Gio Ödülleri 27 Nisan'da Sahiplerini Bulacak 1 – 2131988816 e4746e5eb5

Gio Ödülleri 27 Nisan’da Sahiplerini Bulacak

13 Nisan 2013

fabisad_beyazFantastik edebiyatın efsane ismi Giovanni Scognamillo onuruna; Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nden Fantastik Ödüller: Gio Ödülleri!

FABISAD (Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği), 2013 yılından başlayarak her sene Fantazya, Bilimkurgu ve Korku türlerinde verilen eserleri ödüllendirecek.

İlki bu sene sahiplerini bulacak ödül töreni; 50 yılın üzerindeki gazetecilik, sinema yazarlığı ve araştırmacı yazarlık hayatında eserlerinin büyük bir bölümünü ülkemizde bu türlerin gelişimine ve doğru anlaşılmasına adamış Giovanni Scognamillo onuruna Gio Ödülleri adı altında gerçekleşecek.

2013’te roman, yayınlanmamış öykü ve illüstrasyon dallarında verilecek Gio Ödülleri, TAV Havalimanları Holding ana sponsorluğunda düzenleniyor. Gio Ödüllerine; Boğaziçi Mezunlar Derneği gümüş sponsor, Cohn and Wolfe basın sponsoru ve İtalyan Kültür Merkezi mekan sponsoru olarak destek veriyor.

Roman dalında 2011-2012 yıllarında yayınlanmış eserler değerlendirmeye alındı. Yayınlanmamış öykü dalında ise 200’ü aşkın başvuru oldu.

Roman Jürisi: Asuman Kafaoğlu Büke, Bülent Somay, Doğan Hızlan, Ömer Türkeş, Sevin Okyay

Öykü Jürisi: Altay Öktem, Barış Müstecaplıoğlu, Doğu Yücel, Kutlukhan Kutlu, Sadık Yemni

İllüstrasyon Jürisi: Ergün Gündüz, Ertaç Altınöz, Kerem Beyit, Melike Acar, Yıldıray Çınar

Basın, yayın ve kültür dünyasından pek çok katılımcının yanı sıra hayal gücünün değerine inanan pek çok sanatseverin bir arada olacağı Gio Ödülleri, 27 Nisan’da, İtalyan Kültür Merkezi’nde 18.00-21.00 arası düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Giovanni Scognamillo kimdir?

Giovanni Scognamillo 25 Nisan 1929’da Pera’da (İstanbul) doğdu. Öğrenimini İtalyan okullarında tamamladı. İtalyan Lisesi’nin Edebiyat bölümünden (Latince,Felsefe) mezun oldu.

Hayatı boyunca sinema ile iç içeydi. Sinema sektörüne geçtikten sonra 60’lı yılların ikinci yarısında Türkiye’de çekilen İtalyan, Fransız, İspanyol filmlerinde yapım görevlisi ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Daha sonra bir reklam şirketinin ortağı oldu ve bu işi 1974’e kadar sürdürdü. 1979’da Erler Film’de Dış İlişkiler Müdürü olarak çalışmaya başladı. “Ulusal Video” kurulduğunda Program Müdürlüğüne atandı ve 1988 yılında emekli olana kadar bu görevi sürdürdü.

Emekli olduktan sonra kendini yazmaya adadıysa da sinema çalışmalarına ara ara devam etti. Bu süre içinde kimi yerli-yabancı ortak yapım projelerinde (Süpermenler, Elmas Hırsızları), yabancı televizyon film ve dizilerinde (Shlieman, Çıkmaz Sokak, Üç Küçük Şişe) yapım bölümlerinde çalıştı.

60’lı yıllardan itibaren kimi filmlerde (Felaket Kadını, 1960; Sesler ve İnsanlar, 1961/ reklam filmi; Coplan casse tout/Coplan İstanbul’da; Les Deux Reporters Autour du Monde/İkİ Muhabirin Dünya Turu; Pencereler Konuşuyor, 1965 ,reklam filmi; Sevmek Seni,1965; Söyleyin Genç Kızlara,1965; Kriminal/Killing İstanbul’da, 1966; Eşrefpaşalı, 1966; Silahları Ellerinde Öldüler, 1967; Mücevher Hırsızları, 1979; Schlieman, 1980; Şöhretin Sonu, 1981; Les Trois Flacons/Üç Küçük Şişe, 1986; Karanlık Sular, 1990; İz, 1995; Bay E, 1995; İstanbul Kanatlarımın Altında, 1995; Kuşatma Altında Aşk, 1997) küçük rollerde göründü.

