Georges Melies’in Gizemi Beykoz Kundura’da Çözülüyor 1 – The Melies Mystery 01

Georges Melies’in Gizemi Beykoz Kundura’da Çözülüyor

27 Ekim 2021

Beykoz Kundura, 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü’nü 2021 Fransa yapımı The Méliès Mystery / Melies’in Gizemi adlı belgeselin gösterimi ile kutluyor. Beykoz Kundura ve ARTE işbirliği ile bugün Kundurama’da çevrimiçi gösterime giren film; Fransız yönetmen Georges Melies’in sıra dışı hayatını ve kayıp filmlerinin kurtarılması sürecinde yaşanan inanılmaz olayları anlatırken; bilimkurgu sinemasının ilk örneği “Le Voyage dans la lune / Aya Yolculuk” (1902) başta olmak üzere sinema tarihinde birçok ilklerin yaratıcısı olmuş bu efsanevi sinemacının mirasını hatırlamaya ve anlamaya davet ediyor.

1896-1913 yılları arasında çektiği 500’den fazla filmin negatiflerini 1923’teki iflasıyla teker teker yakmış Melies’in şaşırtıcı kariyerini aralayan film, yıllar sonra mahzenlerde ya da çatı katlarında bulunan 200’den fazla kopyanın peşinde seyirciyi soluk kesici bir serüvenin içine sürüklüyor. Eric Lange’ın yönettiği ve film tarihçilerinin yanı sıra Fransız yönetmenler Costa-Gavras ve Michel Gondry’nin görüşlerine yer veren film, Georges Melies’in kurtarılmış ve restore edilmiş 13 filmini görme fırsatı da sunuyor. Melies’in Gizemi’ni 27 Aralık’a dek Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izleyebilirsiniz.

Georges Melies’in Gizemi Beykoz Kundura’da Çözülüyor 2 – Georges Melies 01

1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından olan Beykoz Kundura, 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü’nü “The Méliès Mystery / Melies’in Gizemi” (2021) adlı belgeselin gösterimi ile kutluyor. Beykoz Kundura ve televizyon kanalı ARTE işbirliği ile Kundurama’da çevrimiçi gösterime giren film, sinemanın ilk yaratıcılarından ve beyazperdede sihrin mucidi olan Georges Melies’in geride bıraktığı mirası anlamaya ve hatırlamaya çağırıyor.

Eric Lange’ın yönettiği 2021 Fransa yapımı Melies’in Gizemi, zaman ve mekan uzamı yaratarak sinemanın ilk öykü anlatıcısı olmuş, bilimkurgu ve politik sinema türlerinin ilk örneklerini vermiş, Avrupa’nın ilk film stüdyosunu kurmuş ve hatta kopyalanıp çoğaltılan ilk filmin yaratıcısı sayılan Fransız yönetmen Georges Melies’in sıra dışı hayatını ve kayıp filmlerinin kurtarılması sürecinde yaşanan inanılmaz olayları konu alıyor.

Melies’in on üç filmi de belgeselde

1896-1913 yılları arasında 500’den fazla film çeken ve 1923’teki iflası sonucu kapıldığı umutsuzlukla filmlerinin orijinal negatiflerini teker teker yakan, öldüğünde geride sadece 8 filmi kalmış Georges Melies’in kariyerini aralayan film; yıllar sonra ABD’deki Kongre Kütüphanesi raflarında bulunan 80 orijinal negatifle birlikte başlayan ve “Le Voyage dans la Lune / Aya Yolculuk”un da aralarında olduğu 200’den fazla Melies filminin kurtarılma ve restorasyon hikâyesine uzanan soluk kesici bir serüvene sürüklüyor.

Georges Melies’in Gizemi Beykoz Kundura’da Çözülüyor 3 – The Melies Mystery 03

Georges Melies’in Gizemi Beykoz Kundura’da Çözülüyor 4 – The Melies Mystery 05

Eric Lange’ın Serge Bromberg ile birlikte yazdıkları ve film tarihçilerinin yanı sıra Fransız yönetmenler Costa-Gavras ve Michel Gondry’nin görüşlerine yer veren Melies’in Gizemi, restore edilmiş on üç Georges Melies filmini izleme fırsatı da sunuyor. Beykoz Kundura ve ARTE ortaklığıyla gösterilen belgeseli 27 Aralık’a dek Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izleyebilirsiniz.

Kundurama’da ayrıca

Beykoz Kundura’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da ayrıca Taylandlı sinemacı Sorayos Prapapan’ın ödüllü kısalarından oluşan Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları seçkisi devam ederken; 13 Kasım’da Kundura Sahne’de vereceği konser için Türkiye’ye gelecek Manu Delago’nun altı müzisyenin eşliğinde Alpler’de kaydettikleri performansı konu alan müzik filmi Parasol Peak ve onun yapım sürecini anlatan On Rock and Ice adlı belgesel de özellikle müzik ve dağcılık tutkunlarını bekliyor.

