"Gotik Film Estetiği" Raflarda! 1 – Gotik Film Estetigi header

“Gotik Film Estetiği” Raflarda!

24 Mart 2022

Fırat Osmanoğulları’nın Akademisyen Kitabevi’nden yayımlanan Gotik Film Estetiği başlıklı kitabı, gotik filmler üzerine kapsamlı bir çalışma olma iddiasını taşıyor.

Her ne kadar doktora tezinden uyarlanmış olsa da, korku sinemasına ilgi duyan akademi dışı okuyucuda da merak uyandırabilecek nitelikte. Gotik kavramının tarihsel serüveninin yanı sıra, gotik filmin ne olduğu ve korku türü içerisinde işgal ettiği yeri titizlikle inceleyerek, felsefi bir konumlanma noktasından özgün bir gotik film estetiği önermeyi amaçlayan eser, Türkçe korku sineması külliyatına bir katkı sunuyor.

Arka Kapak Tanıtım Yazısından

Türkiye’de gotik filmler üzerine yapılan çalışmaların, çoğunlukla ‘akademi dışı’ mecralarda yer aldığını söylemek yanlış olmaz. Birkaç önemli ismi ve sayıları fazla olmayan belirli akademik çalışmaları hariç tutarsak, sinema alanında yazılı üretimde bulunan akademisyenler, korku sinemasını ve gotik filmleri, bilinçli ya da bilinçsiz olarak göz ardı etmişlerdir. Dolayısıyla, Kıta Avrupası, İngiltere ve Amerika’da, özellikle doksanlı yıllardan itibaren yükselişe geçen bir ‘gotik çalışmalar’dan, dahası ‘gotik film çalışmaları’ndan söz etmek mümkün iken, Türkiye’de böyle bir alanın varlığından bahsetmek, şimdilik imkânsız görünüyor.

Elinizdeki kitap, adına ilk defa birinci yüzyılda rastlanan Gotlardan itibaren gotik kavramının izini sürüyor ve kavramın tarihsel süreçte uğradığı dönüşümleri ortaya koyuyor. Ardından, kavramın sinema sanatı içerisinde edindiği uğrak noktasına odaklanarak, bir filmin ‘gotik film’ olarak adlandırılabilmesi için ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği, hangi filmlerin gotik olarak kabul edilebileceği, gotik filmlerin kendisinden önce gelen diğer gotik sanat formlarından ne ölçüde etkilendiği sorularına yanıtlar arıyor. Ve nihayet; türe dâhil filmlerin hakkını verebilmenin uğraşı içerisinde, gotik filmlerin, tıpkı diğer filmler gibi, ‘ciddi’ kuramsal, felsefi, estetik incelemelere, analizlere veya tartışmalara değer filmler olduklarından hareketle, kapsamlı bir ‘gotik film estetiği’ önermeye çalışıyor.

Sadece türün tutkunlarına ya da gotik kültüre ilgi duyanlara değil, gotik filmlerin korku, acı ve dehşet uyandıran ama aynı zamanda haz da veren imajlar dünyasına adım atmak isteyen herkese…

"Gotik Film Estetiği" Raflarda! 2 – Gotik Film Estetigi kapak

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

“Gotik Film Estetiği” Künye

Yazar: Fırat Osmanoğulları
Yayınevi: Akademisyen Kitabevi
Basım yılı: 2022
Sayfa Sayısı: 195

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ertan Tunç İmzalı Yeni Bir Sinema Kitabı Raflarda 3 – Klaket

Ertan Tunç İmzalı Yeni Bir Sinema Kitabı Raflarda

Türk Sinemasının ekonomik yapısını, üretim ve dağıtım süreçlerini mercek altına
Bavulumda Söyleşiler Raflardaki Yerini Aldı 4 – Bavulumda saöylesiler1

Bavulumda Söyleşiler Raflardaki Yerini Aldı

Sayım Çınar'ın röportajlardan oluşan ikinci kitabı Bavulumda Söyleşiler raflardaki yerini