Hayal Perdesi’nin 23. Sayısını Kaçırmayın!

Hayal Perdesi'nin 23. Sayısını Kaçırmayın! 1 – HP KAPAK 23 BUYUKHayal Perdesi Temmuz-Ağustos 2011 tarihli 23. sayısıyla www.hayalperdesi.net adresinde yayında… 

Dosya: Türk Sineması Araştırmalarının Dünü Bugünü

Burçak Evren, İhsan Kabil, Giovanni Scognamillo, Fırat Yücel, Esra Biryıldız, Ahmet Gürata, Murat Tolga Şen, Suat Köçer, Murat Pay ve Ege Görgün yazı ve söyleşileriyle tarihten bugüne Türk Sineması’nın problemlerini ve geleceğini tartıştılar. Türkiye’de sinema eleştirisinin konumu ve aksaklıkları üzerine detaylı bir soruşturmaya da yer verdiğimiz dosyamızın ciddi bir sorgulamaya kapı açmasını umuyoruz. Ayrıca Hayal Perdesi, dosya kapsamında Türk Sineması Bibliyografyası yayınlıyor.

Ahmet Gürata: “Hızlı yaşam tarzı, dünyanın her yerinde hızlı bir kültür yarattı. Sinema tanıtım yazıları bir ölçüde bu kültürün etkisiyle sanki daha sıradanlaştı ve yavanlaştı.”

Fırat Yücel: “Bugün film eleştirisi, büyük oranda serbest piyasa ve film pazarının isteklerine cevap veren bir kuruma dönüştü.” 

Burçak Evren: “Türk sinemasında saklama, biriktirme, yapılan işe değer verme misyonu yok.”

Murat Tolga Şen: “internet sözlükleri ve bloglarda aslen kendisi de “seyirci” olan ama iyi kalem oynatan bazı yazarlar durumu “sinema yazarı”nın aleyhine olacak bir şekilde yeniden şekillendirdi. Kadim kalemlerin blogları ya da internet üzerindeki medyaları ciddiye almak istemeyişlerini bir tür meslek direnişi olarak görmek mümkün.”

Ege Görgün: “Büyük gazetelerde sinemayla ilgili kalem oynatan bazı isimlerin yetkinliği oldukça tartışmalı. Bırakın sinemayı, yazmayı ne kadar becerebildikleri bile tartışmalı.” 

Giovanni Scognamillo: “Devletin kendi sinemasına yardım etmesi, kendi sinemasını anlaması ve sinemayı ciddiye alması gerekir. Türkiye’de hiç kimse sinemayı ciddiye almadı.”

Tartışmanın devamı Hayal Perdesi 23. sayısında…

Hayal Perdesi'nin 23. Sayısını Kaçırmayın! 2 – HP 23 ICINDEKILER

Zeynep Merve Uygun Cannes Film Festivali izlenimlerini Hayal Perdesi için yazdı: “Cannes’da bulunmadan önce Oscar benim için seri çekimler yapan standart, dijital bir fotoğraf makinesiyken, Cannes değerli bir analog makine gibiydi. Artık Cannes’ın da bir dijital makine olduğunu düşünüyorum.”

Sinan Sertel, Azeri yönetmen Elçin Musaoğlu ile söyleşti: “Ben bugün kendimi kör, dilsiz, sağır gibi gösteremem ve bunu istemem de. Ben her şeyi görüyorum, duyuyorum ve buna göre de konuşmak istiyorum.”

1999’dan bu yana ses getiren birçok filmin kurgusuna imza atan Aylin Zoi Tinel, Kamera Arkası’nda kurgunun abc’sini anlattı. Perspektif bu sayıda Ortadoğu’da devrimin son dalgasını yaşayan Suriye’de sinemanın seyrini mercek altına alıyor. Kısaca, sıra dışı kısa filmci Sadi Celil Cengiz’in öyküsüne odaklanıyor: “Sinemanın nereye evrileceğini kimse bilemez. Artık tek bir okul, tek bir akım, tek bir görüş sonucunda sinema yapılmıyor. Farklı sınıflardan insanlar sinemayla ilgileniyor.”

E-Posta: hayalperdesi@hayalperdesi.net

İnternet Sitesi: www.hayalperdesi.net

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir