3. Hellboy Filmi Çekilebilecek mi? 1 – 19661 hellboy 1920x1080 movie wallpaper

3. Hellboy Filmi Çekilebilecek mi?

15 Temmuz 2014

Guillermo del Toro’nun seveni çok. Kendine has bir tarzı olan yönetmen, bence gişe filmlerini yaratan Spielberg ve arkadaşlarının gerçek mirasçılarından biri. Del Toro, geçtiğimiz günlerde Reddit üzerinden yapılan AMA (Ask Me Anything / Kafanıza Eseni Sorun) etkinliğinde hayranlarıyla bir araya geldi.

Pacific Rim (Pasifik Savaşı) filminin estetiğiyle nasıl gurur duyduğundan, yeni Crimson Peak filminden, yeni Godzilla’yı ne kadar sevdiğinden, Gareth Edwards’ın çekeceği ara Star Wars filmini nasıl hevesle beklediğinden ve Lovecraft’ın Cthulu mitosuna ne kadar bağlı olduğundan dem vurdu. Sonra laf dönüp dolaşıp Hellboy 3′e geldi.

Del Toro, Hellboy 3′ün durumunu soran bir hayranına şu şekilde cevap verdi:[box type=”shadow” ]Hellboy 3 ufukta görünmüyor ama bu filmde nihayet kaderinden, kaçınılmaz yazgısından kaçmayı bırakmasını ve bir kıyamet iblisine dönüşmesini istiyoruz. Liz’le birlikte doğasının bu yönüyle yüzleşecek. Üçüncü filmde mücadele edeceği düşmanı alt etmek için bunu yapmaya mecbur kalacak. İnsanoğlunu kurtarabilmek için en güçlü kıyamet yaratığına dönüşecek ama bu çok daha karanlık bir varlık olmasına yol açacak. Seri için çok ilginç bir son olacağını düşünüyorum ama filmin çekilebileceğini zannetmiyorum maalesef.[/box]Yönetmenin Ron Perlman’la birlikte can verdiği karakteri sevenler için üzücü bir haber. Del Toro’nun şu sıralar çok yoğun olduğu biliniyor. The Strain adlı yeni vampir dizisinin yapımcılığını üstleniyor, bunun haricinda Pasific Rim 2′ye bağlanacak olan bir de animasyon dizisi var. Pinokyo gibi film projelerini de unutmamak gerek. Ama Hellboy 3 hakkındaki karamsarlığının sebebi, stüdyoların projeyle ilgilenmemesi. Del Toro, ilgisizliğin sebebini şu şekilde açıklıyor:

[box type=”shadow” ]Bunun sebebini ben de kendime çok sordum. Finansman için neredeyse bütün stüdyoların kapısını çaldık ama projeyle ilgilenmediler. İlk film masrafını çıkardı ve çok cüzi bir kâr getirdi. Ama video ve DVD piyasasında çok tutuldu. Aynı şey ikinci film için de geçerliydi. Gösterime girdikten sonra masrafının çok az üzerinde bir gişe geliri elde etti ve kârının büyük bölümü yine video ve DVD piyasasından geldi. Maalesef meseleye finansal olarak baktığımızda, artık DVD ve video piyasası bir güvenlik ağı görevi görmediği için stüdyolar projeyi riskli görüyor. Sanatsal açıdan bu filmi çekmeyi çok istiyorum. Sanatsal açıdan. Ama finansman bulmak neredeyse imkânsız. Benim açımdan değil, stüdyolar açısından. Multi-milyoner olsaydım, filmin tüm masraflarını cebimden karşılardım ama ben bütün paramı canavar maketlerine harcıyorum.[/box]Durum maalesef bu merkezde. Hellboy 3′ü nefesimizi tutup beklemememiz gerekiyor. Yine de bu işler pek belli olmuyor. Yıllarca elden ele dolaştıktan sonra gösterime giren filmler var. Hellboy 3′ün diye bir film olması şu an için düşük ihtimal, ama imkânsız değil.

blank

Kaan Zanbakcı

1976, İstanbul doğumlu. Sinema denen sanatın ne kadar büyülü bir şey olduğunu 1986’da, Şişli Site sinemasında izlediği Return of the Jedi ile farkına vardı. 10 yıldır çevirmenlik yapıyor. Önce Divxplanet bünyesinde, ardından Öteki Sinema’da film eleştirileri yazdı. Sender’in açtığı senaryo atölyelerine katıldı. Hayalî İcraat adında bir bilimkurgu/fantastik sinema sitesi hazırladı ancak o büyüklükte bir siteyi tek başına hazırlamanın zorlukları, hosting firmasının saçmalıklarıyla birleşince 6 yılda büyük mesafe kat eden, 800’ü aşkın makale içeren sitesini kapadı ve Öteki Sinema’ya geri döndü.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Indiana Jones Nikon F3 Fotoğraf Makinesi ile Nasıl Çekildi? 2 – modified nikon f3

Indiana Jones Nikon F3 Fotoğraf Makinesi ile Nasıl Çekildi?

Indiana Jones’un en can alıcı sahnelerinden birinde Spielberg ve Lucas
Kamp Armen Filmi İzmir Fransız Kültür'de 3 – kamparmen3

Kamp Armen Filmi İzmir Fransız Kültür’de

Kamp Armen Filmi, 27 Haziran 2013 Perşembe Saat: 18:30’dan itibaren