Gölge e-Dergi 26. Sayı

Gölge e-Dergi 26. Sayı yayında! Dergimiz ilk defa birkaç gün gecikti, umarım devamı gelmez.

[tozluta.jpg]Bu ay 2007 yılı Kasım ayında yitirdiğimiz Metin Demirhan’ı anıyoruz. Kutsi Akıllı, Murat Tolga Şen ve Mesut Kara yazıları ile Metin’i anlattı.

Bu sayıda Mahmud Asrar ile çok özel bir röportaj yaptık Gölge için. Mahmud’un Dc, Marvel ve Image Comics gibi dünyanın üç dev çizgi roman şirketine hangi çizgi romanları nasıl hazırladığını Gölge’de okuyabilirsiz.

Bu sayının çizgi romanları Hakan Tacal’dan İki Kuş, Bülent Sarılar’dan Ani Gelişmeler, Burak Kara’dan Prometheus.

Ozancan Demirışık ve Onur Bayrakçeken Holmes’in öyküsüne devam ediyorlar. Can Çelikel Esir Kanı’nın 3. bölümünü yazdı. Sadık Yemni’nin bu sayıdaki öyküsü Tozluta, Mustafa Kılcı’da bir Garip Yolcuyum öyküsü ile bu sayımıza katıldı.

Hasan Nadir Derin Antalya’da Portakal hasadını izledi ve Altın Portakal Güncesi’ni yazdı. Masis Üşenmez Zombieland’ı Gölge için izledi, Barış Saydam’da Looking For Eric filmini yazdı.

Emre Özgen bu sayıdaki denemesini yazmak için İbrahim Tatlıses’in en ağlak pşarkılarından birini seçti. ‘Bir Kulunu Çok Sevdim’ Adlı Arabesk Fantezi Parçanın Psikolojik ve Sosyolojik Açıdan Analizi’ni yazdı. Merve Veral, Nazım Hikmet’in Herkes Gibisin şiirini yeniden okudu.

Bu sayımızda klasik olmaya yüz tutan Katsuhiro Otomo’nun Akira’sını Gökhan Gök Kült Bir Anime olarak Yusuf Sakman’da manga sayfalarından Yaşlı Çocuklar ve Neo-Tokyo yazısı ile inceledi.

Yazarının Kaleminden sayfalarının bu sayıdaki konuğu Bülent Eriş. Eriş yeni kitabı Piamoesr’in Çemberi’nin yazım öyküsünü Gölge’ye anlattı.

Bu sayının kapağı A.Gökhan Gültekin’den geldi.

http://www.mediafire.com/download.php?nhrtl2mnjdb

http://hayalsaati.com/index.php?option=com_flippingbook&Itemid=69

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Türk Sinemasında Cinsellik ve Seks Furyası Filmleri

Beyazperdede cinsellik iması Türk sinemasının başlangıcından beri bulunmakta ama asıl gösteri 1975–1980 arası dönemde yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir