Günah Şehri Yine Kan Kırmızısı ! 1 – 22agust007

Günah Şehri Yine Kan Kırmızısı !

22 Ağustos 2014
Yaz bitiyor ama vizyon hız kesmiyor, bu hafta tam yedi film gösterime giriyor. Haftanın en çok dikkat çeken filmi, artık yakından şahit olduğumuz hortum felaketini heyecanlı bir serüvene dönüştüren Fırtınanın İçinde…
Merakla beklenen çizgi roman uyarlaması Sin City’nin devam filmi de hayranlarını mest edecek. Liseli Polisler’e özenen Çakma Polisler de “polis komedisi” ihtiyacımızı gidermek için göserime giriyor, onlara sadece sinemada gülüyoruz artık! İşte Murat Tolga Şen’in hazırladığı Cineradar köşemizde, haftanın tüm filmleri, fragmanları ve eleştirmen görüşleri

* filmlerin fragmanlarını izlemek için resimlerin üzerine tıklayın!

Fırtınanın İçinde (Into the Storm)

Steven Quale’in yönettiği ve Richard Armitage, Sarah Wayne, Matt Walsh ile Arlen Escarpeta’nın oynadığı Fırtınanın İçinde (Into the Storm), 22 Ağustos 2014’de Warner Bros. dağıtımıyla Warner Bros. tarafından vizyona çıkarılıyor.

Günah Şehri Yine Kan Kırmızısı ! 2 – 22agust001

Bir gün içerisinde Silverton kasabası daha önce hiç görülmemiş hortumların şiddetli etkisiyle büyük bir yıkıma uğrar. Tüm kasabanın kaderi değişken fırtına ve hortum etkilerinin merhametine kalmıştır. Fırtına rotasını izleyenler ise daha beterinin henüz yaşanmadığını öngörmektedirler. Birçok insan sığınak ararken, bazıları da hayatta bir kez yakalanabilecek bir çekim gerçekleştirmek için fırtınanın girdabına doğru girmeye çalışırlar.

Eleştirmen görüşü:

Fırtınanın İçinde ise birinci şahıs kamera konseptiyle hem belgesel hem de kurmaca tadında bir filme imza atıyor. Filmi izlerken (biz de hortumla tanışan bir ülke olarak) az da olsa iklim değişiklikleri, küresel ısınma ve dünyanın gidişatına taş koyan insanoğlunun taşkınlıklarına gönderme yapan doğa gibi mesajlar beklesem de yemyeşil bir kasabada hortumlar ancak ‘doğa /üstü olayı’ etkisi yapıyor. Belgesel kanallarında sıkça rastladığımız, şimşek, hortum meraklıları, hortumun neredeyse içine kadar girip çekip yapmak isteyen doğa/maceraseverler filmin önemli bir kanadını oluşturuyor. Hırslı Pete ve onun hortum merakının peşinde helak olan ekibine iki oğluna analık babalık yapmaya çalışan bir babanın macerası da eklemlenmiş oluyor.

Filmin tüm duygusal açmazlarını, yükselme ve alçalmalarını bir kanara fırlatırsak aslında doğanın peşinde ona çaresizce ama delice eşlik etmeye çalışan bir ekibin macerasından keyif alabiliriz. Film hortumlardan kaçan insanlar yerine ona ulaşmaya, onu çekmeye çalışan insanların peşinde olduğu için seyircideki adrenalini ve merakı da olabildiğince arttırıyor diyebiliriz. (Banu Bozdemir)

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Borç 30 Kasım’da Gösterime Giriyor 3 – Borç 04

Borç 30 Kasım’da Gösterime Giriyor

İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanan Vuslat Saraçoğlu
Siccin 6, 9 Ağustos’ta Vizyonda! 4 – 0526266 1.jpg r 2756 3937 f jpg q x xxyxx 1

Siccin 6, 9 Ağustos’ta Vizyonda!

Alper Mestçi imzalı Siccin, serinin 6. filmiyle bir kez daha