Fabrika’nın penceresi Kundura Hafıza

Beykoz Kundura’nın geçmişine bugünden bakan Kundura Hafıza da 27 Ekim’e özel bir bildiri yayınladı ve UNESCO’nun Dünyaya Açılan Penceren (Your Window to the World) temasından yola çıkarak, görsel-işitsel kültür mirasının korunması ve aktarılması sürecinin önemli aktörlerinden biri olarak “fabrikanın geçmiş belleğinden günümüze açılan bir pencere”ye dönüşmenin değerini anlattı.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

LE MYSTÈRE MÉLIÈS / THE MÉLIÈS MYSTERY / MELIES’İN GİZEMİ

Fransızca ve İngilizce, Türkçe altyazılı, Ücretsiz

Yönetmen: Eric Lange
Senaryo: Eric Lange, Serge Bromberg
Fransa / 2021 / HD / Siyah Beyaz, Renkli / 58’

Katılımcılar: Laurent Mannoni (Anlatıcı), Costa-Gavras, Michel Gondry, Beatrice de Pastre, Heather Linville | Kurgu: Eric Lange | Görüntü Yönetmeni: Emmanuel Fraisse |
Müzik: Leon Rousseau, Robert Israel, Gaston Paulin | Yapım: Steamboat Films, Lobster Films, Blackhawk Films, ARTE

1861’de Paris’te varlıklı bir ayakkabı imalatçısının oğlu olarak dünyaya gelen Georges Melies, sihirbazlığa olan tutkunun peşinde babasının “bağlı” olduğu yoldan uzaklaşır. 1888 yılında mirasındaki payının tamamını, sihir gösterileriyle kalabalıkların dikkatini çekeceği, Paris’in İtalyan Bulvarı’ndaki Robert-Houdin Tiyatrosu’na yatırır. 1895’te Lumiere kardeşlerin ilk film gösteriminde o da salondadır ve gözlerini kamaştıran bu sihirin peşine düşer.

1896’da ilk filmini çeker, ertesi yıl Paris yakınlarındaki Montreuil’de Avrupa’nın ilk film stüdyosu da olan La Star Film’i kurar. Lumierelerden farklı olarak çektiği öykülü filmler Fransa’da ve dünyada büyük ilgi görür. 1902’de çektiği, sinema tarihinin ilk bilimkurgu filmi ve roman uyarlaması olan “Le Voyage dans la Lune / Aya Yolculuk”un özellikle ABD’de sayısız kopyalanıp çoğaltılmasını engellemek adına 1903’te La Star Film’in Amerika şubesini açar.

Georges Melies’in Gizemi Beykoz Kundura’da Çözülüyor 5 – Georges Melies 02

Sinemanın hızlı gelişimi ve seyircinin beğenilerinin değişmesiyle önemini yitirmeye başlayan Melies, 1923’te iflas eder ve derin bir öfke ve umutsuzluk anında 550 filminin orijinal negatiflerini yakar. 1926 yılında bir gazeteci tarafından Paris’te bulunmasına kadar da unutulur. Martin Scorsese’nin 2011’de çektiği Hugo filminde de olduğu gibi, Montparnasse Tren İstasyonu’nda hayat arkadaşı ve ilhâm perisi Jeanne d’Alcy ile oyuncak ve şeker satan bir dükkan işletmektedir. Yeni nesil sinefiller bir retrospektif hevesi ile onu emeklilikten kurtarmaya gelmiştir ama ne yazık ki sadece 8 filmi sağlam kalabilmiştir, geri kalanların ise çoğu hasarlıdır.

Melies’in Gizemi, sinema tarihinde birçok ilke imza atmış Fransız yönetmen Georges Melies’in sıra dışı hayatını ve kayıp filmlerinin kurtarılması sürecinde yaşanan inanılmaz olayları anlatır. Restore edilmiş 13 filmini görmek de cabası…

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Prenses Leia, Yeni Star Wars Filminde Geri Dönüyor! 6 – carrie fisher 071 by dave daring d6ykh6u

Prenses Leia, Yeni Star Wars Filminde Geri Dönüyor!

Lucasfilm, Carrie Fisher'ın, Force Awakens için çekilen ama kullanılmayan görüntüleriyle Star
Burak Çevik Filmi Aidiyet New York’ta! 7 – Aidiyet 02

Burak Çevik Filmi Aidiyet New York’ta!

Burak Çevik’in yönettiği Aidiyet, sinemanın geleceğini biçimlendiren yönetmenlerin davet edildiği