gibi olmadığını göstermek açısından sahte belgesel son derece anlamlı ve sahici bir tercihtir.

Şüphesiz “Gördündüğü Gibi Değil!” derken yaşadığımız günlere de programa ağırlığını koyan politik filmler üzerinden bir gönderme yapıyoruz. Bütünüyle kuşkuya düşmenin tam zamanı!

* 06 Mart Cuma, Saat: 23:00 – * Gösterimler ücretsizdir.

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Hellraiser Cephesi Hareketli! Hellraiser: Origins 2 – Hellraiser Origins 2

Hellraiser Cephesi Hareketli! Hellraiser: Origins

Serinin hayranlarından Mike Le Han, sağlam bir teknik ekiple ilk
Sinevidyon'da Fantastik Türk Sineması Tanıtımı 3 – Fantastik Türk Sineması

Sinevidyon’da Fantastik Türk Sineması Tanıtımı

Sinevidyon'da Fantastik Türk Sineması tanıtımı! Televidyon'un çiçeği burnunda sinema programı