Her Salı Kült Film Gecesi’nde: İntikam Meleği (Kadın Hamlet) 1 – kadc4b1n hamlet dvd cover

Her Salı Kült Film Gecesi’nde: İntikam Meleği (Kadın Hamlet)

12 Nisan 2015

Öteki Sinema’nın katkılarıyla, The Public Hotel’de “Kült Film Gecesi”

Türk sinemasının değerli yönetmeni Metin Erksan’dan modern bir Hamlet uyarlaması, üstelik Kadın Hamlet! Gösterimler herkese açık ve ücretsiz, üstelik Popcorn’lar da bizden, siz gelin yeter!

The Public Hotel’de her Salı düzenlenen, Öteki Sinema sitesinin kurucusu Murat Tolga Şen ve sinema yazarı Mehmet Erdugan tarafından hazırlanan Kült Film Gecesi’nde 14 Nisan Salı akşamı saat 20:00’da Metin Erksan’ın en sıradışı filmi olan İntikam Meleği (Kadın Hamlet) gösterilecek.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Her Salı Kült Film Gecesi’nde: İntikam Meleği (Kadın Hamlet) 2 – Kadin Hamlet posterYeşilçam’ın büyüsü, kıyıda köşede kült olmaya aday onlarca filmin bugün bile koleksiyoncuların raflarında keşfedilmeyi beklemesinde yatıyor. Eskileri biraz karıştırdığınızda üzerine saatlerce konuşulabilecek bir saklı yakut bulmanız inanın işten bile değil. Usta yönetmen Metin Erksan’ın İntikam Meleği adıyla da bilinen Shakespeare uyarlaması Kadın Hamlet, işte tam da böyle bir saklı hazine. Erksan’ın bu az bilinen eseri şaşırtıcı ve zihin açıcı bir yapım. Erksan’ın sineması ya da Hamlet üzerine kafa yormak isteyen seyirciler Kadın Hamlet’e kesinlikle hak ettiği ilgiyi göstermeliler.

Hamlet’in temel hikaye mimarisini aynen koruyan Kadın Hamlet, mekan ve zaman olarak günümüz Türkiye’sini seçiyor. Babasının ormanda vurulup öldürülmesi üzerine Amerika’daki tiyatro eğitimini bırakıp cenazeye gelen Hamlet’in yüreği, kimliğini bilmediği düşmanına karşı nefret doludur. Babasının hayaleti ile konuşma fırsatı bulan genç kadın, amcasının aradığı katil olduğunu öğrendikten sonra deli taklidi yapmaya karar verir. Böylece hem amcasının kalbine istediği korkuyu düşürecek hem de intikam için doğru an gelene kadar hazırlanabilecektir.

Kadın Hamlet set

Shakespeare’in eserlerinin modern zamanlara taşınması elbette Erksan’ın filmine özgü bir hareket değil, ancak filmdeki genel yapının orijinal Hamlet’e yaraşır bir gizeme sahip olduğu söylenebilir. Hamlet’in anne ve babasının meslekleri ve malvarlıkları filmde hiç açıklanmasa da aile taşrada yaşamalarına rağmen modern hayattan çok da kopmamış zengin çiftlik sahipleri olarak tasvir ediliyor. Tamamı bu çiftlik sahasında geçen film, büyük oranda açık ormanlık mekanlarda geçiyor. Açık alanın bu yoğun kullanımı muhtemelen Hamlet’in çağımıza taşınırken aşırı modernleşmesini (akabinde metropolleşmesini) önlemek ve filmin teatral dokusunu korumak için yapılmış, çok da isabetli olmuş.[/box]

Her Salı Kült Film Gecesi, The Public Hotel’de ücretsiz bir etkinlik, tüm sinemaseverler davetlidir. Film de, patlamış mısır da bedava! Sizi de bu muhabbet dolu kült gösterim gecelerine bekliyoruz…

The Public Hotel – Beyoğlu

Kuloğlu Mahallesi Turnacıbaşı Caddesi No:1  

10983397_1066623866684935_7441374117855961446_n

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dünyanın En Ölümcül Çölünde Yaşananlar Kayda Alındı 3 – Tenere Hasan Söylemez 3

Dünyanın En Ölümcül Çölünde Yaşananlar Kayda Alındı

Gazeteci ve belgesel yapımcısı Hasan Söylemez dünyanın en ölümcül çölünde
Altın Ayı Ödüllü Cafer Panahi Filmleri ile 12. Akbank Film Festivali'nde 4 – Taksi Tahran Cafer Panahi

Altın Ayı Ödüllü Cafer Panahi Filmleri ile 12. Akbank Film Festivali’nde

7-17 Mart tarihleri arasında 12. kez düzenlenecek olan festival, 65.