Haftanın Filmleri: 25 Temmuz

Mitolojik kahramanlık destanı Herkül: Özgürlük Savaşçısı, yeni cinli korku filmimiz Muska ve bu hafta gösterime giren tüm yeni filmler sinema yazarı Murat Tolga Şen’in hazırladığı vizyon köşemizde. Tavsiyelerimizi okumadan sakın bilet almayın!

Muska

Özkan Çelik’in yönettiği ve Sezgin Erdemir, Tanju Tuncel, Aslı Şahin ile Taylan Güner’in oynadığı Muska, 25 Temmuz 2014’de Roll Caption dağıtımıyla MinusGreen Productions tarafından vizyona çıkarılıyor.

Haftanın Filmleri: 25 Temmuz 1 – 14520625627 6f87ec78c7 z

Celal 30 yaşlarında, bir gazetede yazar olarak çalışmaktadır. Kadınlara düşkün biridir, sevgilisini aldattıktan sonra evden kovulur ve kendine kalacak bir yer aramaya başlar. En yakın arkadaşı bile Celal’i evine almak istemez. Kiralık bir oda bulur. Ev döküntü bir haldedir. Kalmak istemez fakat evde kalan genç ve güzel bir kız olan Yasemin’i görünce ev ile ilgili düşünceleri tamamen değişir. Celal’in verdiği bu karar, hayatının akışını tamamen değiştirecektir.

Eleştirmen görüşü:

Seyirciyi koltuğuna yapıştırıp tir tir titremek gibi bir korkutma hedefi olmayan film, büyü kültüründeki muska ve kara büyü öğelerini bolca kullanarak gerilim dozunu tüm filme yaymaya çalışıyor. Bu sahnelerin görsel efektleri çok az yerde gözü tırmalasa da, özellikle kullanılan plastik makyajın gerçekçiliği ve muskaların tavandan sarktığı sahne filmin çarpıcı anları olarak akılda kalıyor. Bu noktada filmin neredeyse yüzde 80 aynı mekânda geçtiğini ve öykünün atmosferi için seçilen evin çok doğru bir tercih olduğunun da çizelim.

Sonuç olarak karşımızda çıtayı tutturmanın zor olduğu bir türde, elin taşın altına koyan bir ilk yönetmen ve ilk uzun metrajlı film deneyimi var. Öykü orijinal, atmosfer gergin, muskalar ürkütücü! Bu filmden sonra cevşen satın alırken bir kez daha düşüneceksiniz! Duygu Kocabaylıoğlu

blank

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir