Hellraiser Cephesi Hareketli! Hellraiser: Origins 1 – Hellraiser Origins 2

Hellraiser Cephesi Hareketli! Hellraiser: Origins

7 Kasım 2013

Hellraiser Cephesinde Yeni Bir Şey Var! Hellraiser: Origins!

Clive Barker’ın korku sinemasına düşkün bünyeleri etkisi altına almakta zorlanmayan şahikası Hellraiser, 1987 yılında başladığı uzun soluklu macerasına hız kesmeden devam ediyor etmesine ama bu yolculuğun pek de iç açıcı geçtiğini söylemek zor.

Hellraiser Origins 2

Serinin yapım haklarını elinde tutan Dimension, her devam filmiyle bir öncekinden daha kötü bir film çekerek, devamlı aşağı yönde ilerleyen bir grafik çizdi. Korku serileri arasında bu kadar fazla potansiyele sahip olup da bu denli kötü değerlendirilen bir başka örnek bulmak zor olsa gerek. Ancak son günlerde seriyle ilgili heyecan verici kıpırdanmalar göze çarpıyor. Hemen etrafta dönen son dedikodulara göz atalım.

İlk filmin ‘remake’ini çekerek seriye yeni bir soluk kazandırmak isteyen Dimension ve Clive Barker arasında oldukça uzun zamandır devam eden görüşmeler sır değil. Ancak iki taraf bir türlü anlaşamadığı için ortaya da somut bir şey çıkmıyor maalesef. Ancak geçtiğimiz ay içinde Barker’ın kendi Facebook sayfasından yaptığı duyuru, serinin hayranlarını fazlasıyla heyecanlandırmaya yetti. Barker, yeni bir ‘remake’ için nihayet Dimension ile anlaştığını müjdelediği duyurusunda önemli açıklamalarda bulundu. Senaryoyu yazmaya başladığını söyleyen Barker, yeni filmin asla bir CGI çöplüğü olmayacağının, eski usül makyaj, maket ve görsel efektlerden vazgeçmeyececeğinin ve iyi bir makyajın ancak iyi bir oyuncu üzerinde etkili olabileceğini düşündüğünden Doug Bradley’siz bir Pinhead olamayacağının altını çizdi. İşin güzel tarafı bütün bu şartların Dimension’ı temsilen Bob Weinstein tarafından kabul edildiğini de ekledi. Umarım bu güzel haberler mutlu sona ulaşır.

Dimension ile Clive Barker arasındaki pazarlıklar süredursun, serinin hayranlarından Mike Le Han, sağlam bir teknik ekiple ilk filme saygı duruşunda bulunan bir ‘fake teaser’ çekti. Hellraiser: Origins ismini verdiği filmi bir gün çekmeyi umduğunu söyleyen Le Han, kendi vizyonuna güvendiğini belirterek bu ‘teaser’ ile Dimension’ın ilgisini çekeceğini düşünüyor. Yazının hemen sonunda yer verdiğimiz ‘teaser’ açıkçası hiç fena değil. Bakalım Dimension nasıl bulacak?

Bu arada Hellraiser: Origins resmi sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Le Han’ın Hellraiser evreni ve Pinhead vizyonu hakkında yeterli ipuçları barındıran site, birbirinden ilgi çekici görsellere ev sahipliği yapıyor.

Seri dahilinde çekilen dokuz filmi hatırlatıp son noktayı koyalım.

  • Hellraiser (1987)
  • Hellbound: Hellraiser II (1988)
  • Hellraiser III: Hell on Earth (1992)
  • Hellraiser: Bloodline (1996)
  • Hellraiser: Inferno (2000)
  • Hellraiser: Hellseeker (2002)
  • Hellraiser: Deader (2005)
  • Hellraiser: Hellworld (2005)
  • Hellraiser: Revelations (2011)

Hellraiser Origins

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sinema Bileti Ödüllü Anket: 2015’in En Korkunç Filmini Seçiyoruz! 2 – alkarisi cin net afis

Sinema Bileti Ödüllü Anket: 2015’in En Korkunç Filmini Seçiyoruz!

Öteki Sinema korku dolu yıllar diler! Cinemaximum'da sinema bileti ödüllü
54. Ulusal Yarışma Beyoğlu Sineması’ndaki Törenle Başladı 3 – 54. Ulusal Yarışma Açılış 1

54. Ulusal Yarışma Beyoğlu Sineması’ndaki Törenle Başladı

İlk kez düzenlenen 54. Ulusal Yarışma, Beyoğlu Sineması’ndaki film gösterimiyle