Giovanni Scognamillo’nun yazı çalışmaları ilk olarak 1974 yılında reklam sektöründen ayrıldıktan sonra ağırlık kazanmıştır. İlk kitaplarını bu dönemde yazmıştır. Aynı yıllarda 1948’den beri yabancı basında (Spettacolo, Successo, Ita Cinematografia, Bianco e Nero, Kinematograph Weekly, Cinemonde, Le Cinema Europeen vd.- 60’lardan sonra International Film Guide, Movie Marketing) sürdürdüğü sinema yazarlığını Türk basınına taşıdı. Sinema yazarı olarak çalıştığı gazete ve dergilerden bazıları ise şunlardır: Akşam, Yön, Akis, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Güneş, TV’de 7 Gün, Yedinci Sanat, Beyaz Perde, Yeni İnsan Yeni Sinema, Yeni Film, Altyazı, Yeni Sinema, Seyir, Strip, Sonsuz Kare. Giovanni Scognamillo halen sinema yazarı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bugüne kadar 45’i telif, 11’i çeviri olmak üzere 56 kitabı yayınlanmış olup halen yayınlanmayı bekleyen 3 kitabı vardır.

Kitapları arasında Türk Sinemasında Altı Yönetmen, Dünyamızın Gizli Sahipleri, Batı’nın İnanç Temelleri, Türk Sinema Tarihi, Bir Levantenin Beyoğlu Anıları, Cadde-i Kebir’de Sinema, İstanbul Gizemleri, Beyoğlu’nda Fuhuş, Dehşetin Kapıları, Amerikan Sineması, Batı Sinemasında Türkiye ve Türkler, Korkunun Sanatları, Yeşilçam’dan Önce, Yeşilçam’dan Sonra, Dünya Sinema Sanayii, I Misteri di Istanbul/ İstanbul Gizemleri, Dracula mito perenne/ Dracula Sonsuz Mitos, Fantastik Türk Sineması, Beyoğlu Kabusları ve Diğer Öyküler, Erotik Türk Sineması, Ziyaretçiler, Bay Sinema-Türker İnanoğlu, Türk Sinemasında Şener Şen, Canavarlar Yaratıklar Manyaklar, Dehşet Öyküleri yer almaktadır.

Giovanni Scognamillo’nun hayatının farklı zamanlarında kazandığı ödüller arasında İstanbul Film Festivali Onur Ödülü, Ankara Film Festivali’nin Aziz Nesin Emek Ödülü, İzmir Film Festivali’nin Emek Ödülü, Siyad Emek Ödülü, İtalyan Kültür Enstitüsü Ödülü, Beyoğlu Yazarları Ödülü, Sinema ve Tarih Buluşmaları ödülü yer almaktadır. Bunların yanında İtalyan Hükümetinin şahsına verdiği Şövalye unvanına da sahiptir.

FABİSAD hakkında

FABİSAD, Türkiye’nin Fantastik, Bilimkurgu ve Korku üreticilerinin bir araya geldiği, türün ülkemizdeki gelişimini, sanatçıların korunmasını ve bilinirliklerinin yükselmesini, okur ve takipçi kitlesinin artırılmasını, daha nitelikli eserlerin ortaya çıkmasını ve hayal gücünün öneminin anlatılmasını amaçlayan bir dernektir. 2011 yılında, bilimkurgu ve korku alanlarında ürün veren sanatçılar ve bu sanatların gelişimine katkıda bulunan editör, yayıncı, yapımcı gibi profesyonellerin bir araya gelmesiyle resmen kurulmuştur. FABİSAD, fantastik, bilimkurgu ve korku türlerde eserler sunan tüm üreticileri & takipçileri birleştirmek ve yapıtların doğru anlaşılmasını sağlamak amaçlarıyla, eğitici seminerler ve toplantılar da düzenlemektedir.

Detaylı Bilgi için: www.fabisad.com

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Star Wars Hayranları Bu Kısa Filme Bayılacak! 2 – kara

Star Wars Hayranları Bu Kısa Filme Bayılacak!

Star Wars çılgınlığı dur durak bilmiyor. Filmler bir yana dünyanın
Yeni Hayalet Avcıları'nda Kadın Erkek Savaşı! 3 – ghostbusters all male reboot channing tatum

Yeni Hayalet Avcıları’nda Kadın Erkek Savaşı!

Başrollerinde Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Leslie Jones, ve Kate McKinnon