Harput Film Festivali'nden Yılmaz Gruda'ya Onur Ödülü 1 – harput 1

Harput Film Festivali’nden Yılmaz Gruda’ya Onur Ödülü

9 Eylül 2021

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Elazığ Valiliği tarafından ilk kez düzenlenecek olan “Harput Kısa Film Festivali” dün gece protokol, jüri üyeleri ve basının katılımıyla Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Törende yaşam boyu onur ödülü usta sanatçı Yılmaz Gruda’ya verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Elazığ Valiliği tarafından 8-11 Eylül tarihleri arasında ilki düzenlenen Harput Kısa Film Festivali’nin kısa film dalında jüri üyeliğini Osman Sınav (Yapımcı-Yönetmen), Ahu Türkpençe (Oyuncu), Raşit Çelikezer (Yönetmen-Senarist), Mehmet Çepiç (Oyuncu) ve Natali Yeres (Sanat Yönetmeni) yapıyor.

Prof. Dr. Hakan Aytekin’in (Akademisyen-Belgesel Yönetmeni) jüri başkanlığını üstlendiği belgesel jürisinde ise Müjgan Taner (Belgesel Yönetmeni), Murat Tolga Şen (Sinema Yazarı), Dr. Musa Ak (Akademisyen-Belgesel Yönetmeni) ve Tülin Tezel (Belgesel Yönetmeni) gibi isimler var. Yarışmanın senaryo dalının jüri üyeleri Doç. Dr. Burak Medin ve Öğr. Gör. Günşad Özger’den oluşuyor. Harput’un tanıtımını yaparak Elazığ şehrinin kültür ve sanat hayatına katkı sağlamayı amaçlayan, ulusalda ise sinema sanatı ve sanatçılarına destek olmayı hedefleyen festival bu yıl 8-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Harput Film Festivali'nden Yılmaz Gruda'ya Onur Ödülü 2 – harput 2Yılmaz Gruda: “Anadolu’yu, burada, bu festivalle donatacaksınız!”

Festivalin ilk yılında, açılış töreninde onur ödülü yılların usta sanatçısı Yılmaz Gruda’ya verildi. Gruda yaptığı konuşmada Elazığ’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti ve ekledi; “Yaptığınız festivalle bütün Anadolu’yu burada donatacaksınız. Burada yaşayan insanların hepsi birer hazine. Bu tarz festivaller sayesinde böylesine değerli insanlarla tanışıyor ve onlarla birlikte vakit geçirme şansını elde ediyoruz.”

Elazığ Vali Yardımcısı Sn. Abdulkerem Abbasoğlu: “Bilindiği üzere festivaller şehirlerin tanıtımının yapılmasında, turizmin canlanmasında katkılar sağlamaktadır. Harput Kısa Film Festivali sayesinde ilimiz sosyokültürel anlamda daha da cazibe merkezi haline gelecektir. İnsan yaşamı sanattan ayrı düşünülemez. Güzel sanatların dalı olan sinema sanatı hem ilimiz hem de ülkemiz için oldukça önemlidir. Bu festivalin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Nazif Bilginoğlu: “Belediye olarak ilimize katkı sağlayacak kültürel ve sanatsal etkinliklere destek olmaya gayret ediyoruz. Harput Kısa Film Festivali’nin de ilimize değer katacağına yürekten inanıyoruz.”

Harput Film Festivali'nden Yılmaz Gruda'ya Onur Ödülü 3 – harput 3

Sevilen mizah ustası Müfit Can Saçıntı “Lafını Esirgemeyenler” isimli tek kişilik gösterisi ve “Yaşamak Güzel Şey” isimli filmiyle Elazığlı sanatseverlerle buluşacak.

Festivalin kazananları 11 Eylül Cumartesi akşamı düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiler festivalin internet sitesi “harputfilmfestivali.com” üzerinde yer alıyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Çin Sinemasının Büyük Ustası Xie Fei İlk Kez Türkiye'de 4 – Xie Fei 1

Çin Sinemasının Büyük Ustası Xie Fei İlk Kez Türkiye’de

Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei, Türkiye’de ilk kez 26.
Los Angeles Türk Film Festivali Finalistleri Açıklandı 5 – latf

Los Angeles Türk Film Festivali Finalistleri Açıklandı

28 Şubat-03 Mart tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlenecek olan 2.