Hobbit Bekleyenlerini Üzdü!

Hobbit Bekleyenlerini Üzdü! 1 – hobbitHobbit bekleyenlerini üzdü! Kuşkusuz önümüzdeki dönemin en fazla merak edilen filmlerinin başında bir sene arayla vizyona girecek olan Hobbit serisi geliyor. Yüzüklerin Efendisi ile Orta Dünya efsanesine sinemasal bir boyut katan Peter Jackson’ın yönetmenliğinde çekimleri halen devam eden proje, CinemaCon fuarında özel bir gösterimle şanslı katılımcılara gösterildi. 10 dakikalık bu gösterimin ardından oluşan hava ise hayal kırıklığı ile doluydu.

Sinemanın teknik olanaklarından sonuna kadar yararlanmasıyla tanınan yönetmenin saniyede 48 kare yakalayan özel kameralarla 3D olarak çektiği Hobbit, 3D’nin en büyük problemlerinden biri olan ve özellikle hareketli imajlarda kendini gösteren netlik kaybını yaşatmamayı vaat ediyordu. Fakat gösterime katılan seyircilerin söylediklerine bakılırsa büyük hayal kırıklığı ile karşılaşabiliriz. “Kare sayısının saniyede 48’e çıkarılması devasa bir değişim.” diyen SlasFilm yazarı “Bu filmin görüntüsünü, hareketini, tonunu, her şeyini değiştiriyor. Sanki BBC yapımı bir televizyon filmine dönüştürüyor” şeklinde bir yorumda bulunurken, yaşadığı tecrübeyi LCD televizyonu 120 hertz’e yükseltmekle örneklendiriyor.

Sinemada devrimsel bir yeniliğe işaret eden böylesi bir teknolojinin “filmin doğallığı kaybolmuş” şeklinde bir eleştiriye dönüşmesi de stüdyo ve Jackson tarafından dikkatle inceleniyor. Jackson’ın daha önce bu teknolojinin “daha gerçekçi ve akıcı bir görüntü meydana getiriyor” sözleri de hesaba katılırsa, yönetmenin Hobbit-severleri ikna etmekte biraz zorlanacağı belli oluyor. Fakat projenin teknolojik yatırımının milyon dolarlarla ölçüldüğünü de belirtmeden geçmeyelim. Hobbit, sinemadaki yeni arayışların anahtarı olacak mı, bunu zaman gösterecek…

Hobbit Bekleyenlerini Üzdü! 2 – 01

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (The Hobbit: An Unexpected Journey) 14 Aralık 2012’de tüm dünyada aynı anda 3D olarak vizyona girecek. Filmin ikinci bölümüyse, yine uyarlandığı kitabın bölüm başlığına gönderme yaparak “The Hobbit: There and Back Again” (Oradaydık ve Şimdi Buradayız) adıyla ilk filmden tam bir yıl sonra, 13 Aralık 2013’de karşımıza çıkacak…

Haber kaynağı: http://www.beyazperde.com/haberler/

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yorum var

  1. blank

    Ben abartıldığı gibi bir hayal kırıklığı yaşayacağımı sanmıyorum. Keske Rings Trilogy’de aynı şekilde çekilseydi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir