Her Salı Kült Film Gecesi'nde Bu Hafta: Deliverance 1 – deliverance 5431df6446c87

Her Salı Kült Film Gecesi’nde Bu Hafta: Deliverance

7 Mart 2015

The Public Hotel’de, Öteki Sinema’nın katkılarıyla her Salı gecesi “Kült Film Gecesi”. Gösterimler herkese açık ve ücretsiz, üstelik Popcorn’lar da bizden, siz gelin yeter!

The Public Hotel’de her Salı düzenlenen, Öteki Sinema sitesinin kurucusu Murat Tolga Şen,  sinema yazarı Mehmet Erdugan ve Mete Özerten tarafından hazırlanan  Kült Film Gecesi’nde bu hafta müthiş bir klasik var!

James Dickey’nin romanından uyarlanan Deliverance / Kurtuluş, kusursuz öykü anlatımıyla Jon Voight, Burt Reynolds, Ned Beatty ve Ronny Cox gibi ödüllü oyuncuların canlandırdığı karakterlerin baskı altında nasıl kişilik değişimine uğradıklarını gösteriyor. Sıradışı yönetmen John Boorman (Excalibur, Zardoz) bizlere bıçak sırtında bir yaşam mücadelesi sunuyor.

Filmin olağanüstü görüntü yönetmenliği ise Close Encounters of the Third Kind’ı (1977) ile Oscar kazanmış, Hollywood’un en güçlü sinematograflarından Vilmos Zsigmond’a ait.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

defensa7307Şehir hayatından kopup kendilerini doğa sporlarına vermek isteyen dört metropol erkeği (Lewis, Ed, Bobby ve Drew), Georgia’nın ıssız yeşilliklerinde kano sürmek için Cahulawassee Nehri’ne giderler. Muhteşem bir güzelliğe sahip nehir ve çevresindeki doğa, birkaç ay içinde yapımı bitecek olan baraj yüzünden sular altında kalacaktır ve dörtlünün kano gezisi için tek fırsatları vardır. Kibirli ve kendinden emin tavırları bölge sakinleri tarafından hoş karşılanmayan dört arkadaş, iki kano ile yolculuklarına başlarlar. İlk günü kazasız belasız atlatan grubun yolu, ikinci günün öğleninde bölge sakinlerinden bir ikili ile kesişir. Ed ve Bobby belaya karışmak istemeseler de bölgenin yerlileri şehirlileri sıkıştırmaya kararlıdırlar. Sakin başlayan kano gezisi, büyük bir dehşeti beraberinde getirmek üzeredir.

James Dickey’in 1970 yılında yayınlanan aynı adlı kitabından uyarlanan Deliverance, kendi türünde çok iyi bir film olmasının yanında Hollywood Sineması’nın tarihine de bir ölçüde yön veren, fazlasıyla önemli bir eser. Filmin Rotten Tomatoes’ta %94 gibi hayli yüksek bir puana sahip olması ve pek çok prestijli sinema listesinde yüksek sıralarda yer edinmesi inanın ki bir abartı değil.[/box]

Her Salı Kült Film Gecesi, The Public Hotel’de ücretsiz bir etkinlik, tüm sinemaseverler davetlidir. Film de, patlamış mısır da bedava! Sizi de bu muhabbet dolu kült gösterim gecelerine bekliyoruz…

The Public Hotel – Beyoğlu

Kuloğlu Mahallesi Turnacıbaşı Caddesi No:1  

10983397_1066623866684935_7441374117855961446_n

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Halloween Kills Çekimleri Başladı! 2 – 16263296 7266177 image a 9 1563564648064

Halloween Kills Çekimleri Başladı!

Jamie Lee Curtis, Halloween Kills'te yine Laurie Strode karakterine hayat
Yeni Star Trek Filmini Tarantino mu Yönetecek? 3 – 4020123.jpg r 640 360 f jpg q x

Yeni Star Trek Filmini Tarantino mu Yönetecek?

Empire'a konuşan Quentin Tarantino, hayata geçirilmeye hazır olan Star Trek