Haftanın Filmleri: 25 Temmuz

Mitolojik kahramanlık destanı Herkül: Özgürlük Savaşçısı, yeni cinli korku filmimiz Muska ve bu hafta gösterime giren tüm yeni filmler sinema yazarı Murat Tolga Şen’in hazırladığı vizyon köşemizde. Tavsiyelerimizi okumadan sakın bilet almayın!

Muska

Özkan Çelik’in yönettiği ve Sezgin Erdemir, Tanju Tuncel, Aslı Şahin ile Taylan Güner’in oynadığı Muska, 25 Temmuz 2014’de Roll Caption dağıtımıyla MinusGreen Productions tarafından vizyona çıkarılıyor.Celal 30 yaşlarında, bir gazetede yazar olarak çalışmaktadır. Kadınlara düşkün biridir, sevgilisini aldattıktan sonra evden kovulur ve kendine kalacak bir yer aramaya başlar. En yakın arkadaşı bile Celal’i evine almak istemez. Kiralık bir oda bulur. Ev döküntü bir haldedir. Kalmak istemez fakat evde kalan genç ve güzel bir kız olan Yasemin’i görünce ev ile ilgili düşünceleri tamamen değişir. Celal’in verdiği bu karar, hayatının akışını tamamen değiştirecektir.

Eleştirmen görüşü:

Seyirciyi koltuğuna yapıştırıp tir tir titremek gibi bir korkutma hedefi olmayan film, büyü kültüründeki muska ve kara büyü öğelerini bolca kullanarak gerilim dozunu tüm filme yaymaya çalışıyor. Bu sahnelerin görsel efektleri çok az yerde gözü tırmalasa da, özellikle kullanılan plastik makyajın gerçekçiliği ve muskaların tavandan sarktığı sahne filmin çarpıcı anları olarak akılda kalıyor. Bu noktada filmin neredeyse yüzde 80 aynı mekânda geçtiğini ve öykünün atmosferi için seçilen evin çok doğru bir tercih olduğunun da çizelim.

Sonuç olarak karşımızda çıtayı tutturmanın zor olduğu bir türde, elin taşın altına koyan bir ilk yönetmen ve ilk uzun metrajlı film deneyimi var. Öykü orijinal, atmosfer gergin, muskalar ürkütücü! Bu filmden sonra cevşen satın alırken bir kez daha düşüneceksiniz! Duygu Kocabaylıoğlu

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Kısadan Daha Fazlası: 18. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, adıyla müsemma bir şekilde evrensel olmayı başaran ve hatırı sayılır saygınlığa sahip bir festival.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir