Hayaletler Varşova’da FIPRESCI Ödülü'nü Kazandı 1 – Hayaletler

Hayaletler Varşova’da FIPRESCI Ödülü’nü Kazandı

20 Ekim 2020

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler’e bir ödül de önceki gün sona eren 36. Varşova Film Festivali’nden geldi. Festivalin Keşifler bölümünde gösterilen Hayaletler, Bulgaristan, Polonya ve Romanya’dan sinema yazarlarından oluşan Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçildi. Dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde de eleştirmenlerin ödülünü alan film, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 5 ödül birden kazanmıştı.

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler, önceki gün (18 Ekim) sona eren 36. Varşova Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Birliği (FIPRESCI) Ödülü’nü kazandı. Bulgaristan’dan Mladen Plechevski, Polanya’dan Maria Dybcio ve Mateusz Tarwacki, Romanya’dan Elena Diana Smeu ve Georgiana Musat’tan oluşan Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçildi.

Hayaletler ayrıca dün Belçika’nın en önemli festivallerinden 47. Gent Film Festivali’nde seyirciyle buluştu. Pedro Costa, Chloe Zhao, Maiwenn, Agnes Kocsis gibi yönetmenlerin son filmleriyle ana yarışmada yer alan Hayaletler, en iyi film dalında Büyük Ödül ile müzik ve ses tasarımı dalında verilen Georges Delerue Ödülü için yarışıyor.

“Sinemamız için benzer çalışmalara ilham olacak güçte”

Dünya prömiyerini bu ay başında 77. Venedik Film Festivali’nin önemli paralel ve bağımsız bölümlerinden Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda (Venice International Film Critics’ Week) yapan ve burada en iyi film seçilerek Büyük Ödül’ün (Grand Prize Venice International Film Critics’ Week) sahibi olan Hayaletler, geçtiğimiz hafta Türkiye prömiyerini yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden 5 ödül birden kazandı. Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışan ve jüri tarafından “Zamanın ruhunu soğukkanlılıkla kavramış ve içinde yaşadığımız karanlığı cesaretle anlatan, alışılagelmiş kalıpları kıran, bizi şaşırtan ve sarsan, sinemamız için benzer çalışmalara ilhâm olacak güçte bir film” gerekçesiyle En İyi Film seçilen Hayaletler, Azra Deniz Okyay’a En İyi Yönetmen, Ayris Alptekin’e En İyi Kurgu, Nalan Kuruçim’e En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve Emrah Özdemir’e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödüller getirdi.

Tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatan filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaşıyor. Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk’ün üstlendiği filmin çok konuşulan müziklerini de bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

Hayaletler Varşova’da FIPRESCI Ödülü'nü Kazandı 2 – Hayaletler poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Mimaroğlu Dünya Prömiyerini Visions du Réel’de Yapıyor 3 – Mimaroğlu 2

Mimaroğlu Dünya Prömiyerini Visions du Réel’de Yapıyor

İlhan Mimaroğlu belgeseli MİMAROĞLU dünya prömiyerini 25 Nisan-2 Mayıs tarihleri
Netflix En Çok İzlenen 10 Filmini Açıkladı! 4 – v5s4d1v mwOg cover

Netflix En Çok İzlenen 10 Filmini Açıkladı!

Online dizi ve film platformu Netflix'in en çok izlenen 10