Görülmüştür 20 Eylül'de Gösterime Giriyor 1 – Görülmüştür 03

Görülmüştür 20 Eylül’de Gösterime Giriyor

13 Eylül 2019

Görülmüştür 20 Eylül'de Gösterime Giriyor 2 – Görülmüştür posterÖdüllü kısa filmleriyle tanınan Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Görülmüştür, ödüller kazandığı festival gösterimlerinin ardından 20 Eylül 2019 tarihinde gösterime giriyor.

Uluslararası Prömiyer gösterimini 54. Karlovy Vary Film Festivali’nde yapan Görülmüştür, burada Fedeora Film Eleştirmenleri tarafından verilen En İyi Film Ödülü’nü kazanmıştı. Türkiye’de katıldığı İstanbul Film Festivali ve Uluslararası Ankara Film Festivali’nden de En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu, Siyad En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın oyuncu ödüllerini elde etmişti.

Görülmüştür, ayrıca 13-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve 23-29 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Adana Altın Koza Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümlerinde yer alacaktır.

Dağıtımını Başka Sinema’nın üstlendiği Görülmüştür’de Berkay Ateş, Saadet Işıl Aksoy ve Füsun Demirel’in yanısıra İpek Türktan Kaynak, Erdem Şenocak, Müfit Kayacan ve Banu Fotocan da rol aldılar.

Sinopsis

Görülmüştür 20 Eylül'de Gösterime Giriyor 3 – Görülmüştür 04

Görülmüştür; fotoğrafta gördüğü bir kadını takıntı haline getiren genç bir adamın hikayesini konu ediyor. Zakir, bir cezaevinde mektup okuma komisyonunda çalışmaktadır. Hayatını mahkumlar arasına geçiren Zakir, hükümlülere gelen mektupları okumakla görevlidir. Her gelen mektup önce onun kontrolünden geçer. Mektuplarda yazılanlar cezaevi protokolüne göre bir sorun teşkil etmediği taktirde sahibine ulaşabilir. Mektupları kontrol ettiği bir gün, mektubun birinden çıkan bir fotoğraf Zakir’in dikkatini çeker. Fotoğraf, Selma adındaki genç ve güzel bir kadına aittir. Genç adam çok etkilendiği bu fotoğrafı çalmaya karar verir. Ancak bir süre sonra olay basit bir hırsızlık olarak kalmaz. Selma zamanla Zakir için bir takıntı haline gelir.

Serhat Karaaslan – Yönetmen Görüşü

1996’dan beri siyasi bir tutuklu olan bir tanıdığımla yıllarca mektuplaştım ve Türkiye’nin farklı hapishanelerinde onu ziyaret ettim. Bu süreçte Cezaevi Mektup Okuma komisyonunun varlığından haberdar oldum ve konu ilgimi çekti. Böyle bir işi olan bir insanın nasıl bir hayatı olabileceği merakı ile senaryoyu yazmaya başladım. Araştırma yaparken, okuduklarını anlama ve daha hızlı okuma kabiliyetleri olabileceği nedeniyle çoğunlukla edebiyat mezunu olan gardiyanların bu bölümde görevlendirildiğini duymuştum. Edebiyat meselesi de bu şekilde senaryoya girdi. Böylece görevi birtakım gerçekleri karalayarak yok etmek olan birinin bir yandan da edebiyatla hakikate ulaşmaya çalışması ironisi ortaya çıktı.

Görülmüştür 20 Eylül'de Gösterime Giriyor 4 – Görülmüştür 01

Bu filmin fikri ortaya çıktığı günden şimdiye; telefonların dinlenmesi, web sitelerine erişimin engellenmesi (Wikipedia gibi, zaman zaman Twitter, Youtube) medya üzerindeki ağır baskı ve sansür giderek arttı ve günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Zamanla bunlara alıştık ve bir şekilde normalleştirildi. Politik tutsakların uğradıkları sansür ve iletişim haklarının tamamen gasp edilmesini saymıyorum bile. Eğer bir toplumda insanlar kontrol edilip, izlenip, dinleniyorsa, doğal olarak bazı insanlar da ‘diğerlerini’ izleyip, dinleyip, yazdıklarını okuyarak ve bu bilgileri toplayıp işlemekle görevlendirilir. Dışarıda olduğu halde içeridekiler kadar bile ‘özgür’ olmayan bu insanlardan birinin hikayesini anlatmak isteğiyle oluştu bu film. Devletin baskı ve kontrol mekanizmasının bir parçası olan Zakir, yanlış yerde doğru bir şey yapmaya çalışan, inandığı bir gerçeğin peşinden giden bir adam.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Filmin Künyesi

Filmin Adı: Görülmüştür
Türü: Dram
Dili: Türkçe
Süresi: 95 dak.
Vizyon Tarihi: 20 Eylül 2019
Çekim Tarihleri: Eylül-Ekim 2017
Yapım Şirketi: +90 Film Yapım
Görüntü Yönetmeni: Meryem Yavuz
Kurgu: Ali Aga
Ses Tasarımı: Kai Tebbel
Senaryo: Serhat Karaaslan
Yönetmen: Serhat Karaaslan
Oyuncular: Berkay Ateş (“Zakir”), Saadet Işıl Aksoy (“Selma”), İpek Türktan Kaynak (“Emel”), Füsun Demirel (“Anne”), Erdem Şenocak (“Kenan”), Müfit Kayacan (“Adnan”), Banu Fotocan (“Emel”)
Ödüller: 54. Karlovy Vary Film Festivali
– FEDEORA (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) – En İyi Film
38. İstanbul Film Festivali
– En İyi Senaryo (Serhat Karaaslan)
– En İyi Kurgu (Ali Aga)
30. Ankara Uluslararası Film Festivali
– Onat Kutlar En İyi Senaryo (Serhat Karaaslan)
– En İyi Erkek Oyuncu (Berkay Ateş)
– En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Füsun Demirel)
– Siyad En İyi Film

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

1 Mayıs İşçi Bayramı’na Özel Film Gösterimi: Babamın Kanatları 5 – Babamın Kanatları 1

1 Mayıs İşçi Bayramı’na Özel Film Gösterimi: Babamın Kanatları

İBB Kültür Daire Başkanlığı, 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı’nda
YouTube Shorts Fonu Şimdi Türkiye’de 6 – why is it smart to buy youtube views

YouTube Shorts Fonu Şimdi Türkiye’de

YouTube, kısa video içerik üretimini teşvik etmek amacıyla YouTube Shorts